………………………………………………………..
Wniosek Komisji Nauki, Kształcenia i Rozwoju Zawodowego na posiedzenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w sprawie zmiany przepisów dotyczących wymogów doświadczenia zawodowego przy przystępowaniu do specjalizacji.
Komisja wnioskuje do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych o zmianę brzmienia art. 67 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 ze zm.), na brzmienie:
„2) pracowały w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat w dziedzinie będącej przedmiotem specjalizacji".
Uzasadnienie
Obecne przepisy dotyczące wymogu doświadczenia zawodowego dla pielęgniarki lub położnej, które przystępują do specjalizacji, wskazują na wykonywanie zawodu przez co najmniej 2 lata w okresie ostatnich 5 lat. Przepisy nie precyzują, w jakich obszarach pielęgniarstwa. Nowelizacja polegałaby na do szczegółowieniu, iż doświadczenie zawodowe w tych okresach dotyczyłoby dziedziny pielęgniarstwa, która byłaby przedmiotem specjalizacji.
Specjalizacja jest rodzajem kształcenia podyplomowego, które ma na celu uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Ukończenie tych specjalizacji daje pielęgniarce lub położnej określone, najwyższe uprawnienia i kompetencje do wykonywania czynności zawodowych w ramach tej specjalizacji. Osoby, które ukończyły daną specjalizację i legitymują się tytułem pielęgniarki specjalisty w określonej dziedzinie pielęgniarstwa powinny oprócz przygotowania teoretycznego i praktycznego (poprzez odbycie stażu zawodowego) powinny posiadać co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie, która będzie przedmiotem specjalizacji.
.
KOMENTARZ REDAKCJI PORTALU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
Władze izby pip powinny przede wszystkim tworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju zawodowego pielęgniarek i położnych, także w zakresie dostępności do różnych form doskonalenia zawodowego. Natomiast powyższą propozycję należy potraktować jako krok wstecz!
Pobieżna analiza zaproponowanego rozwiązania prowadzi również do wniosku, że władze izby pip dążą do nieuzasadnionego "administracyjnego" regulowania w zakresie przedmiotowej materii. Czy chodzi o to, że to "pani w izbach" ma decydować, że dana osoba może przystąpić do specjalizacji bowiem "pracowała w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat w dziedzinie będącej przedmiotem specjalizacji"? Kto będzie rozstrzygał spory w przedmiotowym zakresie?
Ale przejdzmy do meritum sprawy. Weźmy za przykład pielęgniarkę, która zamierza odbyć specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, gdyż planuje wykonywanie zawodu w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM). Wymogi kwalifikacyjne określone w ustawie o PRM dla pielęgniarki to: kurs kwalifikacyjny lub specjalizacja. Nasza przykładowa pielęgniarka obecnie pracuje na ….. oddziale chirurgicznym i posiada 10 letni staż pracy. Czy jej staż zawodowy na oddziale chirurgicznym zostanie uznany za zgodny z przedmiotem specjalizacji w dziedzinie …. pielęgniarstwa ratunkowego? Możliwe, że tak. Możliwe, że nie. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdy spojrzymy szerzej na zapisy ustawy o PRM. Tam określono, że w systemie PRM może być zatrudniona pielęgniarka po specjalizacji: w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii! Czyli nie tylko po specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego!
Propozycja władz izby sprowadza się do tego, że pielęgniarki i położne będą na łasce urzędników, którzy według własnego uznania będą wydawać wyroki w zakresie zgodności stażu zawodowego z przedmiotem specjalizacji, którą zamierzają odbyć poszczególne pielęgniarki i położne.
Moim zdaniem, propozycja władz izby powinna iść w zupełnie innym kierunku – zniesienia wymogu stażu pracy w zawodzie. Nie widzę merytorycznego uzasadnienia dla tego typu ograniczenia.
Zobacz komentarze na facebooku
Mariusz Mielcarek
.
Zobacz także:
Władze izby pip – pielęgniarka i położna ma zbierać "punkty edukacyjne" w ustalonych "okresach rozliczeniowych"! [Czytano ponad 8 000 razy, 125 KOMENTARZY!]
.