Elżbieta Szwałkiewicz REZYGNUJE! Informacja mz w sprawie rezygnacji z pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

2 min czytania
Aktualności
.
.
Informacja dotycząca rezygnacji z pełnienia funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych
 
Minister Zdrowia przyjął w dniu 7 czerwca 2013 r., złożoną pismem z dnia 6 czerwca 2013 r. przez Panią dr n. o zdrowiu Elżbietę Szwałkiewicz, rezygnację z pełnienia funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych;, uwzględniając jednocześnie wolę dalszego pełnienia funkcji przez ww. specjalistę do czasu powołania nowego konsultanta w tej dziedzinie pielęgniarstwa.
W związku z przyjęciem powyższej rezygnacji, na podstawie art. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 419 z późn. zm.) Minister Zdrowia uruchomił procedurę wyłonienia kandydata z zamiarem powołania do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w ww. dziedzinie.
 
Powyższy komunikat opublikowano na stronie mz
 

—————-.

Stanowisko nr 12
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 20 marca 2013 r.
w sprawie cofnięcia rekomendacji dla konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych cofa rekomendację udzieloną Pani Elżbiecie Szwałkiewicz do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych w związku z licznymi publicznymi informacjami i opiniami wyrażonymi przez wskazaną powyżej godzącymi w dobre imię i interesy reprezentowanej przez siebie grupy pielęgniarek opieki długoterminowej.
Działania Pani Konsultant wyraźnie promują zawód i zadania opiekuna medycznego stawiając na cenzurowanym pracę pielęgniarek obarczając je jednocześnie winą za wszelkie niedoskonałości systemu ochrony zdrowia w zakresie opieki długoterminowej. Kłóci się to wyraźnie z ustawowymi zadaniami konsultanta np. „wydawanie opinii o stosownym postępowaniu diagnostycznym leczniczym i pielęgnacyjnym w zakresie jego zgodności z aktualnym stanem wiedzy, z uwzględnieniem dostępności metod i środków”.
W kontekście przytoczonego przykładowego zadania Pani konsultant wyraża jedynie negatywne opinie nt. pracy pielęgniarek bez wskazania możliwości poprawy zaobserwowanego przez siebie stanu rzeczy.
W ocenie Pani Elżbiety Szwałkiewicz jedynym rozwiązaniem wszelkich problemów w opiece długoterminowej jest zwiększenie zatrudnienia opiekunów medycznych.
Traktując powyższe jako działanie na szkodę pielęgniarek realizujących świadczenia zdrowotne na rzecz pacjentów przewlekle chorych i niepełnosprawnych Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych stoi na stanowisku jak na wstępie.

Zobacz 36 KOMENTARZY do powyższego stanowiska władz izby pip

Powyższe stanowisko opublikowano na stronie izby pip w dniu 11 kwietnia 2013 roku czyli 21 dni po jego przyjęciu.

Zobacz także:

Literatura zawodowapielęgniarstwo w opiece długoterminowej

Aktualności według działówpielęgniarstwo w opiece długoterminowej

.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki: obniżka wskaźników pracy.

1 min czytania
Protestujący medycy obniżają żądania płacowe w stosunku do grupy pielęgniarek i położnych Jeszcze 40 dni temu protestujący medycy przedstawili siatkę płac dzielącą…
Aktualności

Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

3 min czytania
Stres towarzyszy nam każdego dnia, w pracy, w szkole, w domu. Na niektórych działa mobilizująco i daje siłę oraz motywację do działania,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wyższe pensje pielęgniarek albo zamykamy oddział.

4 min czytania
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 9 września 2021 roku. Senator: Mamy pozwolić odejść tym pielęgniarkom? Panie Ministrze, pora na to, żeby…
Komentarze