Głos władz pielęgniarskich.

1 min czytania
Aktualności
Głos władz pielęgniarskich.


Władze pielęgniarskie o złamanych obietnicach

W dniu 12 maja 2021 r. przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego wyrazili opinie o sytuacji w polskim pielęgniarstwie.
Życzenia Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych skierowane do wszystkich przedstawicieli zawodu, były wyrażeniem pragnień i żądań dotyczących zmiany sytuacji polskich pielęgniarek. Główną przyczyną obecnej sytuacji jest fakt niewypełnienia obietnic danych przez rząd w 2019 roku, gwarantujących poprawę warunków pracy w zawodzie, co miało zachęcić młode osoby do podjęcia nauki na kierunkach pielęgniarskich, a w przyszłości do zatrudnienia się w szpitalach.

Brak zrozumienia pielęgniarek ze strony Rządu

Próby porozumienia rządu z pielęgniarkami skończyły się w ubiegłym roku, kiedy przedstawicielki zawodu spotkały się z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim, co jednak nie przyniosło zadowalających efektów. Krystyna Ptok podkreśla, że fatalny stan ochrony zdrowia w Polsce jest główną przyczyną wysokiej liczby zgonów spowodowanych chorobą COVID-19. W szpitalach dochodziło już do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, kiedy na dużą liczbę pacjentów, była znikoma liczba pielęgniarek.

Pielęgniarki pominięte przy wzrostach wynagrodzeń od 1 lipca 2021 r.

Głos środowiska pielęgniarskiego ma na celu przeciwstawienie się działaniom Ministra Zdrowia w zakresie forsowania ustawy o najniższym wynagrodzeniu, w wyniku której przy podwyższaniu wynagrodzeń, pominięta zostałaby grupa zawodowa pielęgniarek.

Zbyt mało nowych pielęgniarek

W swoim wystąpieniu, Zofia Małas, prezes NIPiP podkreśliła liczne braki kadrowe, dochodzące obecnie w Polsce do 50%. Niepokojący jest również wysoki, średni wiek pracujących w zawodzie pielęgniarek i położnych.

Motywacja dla pielęgniarek

Jedyną szansą na odmłodzenie naszej grupy zawodowej jest poprawa warunków pracy i płacy. W obecnym sytuacji, walka w pandemią pozostaje z góry skazana na porażkę, gdyż podstawą działań Rządu w tej kwestii powinno być przede wszystkim danie ogromnej dawki motywacji dla nowych pielęgniarek, a także tych, pozostających w zawodzie mimo osiągniętego wieku emerytalnego. W przeciwnym razie, polskie społeczeństwo zostanie pozbawione podstawowych świadczeń z zakresu opieki medycznej.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8147 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - władze izby pielęgniarek miały posiedzenia w Collegium Humanum.

1 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z Collegium Humanum… W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek…
Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – rozwijaj się na studiach podyplomowych

2 min czytania
Chcesz w przyszłości zająć się zarządzaniem jednostką leczniczą albo podmiotem działającym w sektorze ochrony zdrowia? Jako pielęgniarka masz już cenne doświadczenie w…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zapomniał o pielęgniarkach na umowach cywilnoprawnych?

2 min czytania
Sprawa wynagrodzeń pielęgniarek na umowach cywilno-prawnych… Do sejmowej komisji zdrowia wpłynęła petycja w sprawie „zmiany art. 5 ustawy z dnia 8 czerwca…
Komentarze