Gazeta pielęgniarek – I tak pieniądze zostaną wypłacone wraz z odsetkami.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Gazeta pielęgniarek – I tak pieniądze zostaną wypłacone wraz z odsetkami.

Gazeta pielęgniarek

Bieżący numer Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych został wydany 17 października 2022 r. Gazety zostały wysłane do prenumeratorów wersji papierowej, a także do ponad 500 szpitali w Polsce. Osoby, które nie zamówiły bieżącego numeru do swojego domu mogą zapoznać się z aktualnymi tematami, pobierając darmowe e-wydanie. Kliknij w przycisk poniżej.

O podwyżkach w Senacie

W październikowym numerze Gazety, na stronie 3 przytaczamy wypowiedź Senatora Wojciecha Koniecznego na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w dniu 5 września 2022 r. Poniżej prezentujemy fragment tej wypowiedzi.

Senator Wojciech Konieczny:

Zrobiliście coś takiego: bogatym szpitalom, dobrze finansowanym, dodaliście jeszcze więcej pieniędzy i są jeszcze bogatsze. Biednym szpitalom, których już wcześniej nie było stać na realizację ich zadań, jeszcze zabraliście pieniądze.

Jeszcze zabraliście i pogorszyliście ich sytuację. To też jest coś, czego nikt się nie spodziewał. Zastawiacie się szpitalami, które na tym dobrze wyszły, szpitalami, NZOZ, różnie to można nazywać. Zastawiacie się, ponieważ tam pracownicy są zatrudniani na kontraktach.

Czyli: jeżeli jakiś szpital zatrudnia pracowników na kontraktach, to nie odebraliście współczynników korygujących, bo tam ich nigdy nie było. W związku z czym nie odebraliście ciężkich milionów, a często dodaliście 30% do kontraktu.

Spadła manna z nieba do niektórych szpitali, które nie wiedzą, skąd to się w ogóle wzięło, skąd są te pieniądze, do NZOZ. I oni są rzeczywiście zadowoleni. A te szpitale, gdzie ludzie są zatrudnieni na etatach, gdzie pracują tak, jak powinni, ukaraliście. Czy to jest wasz sposób na służbę zdrowia, żeby wszyscy pracowali na kontraktach po 400 godzin i teraz takie szpitale będziecie nagradzać? Najwyraźniej tak. To się do tego przyznajcie.

A jednocześnie przedstawiacie się jako rząd, który wspiera ludzi, który jest propracowniczy itd. Absolutnie nie, to rozwiązanie jest skrajnie antypracownicze, to, co teraz wprowadziliście. Następna kwestia. Ja w szpitalu, którym kieruję, zrealizowałem tę ustawę, tak jak ją napisaliście. I podpisałem ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie wynagrodzeń. Bo ja nie
będę ludziom zabierał pieniędzy, które im się należą. Ci ludzie te pieniądze wszędzie wywalczą.

Stworzyliście takie ramy prawne, że ludzie pójdą do Państwowej Inspekcji Pracy albo do sądu pracy i nawet jeżeli dyrektorzy dzisiaj nie dają tych pieniędzy, nie dają podwyżek pracownikom niemedycznym, nie dają pełnych podwyżek pielęgniarkom itd., to i tak je później dadzą, tylko że z odsetkami.

Ponieważ sądy będą sądzić na korzyść pracowników, bo tak stworzyliście prawo. Ja to dokładnie wiem, bo się wypytywałem. Moje pytania szły właśnie w tym kierunku w czasie obrad i komisji, i Senatu, aby wydobyć od was odpowiedzi. Wydobyłem te odpowiedzi. I ja wiem, że te ustawy trzeba realizować. I dyrektor nie ma tutaj… Nie namawiajcie dyrektorów do łamania prawa, do tego, żeby ludziom nie wypłacali pieniędzy, które są zapisane w prawie, które sami zapisaliście.

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1039 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 tys. złotych netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowopowstająca prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Miejsce pracy : Częstochowa Wynagrodzenie: 10 000 netto /miesięcznie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - To nic, że plują nam w twarz. Ważne, że w duchu "merytorycznego dialogu".

2 min czytania
Działania związku i izby pielęgniarek w kontekście postawy ministerstwa zdrowia wobec postulatów płacowych… Już jest jasne w jaki sposób ministerstwo zdrowia odniosło…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarstwo - noworodek spadł podczas obcinania pępowiny.