Gazeta pielęgniarek – osoby z licencjatem w siatce płac.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Gazeta pielęgniarek – osoby z licencjatem w siatce płac.

Gazeta Pielęgniarek i Położnych – grudniowe wydanie

W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy kilka tematów związanych z nową siatką płac, wynagrodzeniami pielęgniarek, a także z dodatkami covidowymi. Gazeta jest miesięcznikiem branżowym, który trafia do ponad 500 szpitali w Polsce oraz prenumeratorów, którzy wyrazili chęć otrzymywania Gazety w wersji papierowej.

Kontrowersje wokół siatki płac pielęgniarek z licencjatem

Dzisiaj zwracamy uwagę na informację przekazaną przez ministra zdrowia na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 r., a mianowicie, że w wyniku porozumienia zawartego na forum Zespołu Trójstronnego pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane, zgodnie z wnioskiem strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem.

Do powyższego porozumienia załączono projekt siatki płac, która ma obowiązywać na dzień 1 lipca 2022 roku. Nowa siatka płac ma zawierać grupę 9, w której zaszeregowano pielęgniarki i położne: Pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Poseł pisze do ministra zdrowia w sprawie pielęgniarek z tytułem licencjata

W grudniowym numerze opublikowaliśmy interpelację poselską w sprawie pielęgniarek z tytułem licencjata pielęgniarstwa. Poseł przedstawia punkt widzenia licznej grupy pielęgniarek i położnych – około 40 tys. – które posiadają tytuł licencjata, uzyskany na tzw. studiach pomostowych. W opinii tych pielęgniarek zapowiadane zmiany w zaszeregowaniu w tabeli płac są dla nich niekorzystne.

(…) W środowisku pielęgniarek zaczęły pojawiać się sygnały, iż w ramach kolejnych zmian, które miałyby wejść w życie w połowie 2022 roku, współczynnik pracy pielęgniarek bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych ponownie mógłby być zrównany ze współczynnikiem pracy pielęgniarek z wykształceniem średnim. (…)

Paweł Szramka, Poseł na Sejm RP
22 listopada 2021 roku

W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi:

Czy w Ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych planowane jest wprowadzanie w najbliższym czasie kolejnych zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek? Jeśli tak, to jakiego rodzaju mają to być zmiany?

Czy pielęgniarki bez specjalizacji, z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, które dodatkowo znajdują się w wieku przedemerytalnym, mogą mieć pewność, że nadal będą traktowane na równi z pielęgniarkami ze specjalizacją?

źródło: biuro poselskie posła

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.9 / 5. Ilość głosów: 55

Bądź pierwszym, który oceni wpis

129 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – podwyżki w grupie 9.

2 min czytania
Obecne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek ze średnim wykształceniem zawodowym W kolejnym artykule poświęconym nowej siatce płac wynagrodzeń pielęgniarek i położnych 2022 zajmiemy się…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – sądowy epilog podłączenia butli z tlenem.

6 min czytania
Podłączenie butli z tlenem a praktyka zawodowa pielęgniarek Fragment uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego z dnia 29 listopada 2021 roku. Wyrokiem z dnia…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki – prawie 4 tys. wniosków w sprawie specjalizacji.

2 min czytania
Specjalizacje pielęgniarek Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych opublikowało dane dotyczące szkoleń pielęgniarek i położnych, w zakresie liczby osób które przystąpią do…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki - MZ o powrocie kształcenia w szkołach policealnych.