Głos w sprawie … "Corocznego koszmaru wzrostu składek członkowskich ….".

2 min czytania
AktualnościNIE dla podwyżki składek na izby pip
Głos w sprawie … "Corocznego koszmaru wzrostu składek członkowskich ….".

…………………………………………..

Koszmar składek członkowskich

.

Corocznie powraca koszmar wzrostu składki członkowskiej naliczanej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wymagany wzrost składki zależny jest od wzrostu średniego wynagrodzenia ogłoszonego przez GUS za ostatni kwartał ubiegłego roku.

Niestety, nie jest odzwierciedleniem wzrostu dochodów pielęgniarek i położnych prowadzących praktyki zawodowe.

Pragnę zapewnić wszystkich członków naszej Izby, że stoimy na stanowisku, iż jest to działanie krzywdzące ogromną grupę osób, pielęgniarek i położnych, którzy mimo swej ciężkiej pracy, zaangażowania nie są w stanie osiągnąć dochodów, które uzasadniałyby tak wysoką składkę.

Okręgowy Zjazd w Elblągu podjął działania zmierzające do zwołania Krajowego Zjazdu, który jest jedynym, najwyższym organem samorządu zawodowego władnym zmienić obowiązujące zasady naliczania składki.

Niestety, mimo, że nie jesteśmy jedyną Okręgową Izbą, która dąży do tych zmian, nie udało się jak dotąd osiągnąć pożądanego efektu.

Próbując zrealizować żądania członków naszej Izby, w tym roku ponownie będziemy podejmować kolejne próby i wnioskować do Naczelnej Rady o zwołane Krajowego Zjazdu.

Szanowne koleżanki i koledzy.

Jeżeli uda nam się osiągnąć ten cel – to i tak będzie to dopiero początek drogi do zmian. Trzeba przekonać wszystkich Delegatów Krajowego Zjazdu o konieczności obniżenia składki i ustalenia nowych, lepszych zasad ich naliczania.

Nie jest oczywistym fakt, że osoby, które podjęły już raz określoną decyzję, zechcą zmienić zdanie i głosować inaczej w tej samej sprawie.

Delegatami Zjazdu są przedstawiciele środowiska zawodowego wybrani przez okręgowe zjazdy. To nasze koleżanki i koledzy, pielęgniarki, pielęgniarze i położni, położne, z całej Polski, którzy muszą chcieć poważnie zastanowić się nad podejmowanymi decyzjami mając na uwadze dobrze pojęty interes całego środowiska. Przyjrzeć się warunkom pracy w całym kraju, nie tylko na „swoim podwórku”. Zarobki pielęgniarek i położnych na terenie kraju są bardzo zróżnicowane, zależne od wielu czynników.

Nie będzie łatwo określić, jaki poziom składki jest tym optymalnym, ale trzeba zrobić wszystko, żeby podjęto decyzje z należytą starannością, rozwagą, umiarem i właściwie pojętym dobrem ogółu.

Nam, członkom Rady, jest bardzo trudno realizować postanowienia Uchwały Krajowego Zjazdu dotyczące składek. Nie akceptujemy ich, sprzeciwiamy się, podejmujemy próby doprowadzenia do zmian. Ale jest to jedyne zgodne z prawem działanie. Nie możemy samowolnie tego zmienić.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że uda nam się doprowadzić do przyspieszenia zwołania Krajowego Zjazdu wcześniej niż po zakończonej kadencji oraz przygotowania projektów nowych uchwał w sprawie składek, które zostaną poddane ocenie środowiska i usatysfakcjonują nas wszystkich.

Jedyne, o czym mogę zapewnić już dziś, to, że nie zapominamy o problemie, traktujemy zaistniałą sytuację bardzo poważnie i będziemy ponawiać wnioski i wszelkie starania o zmiany.

(-) Halina Nowik
Przewodnicząca ORPiP w Elblągu

Powyższy tekst pochodzi z Biuletynu Informacyjnego nr 1/2014 Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu

.

Zobacz także:

Aktualności według działów – NIE dla podwyżki składek na izby pip Prawie 700 KOMENTARZY!

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze