Eksperci – jak leczyć objawy po szczepieniu i COVID-19 w domu.

3 min czytania
Aktualności
Eksperci – jak leczyć objawy po szczepieniu i COVID-19 w domu.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej i eksperci informują oraz edukują – jak przygotować się do szczepień #covid19, co robić po szczepieniu i jak leczyć #covid19 w domu? Pobierz plakat dla swoich pacjentów.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej opracowało kompleksowy materiał w formie plakatu/ulotki do pacjentów podsumowujący zasady i wiedzę dotycząca szczepienia na #covid19. Materiał ma na celu zapobieganie fake news’om i przekazywanie rzetelnej, opartej na faktach wiedzy medycznej. „Na podstawie doświadczeń zespołów szczepiennych stworzyliśmy ten materiał, by adresował on najczęściej zadawane przez pacjentów pytania” – mówi Profesor Agnieszka Mastalerz – Migas, Konsultant Krajowy Medycyny Rodzinnej i Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. „PTMR jest organem, który jest bardzo aktywny w edukacji do lekarzy. Szczepienia przeciwko Covid-19 to obecnie bardzo ważny temat, budzą wielkie nadzieje i wiele mamy w stosunku do nich oczekiwań – mówiła Profesor Agnieszka Mastalerz-Migas – ale też temat budzący wiele pytań i wątpliwości pacjentów”. Ten materiał odpowiada na najważniejsze z nich i może przyczynić się zarówno do poprawy wiedzy o szczepieniach, jak i do usprawnienia szczepień.

Zagadnienia, które zostały wyjaśnione to: jak przygotować się do sczepień, jakie mogą być przeciwwskazania, jak szczepienie przebiega, jakich można się spodziewać objawów po szczepieniu i jak sobie z nimi radzić w warunkach domowych – czyli kiedy i jakie leki stosować.

Materiał jest dystrybuowany w formie plakatu i ulotek do punktów szczepiennych. Został opublikowany także w formie fragmentów (infografik) do social media, jest dostępny na www i profilu FB PTMR. Ze względu na kompleksowość tego opracowania i jego aktualność zostało także udostępnione na kanałach i www #szczepimysię.

Objawy poszczepienne – co stosować?

Profesor Ernest Kuchar, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii wyjaśnił, że pojawiające się u części osób po szczepieniu #covid19 objawy takie jak gorączka czy ból poszczepienny nie są niczym niepokojącym i należy zastosować leki typu ibuprofen czy paracetamol. Dodał, że pojawiające się informacje dotyczące stosowania w tej sytuacji wyłącznie paracetamolu nie znajdują potwierdzenia w badaniach.

Leczenie #covid19 w domu

Eksperci podali także zalecenia do leczenia #covid19 w domu, zgodnie ze Stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Badania Bólu dotyczące leczenia pacjentów z bólem w aspekcie COVID-19 objawy występujące przy infekcji #covid19 mają charakter objawów zapalnych:

• Ze względu na mechanizm powstawania – ból mięśni w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 jest typowo zapalny, dlatego lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa.

Bóle głowy mogą być także częstym objawem infekcji wirusowej. Zaobserwowano je u około 8% chorych hospitalizowanych z powodu infekcji SARS-CoV-29. Ze względu na mechanizm powstawania tego rodzaju bólu, lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) – z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa. 1

26 kwietnia opublikowano także aktualizację zaleceń dotyczących postępowania w zakażeniach SARS-CoV-2, opracowane przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych2. W zaleceniach dotyczących postępowania domowego u chorych w 1 stadium choroby zalecenia wskazują „W przypadku wystąpienia objawów pacjenci mogą wymagać leków przeciwgorączkowych (najskuteczniejsze są niesteroidowe leki przeciwzapalne lub paracetamol).”

Eksperci podkreślali, żeby wszelkie doniesienia kierowane do pacjentów opierać o potwierdzone fakty, wykorzystywać rekomendacje towarzystw naukowych oraz agencji takich jak: EMA czy WHO, które potwierdzają i zalecają stosowanie zarówno ibuprofenu, jak i paracetamolu w objawach Covid-19. W dobie pandemii, gdzie zarówno emocje pacjentów, jak i ich lęk o własne zdrowie, są większe niż standardowo, wszelkie fake news’y są szczególnie szkodliwe, jednocześnie szybciej się rozprzestrzeniają, potęgując obawy.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9019 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek – wykaz potrzebnych pielęgniarek.

3 min czytania
Siatka płac pielęgniarek według wykształcenia Obecnie obowiązująca siatka płac, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, ma co raz…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek od 5 900 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Miejsce pracy: Łódź Zakres obowiązków: zapewnianie jakości opieki nad pacjentem w zakresie profilaktyki zakażeń zakładowych; nadzorowanie stanu sanitarno-higienicznego…
AktualnościNowa siatka płac

Urlop pielęgniarek. Za wiek, staż czy wykształcenie.

3 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – dodatkowy urlop wypoczynkowy W dokumencie „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, wytyczono wiele celów,…
Komentarze