Gazeta Wyborcza zwróciła również uwagę na problem braku szczegółowych standardów postępowania zespołu ratownictwa medycznego i kierującego, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną w zakresie medycyny ratunkowej.

2 min czytania
Aktualności

W Radomiu na razie nie będzie karetek z ratownikami medycznymi. – Czekamy na szczegółowe przepisy określające standardy pracy ratowników, aby nie było wątpliwości, gdy przyjdzie im ratować życie ludzkie – wyjaśnia dyrekcja pogotowia.
Zmiany w obsadach karetek pogotowia wprowadziły nowe przepisy o ratownictwie medycznym, które weszły w życie z początkiem tego roku. Zgodnie z nimi nie ma już karetek wypadkowych i reanimacyjnych. Teraz dzielą się na tzw. podstawowe (mogą jeździć bez lekarza, jedynie z ratownikiem medycznym lub pielęgniarką) i specjalistyczne (z lekarzem i ratownikiem).

W wielu miastach zmiany już wprowadzono w życie. W Warszawie na przykład od początku marca do wezwań wyjeżdżają oprócz karetek z lekarzami także dwie karetki z samymi ratownikami i pielęgniarkami systemu ratownictwa medycznego. W Radomiu na razie takich zespołów nie będzie.

– W mojej ocenie przepisy są nieprecyzyjne i uruchomienie w tym momencie takich zespołów z ratownikami zamiast lekarzy może być niebezpieczne – mówi Piotr Kowalski, dyrektor radomskiej stacji pogotowia ratunkowego. Jak wyjaśnia, w rozporządzeniu ministra zdrowia określono, jakie czynności może podejmować ratownik medyczny.

– Ale w jednym z paragrafów stwierdzono, że może on samodzielnie przeprowadzać resuscytację bezprzyrządową i przyrządową według standardów zamieszczonych w obwieszczeniu ministra. A tego dokumentu określającego jasno standardy postępowania jeszcze nie ma. Dlatego z ostrożności postanowiliśmy wstrzymać się z wprowadzaniem zmian – argumentuje dyrektor. Nie zmienia to jednak faktu, że i takie karetki z ratownikami medycznymi zamiast lekarzy za jakiś czas w Radomiu się pojawią. Ile ich będzie? – Dyrektor Kowalski odpowiada, że chciałby zmiany wprowadzać stopniowo, na początek może jedna lub dwie karetki będą jeździły z ratownikiem.

– Zanim wyślemy ich do pacjentów, chciałbym, aby przeszli tu dodatkowe szkolenia, być może zakończone sprawdzianem – zapowiada dyrektor Kowalski i przypomina, że karetki to nie przychodnie na kółkach.

– Zmiany w systemie ratownictwa medycznego mają ukrócić nieuzasadnione wzywanie karetek. Mamy niestety bardzo dużo nieuzasadnionych wezwań, na przykład tylko po to, aby lekarz przepisał w domu receptę na lek, który się pacjentowi skończył, czy udzielił porady, a nie do stanów zagrożenia życia – wylicza dyrektor Kowalski i przypomina, że zgodnie z przepisami ratownicy medyczni nie będą mogli wypisywać recept. O tym, czy do chorego przyjedzie ambulans z lekarzem, czy bez, zadecyduje dyspozytor pogotowia. Dlatego każdy zgłaszający musi się liczyć z tym, że dyspozytor przeprowadzi z nim krótki wywiad, np. spyta o objawy, stan i reakcje chorego. Na tej podstawie podejmie decyzję, jaką ekipę wysłać.

Małgorzata Rusek www.gazeta.pl

Zobacz również:

Minister zdrowia nadal nie wydał obwieszczenia w sprawie standardów postępowania zespołu ratownictwa medycznego i kierującego, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną w zakresie medycyny ratunkowej.

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Ratownictwo medyczne 2007 – nowa ustawa o państwowym ratownictwie medycznym. Miejsce i rola lekarza, pielęgniarki systemu i ratownika medycznego, ratownika oraz dyspozytora med. i lekarza koordynatora.


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8190 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd: postawa pracodawcy wobec pielęgniarek była naganna.

10 min czytania
Sąd: pracodawca z pielęgniarkami postępował nagannie… Poniżej publikujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego z lutego 2024 roku, który rozpatrywał odwołanie od wyroku Sądu…
Aktualności

Pielęgniarka: same to sobie robimy.

1 min czytania
Pielęgniarki o decyzji minister zdrowia w sprawie siatki płac pielęgniarek i położnych… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia…
Aktualności

Innowacyjne sposoby na poprawę higieny rąk

2 min czytania
Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni na częsty kontakt z patogenami – poprzez przebywanie z pacjentami, dotykanie newralgicznych powierzchni np. klamek czy poręczy…
Komentarze