Gorsza pielęgniarka napisała pismo do dyrektora.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Gorsza pielęgniarka napisała pismo do dyrektora.

Ustawa o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych podpisana i opublikowana

W dniu 28 czerwca 2022 roku prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Także w tym samym dniu w Dzienniku Ustaw opublikowano treść powyższej ustawy.

Wobec powyższego ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek i położnych wchodzi w życie z dniem 29 czerwca 2022 roku raz z nową siatką płac.

Gorsza pielęgniarka pisze pismo do dyrektora

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poniżej publikuje wzór pisma pielęgniarki, która została zaszeregowana do grupy 6 w nowej siatce płac.

W licznych interpretacjach ministra zdrowia w sprawie zapisów przedmiotowej ustawy podkreśla się, że wynagrodzenia zasadnicze pracowników podmiotów leczniczych ustala dyrektor podmiotu leczniczego a tabela zaszeregowania, stanowiąca załącznik do ustawy, nie jest siatką płac. To na podmiocie leczniczym spoczywa obowiązek ustalania wynagrodzeń w taki sposób, aby:

1) odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu;

2) uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Wzór pisma pielęgniarki do kierownika podmiotu leczniczego

Powyższe, jest podstawą poniższego wzoru pisma do kierownika podmiotu leczniczego.

Pan
………………………………………….

Dyrektor, Prezes

w miejscu

W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw – Dziennik Ustaw poz. 1352 z dnia 28 czerwca 2022 roku – zwracam się do Pana z następującym wnioskiem.

Przedmiotowa ustawa dzieli pielęgniarki na trzy grupy, które są przypisane w pozycji 2, 5 oraz 6 tabeli zaszeregowania. Zgodnie z przedmiotowym podziałem zostałam zaszeregowana w grupie 6.

Taki stan rzeczy nie odzwierciedla realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej. Pielęgniarki z grupy 2 i 5 oraz 6 posiadają ten sam zakres obowiązków i uprawnień – kompetencji zawodowych. Także samo ministerstwo zdrowia podkreśla, że nie ma określonych odmiennych kompetencji zawodowych pielęgniarek w grupie 2, 5 oraz 6.

Wobec powyższego gradacja finansowa, sięgająca 2 tys. PLN, pomiędzy pielęgniarkami jest niezgodna z przepisami prawa wynikającymi z Kodeksu pracy.

Dlatego wzywam pana dyrektora do ustalenia wysokości wynagrodzeń zasadniczych zgodnie z zasadą: jednakowa płaca za jednakową pracę lub zmniejszenia mojego zakresu obowiązków zawodowych względem osób zaszeregowanych do grupy 2 i 5.

W opinii ministerstwa zdrowia zapisy ustawy, a w szczególności tzw. siatki płac, nie znoszą Pańskiej odpowiedzialności wynikającej z Kodeksu pracy. Wobec powyższego przepisy przedmiotowej ustawy, nie mogą być podstawą do dyskryminacji mojej osoby względem innych pielęgniarek.

W przypadku braku reakcji z Pańskiej strony, swoich praw będę dochodzić przed Sądem Pracy.

Powyższy wzór pisma będziemy na bieżąco modyfikować.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 476

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7495 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek W dniu dzisiejszym publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych ofertę pracy dla pielęgniarki. Pracodawca zamierza zatrudnić pielęgniarkę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w senacie o ustawie podwyżkowej.

4 min czytania
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której poruszano problemy dotyczące realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach…
Aktualności

Pielęgniarki emerytki - uzupełniają 50% braki w kadrze pielęgniarskiej.

1 min czytania
Chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa Totalny chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa. Jedne szpitale zwalniają emerytki, inne dzięki pielęgniarkom emerytkom uruchamiają zamknięte oddziały….
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Nowe oferty pracy na pielegniarki.info.pl