Gazeta pielęgniarek – Sąd o siatce płac. Ważny wyrok.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych
Gazeta pielęgniarek – Sąd o siatce płac. Ważny wyrok.

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – najnowsze wydanie

Lipcowe wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zostało dzisiaj wydane. W bieżącym numerze poruszamy między innymi kwestię podziału pielęgniarek i położnych, a także kompetencji “lepszych i gorszych” pielęgniarek w siatce płac.

Tematy lipcowego wydania Gazety Pielęgniarek

Poniżej sygnalizujemy tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki nie chcą być mięsem armatnim

Żadna poprawka Senatu nie dotyczy naprawy wadliwego podziału pielęgniarek i położnych. Nie znosi deprecjacji pielęgniarek ze średnim wynagrodzeniem w tabeli zaszeregowania. Nie znosi kominów płacowych. Nie ma żadnego powodu, aby poszkodowane pielęgniarki i położne brały udział w spotkaniu przed sejmem.

Nie studia pomostowe, tylko magisterskie

Pielęgniarki i położne – absolwentki LM oraz SM – nie powinny mieć stawianego wymogu odbycia studiów licencjackich w celu podjęcia studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo. Przecież te osoby mają uznane kwalifikacje zawodowe na poziomie licencjata pielęgniarstwa.

Kompetencje lepszych i gorszych pielęgniarek

W sytuacji, kiedy nie ma określonych kompetencji zawodowych dla żadnej z trzech grup pielęgniarek i położnych w siatce płac, podział ze względu na wykształcenie nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Decydenci nie pojmują, że one mają te same kompetencje zawodowe.

Sąd po stronie pielęgniarki, która odmówiła testowania

Sąd Okręgowy: “Nie można zaakceptować założenia szpitala, iż zachowanie pielęgniarki, będącej pracownikiem służby zdrowia, winno być ocenione jako naganne i niezgodne z zasadami współżycia społecznego”. Sąd apelację pielęgniarki uwzględnił, choć nie wszystkie zarzuty wobec szpitala uznał za trafne.

Sąd o siatce płac. Ważny wyrok

Dwie pielęgniarki wniosły do sądu rejonowego o zasądzenie na rzecz każdej z nich kwoty 18 827,83 zł tytułem wyrównania wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego, dodatku funkcyjnego i dodatkowego świadczenia w wysokości 100% wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.

Jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę

Publikujemy wyrok sądu z dnia 22 kwietnia 2022 r. Zasada ustalania wynagrodzenia za pracę, aby odpowiadało ono w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy, wynika również z art. 78 KP.

Czytaj więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 101

Bądź pierwszym, który oceni wpis

628 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek: minister o kwalifikowaniu pielęgniarki do tych podwyżek.