Gazeta pielęgniarek – kontrowersyjne wynagrodzenia pielęgniarek oddziałowych.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Gazeta pielęgniarek – kontrowersyjne wynagrodzenia pielęgniarek oddziałowych.

Miesięcznik dla pielęgniarek i położnych

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych jest branżowym miesięcznikiem dedykowanym pielęgniarkom i położnym. 8 grudnia ukazało się ostatnie wydanie Gazety w 2021 r. W numerze poruszyliśmy kwestię wynagrodzeń pielęgniarek oddziałowych. Poniżej przedstawiamy kilka wątków dotyczących przedmiotowej sprawy.

Jeśli chcesz otrzymać aktualne wydanie w papierowej wersji, kliknij w link poniżej:

Pielęgniarka oddziałowa zarabia mniej niż…

Minister zdrowia na konferencji prasowej w dniu 5 listopada poinformował o rezultatach porozumienia, które zostało zawarte w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia. W swojej wypowiedzi minister Adam Niedzielski zaakcentował szczególnie wzrost wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych, który ma nastąpić z dniem 1 lipca 2022 roku.

„Od lipca lekarz będzie zarabiał o 1800 zł więcej, to minimalne wynagrodzenie zwiększy się z 6700 na 8000. Przypominam, że jest to minimalne wynagrodzenie, do którego po pierwsze są doliczane różne dodatki i inne kwestie, chociażby stażowe czy za dyżury, ale to jest wynagrodzenie, które dotyczy tylko pewnej grupy, bo na ogół średnie wynagrodzenie u lekarza jest zdecydowanie wyższe od tego poziomu, już w tej chwili jest rzędu 16 000 zł”.

Adam niedzielski

Tabela zaszeregowania pielęgniarek i położnych została skonstruowana w oparciu o kryterium wykształcenia, które jest wymagane na konkretnym stanowisku pracy. Według ministerstwa przedmiotowa tabela nie jest siatką płac. Tabela określa tylko minimalne wynagrodzenia zasadnicze.

W związku z powyższym zaszeregowaniem pojawia się problem, w jaki sposób motywować pielęgniarkę oddziałową, której wynagrodzenie jest niższe niż personelu, którym zarządza?

Poniżej cytujemy fragment artykułu dr. hab. n. med. Szczepana Cofty z Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodniczącego Unii Szpitali Klinicznych, lekarza naczelnego Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu:

„Pielęgniarka bez wyższego wykształcenia będąca oddziałową – mimo np. trzydziestoletniej pracy – zarabia o mniej więcej 2 tys. zł podstawy brutto mniej niż jej młoda koleżanka z wykształceniem wyższym”.

dr. hab. n. med. Szczepan Cofta

Płace oddziałowych – komentarze na Portalu

W związku z powyższym, opublikowaliśmy post na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, dotyczący tego zagadnienia. Wzbudził on duże zainteresowanie użytkowników. Swoje komentarze i opinie napisało prawie 200 osób. Opublikowaliśmy je w grudniowym numerze Gazety. Poniżej publikujemy kilka z nich.

  • Jacy mądrzy są wszyscy! Powinniście spróbować tej “wdzięcznej fuchy na stołku”. Od 22 lat jestem oddziałową na SOR w największym szpitalu. Prawie 100 podległych pracowników. Same utrapienia. Pensja taka sobie. Niewspółmierna do obciążenia. Fajnie krytykować. Lubię swoją pracę, ale mam już dość ciągłych nagonek, wykazywania wyższych zarobków. Nikt nie widzi tego, co jest najważniejsze: że oddziałowa to też pielęgniarka, taka sama jak Wy. Też potrzebuje odpoczynku, akceptacji i też pracuje dla pieniędzy, a nie dla idei. Czasy Florencji Nightingale na szczęście minęły, ale nawyki pozostały. I to wszystko. Proszę nie oceniać wszystkich jednakowo. Wiele z nas, oddziałowych, to osoby, do których można przyjść ze wszystkim i wszystko dogadać. Jeżeli tak nie jest, to po prostu był zły wybór. Pozdrawiam. Oby kolejny tydzień był lepszy od poprzednich i to pod każdym względem.
  • Wiele teraz kontrowersji i nieporozumień, jeśli chodzi o płace w środowisku pielęgniarek. Jednak oddziałowa to oddziałowa i według mnie jej pensja powinna być zgodna z kwalifikacjami plus dodatek funkcyjny, który jej się należy.
  • Po zakończeniu kadencji przechodzę na zmiany. Nic nie będzie mnie obchodzić, bo mam mieć wszystko na stanowisku. Dodatek zmianowy i za urlop, praca 13-14 dni w miesiącu i na pewno możliwość dorobienia w wolnym czasie. Niech każdy spróbuje zarządzać!

Wynagrodzenia pielęgniarek oddziałowych w kontekście nowej siatki płac

W grudniowym numerze wyrażamy także nasze zdanie w temacie wynagrodzeń pielęgniarek oddziałowych, a mianowicie pielęgniarka zarządzająca oddziałem powinna zarabiać dobre pieniądze. To jest oczywista oczywistość. W ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych nie ma regulacji dotyczących płac osób na kierowniczych stanowiskach pielęgniarskich. Pielęgniarka zarządzająca oddziałem powinna zarabiać dobre pieniądze. To jest oczywista oczywistość. W ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych nie ma regulacji dotyczących płac osób na kierowniczych stanowiskach pielęgniarskich.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 39

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1057 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki zszokowane - 43,2 tys. złotych miesięcznie. Rocznie pół miliona. To zarobek w izbach pielęgniarek.

1 min czytania
Gigantyczne wynagrodzenia w izbach pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych od lat zwraca uwagę na gigantyczne wynagrodzenia w izbach pielęgniarek. Niestety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Związek pielęgniarek – zaproponowane przez MZ wzrost wskaźników traktujemy jako punkt wyjścia…

2 min czytania
Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment listu Krystyny Ptok do Premiera RP. W liście…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzeci rok nierównego traktowania w zatrudnieniu.

2 min czytania
Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzy lata nierównego traktowania w zatrudnieniu względem pielęgniarek z grupy 2… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – sprawa zbyt grubych igieł.