Głos władz pielęgniarskich.

1 min czytania
Aktualności
Głos władz pielęgniarskich.


Władze pielęgniarskie o złamanych obietnicach

W dniu 12 maja 2021 r. przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego wyrazili opinie o sytuacji w polskim pielęgniarstwie.
Życzenia Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych skierowane do wszystkich przedstawicieli zawodu, były wyrażeniem pragnień i żądań dotyczących zmiany sytuacji polskich pielęgniarek. Główną przyczyną obecnej sytuacji jest fakt niewypełnienia obietnic danych przez rząd w 2019 roku, gwarantujących poprawę warunków pracy w zawodzie, co miało zachęcić młode osoby do podjęcia nauki na kierunkach pielęgniarskich, a w przyszłości do zatrudnienia się w szpitalach.

Brak zrozumienia pielęgniarek ze strony Rządu

Próby porozumienia rządu z pielęgniarkami skończyły się w ubiegłym roku, kiedy przedstawicielki zawodu spotkały się z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim, co jednak nie przyniosło zadowalających efektów. Krystyna Ptok podkreśla, że fatalny stan ochrony zdrowia w Polsce jest główną przyczyną wysokiej liczby zgonów spowodowanych chorobą COVID-19. W szpitalach dochodziło już do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, kiedy na dużą liczbę pacjentów, była znikoma liczba pielęgniarek.

Pielęgniarki pominięte przy wzrostach wynagrodzeń od 1 lipca 2021 r.

Głos środowiska pielęgniarskiego ma na celu przeciwstawienie się działaniom Ministra Zdrowia w zakresie forsowania ustawy o najniższym wynagrodzeniu, w wyniku której przy podwyższaniu wynagrodzeń, pominięta zostałaby grupa zawodowa pielęgniarek.

Zbyt mało nowych pielęgniarek

W swoim wystąpieniu, Zofia Małas, prezes NIPiP podkreśliła liczne braki kadrowe, dochodzące obecnie w Polsce do 50%. Niepokojący jest również wysoki, średni wiek pracujących w zawodzie pielęgniarek i położnych.

Motywacja dla pielęgniarek

Jedyną szansą na odmłodzenie naszej grupy zawodowej jest poprawa warunków pracy i płacy. W obecnym sytuacji, walka w pandemią pozostaje z góry skazana na porażkę, gdyż podstawą działań Rządu w tej kwestii powinno być przede wszystkim danie ogromnej dawki motywacji dla nowych pielęgniarek, a także tych, pozostających w zawodzie mimo osiągniętego wieku emerytalnego. W przeciwnym razie, polskie społeczeństwo zostanie pozbawione podstawowych świadczeń z zakresu opieki medycznej.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8329 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze