Ile czasu jest ważna e recepta? I jak sprawdzić jej ważność?

3 min czytania
Aktualności
Ile czasu jest ważna e recepta? I jak sprawdzić jej ważność?

Każda recepta – bez względu na to, w jakiej formie została wystawiona, posiada określony termin ważności. Po jego upływie wykupienie leków może być niemożliwe; chyba że dokument zostanie przedłużony przez lekarza. Ważność recepty może w niektórych przypadkach wynosić nawet 365 dni! Wyjaśniamy, jakie zasady rządzą receptami i co robić, gdy termin ich realizacji minął.

Jak długo ważna jest recepta wystawiona online?

Terminy realizacji elektronicznych recept określane są według Ustawy Prawa Farmaceutycznego oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 roku. Pisemne polecenie lekarza, które upoważnia pacjentów do zakupu koniecznych leków, dostępne jest obecnie prawie zawsze w formie elektronicznej. W jaki sposób uzyskać dostęp do takiego dokumentu? Konieczne będzie zalogowanie się w Internetowym Koncie Pacjenta. Przyjęło się również, że papierowe recepty są obecnie wystawiane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Jak długo ważna jest recepta elektroniczna wystawiona przez internet?

Warto podkreślić, że zasady kierujące terminami realizacji odnoszą się zarówno do recept papierowych, jak i elektronicznych. W oby przypadkach kluczowy jest termin wystawienia recepty. Przyjmuje się, że pacjent ma 30 dni od daty wystawienia na to, by zrealizować receptę. Nie zawsze jest to jednak pełny miesiąc; jeśli ma on 31 dni, to termin realizacji dokumentu nie wydłuża się.

Czy możliwe jest przesunięcie daty wystawienia e recepty?

Data wystawienia e recepty nie może ulec zmianie; sam lekarz może jednak przesunąć nieco termin jej realizacji. W takiej sytuacji konieczne będzie umieszczenie na druku nowej daty – to od niej należy liczyć 30 dni na wykupienie leku.

Opóźnienie terminu realizacji może być bardzo pomocne, zwłaszcza dla pacjentów, którzy przyjmują długotrwale leki. Przerwanie takiej terapii farmakologicznej może nieść ze sobą ryzyko, zatem lekarze często decydują się na wystawienie przynajmniej dwóch recept. Jedną z czasem realizacji na 30 dni od daty wystawienia e recepty oraz drugą z późniejszą datą. Takie rozwiązanie pozwala pacjentom rozłożyć wydatki w czasie; dzięki temu możliwe jest również realizowanie e recepty w dwóch różnych aptekach.

Nie ma możliwości przesunięcia daty wystawienia recepty w przypadku leków należących do grupy środków odurzających. Leki psychotropowe muszą być przyjmowane w bezpośrednim porozumieniu z lekarzem, gdyż ryzyko skutków ubocznych bądź uzależnienia jest naprawdę duże.

Antybiotyk oraz preparaty immunologiczne – ważność recepty

30-dniowy okres ważności recepty może ulegać zmianie w zależności od sytuacji. Pierwszym wyjątkiem są antybiotyki. W przypadku takich leków pacjent ma zaledwie siedem dni na to, by je wykupić. Taka informacja nie jest jednak zawarta na tym dokumencie; należy o tym pamiętać!

Kolejne odstępstwo dotyczy preparatów immunologicznych, które tworzy się indywidualnie dla danego pacjenta. Mowa tu o szczepionkach, środkach odczulających i innych. W tym przypadku pacjent ma aż 120 dni na to, by zrealizować e receptę; nie może jednak dojść do sytuacji, że lekarz wpisał daty realizacji inne, niż dzień wystawienia recepty.

Kilka leków na jednej recepcie

Może zdarzyć się tak, że na jednym dokumencie znajdzie się kilka leków. Wykupienie każdego z nich możliwe jest wyłącznie według wspomnianych już przez nas zasad. Jeśli na recepcie jest antybiotyk oraz inny lek, to ten pierwszy należy wykupić w ciągu siedmiu dni; drugi – zgodnie z przyjętymi zasadami, czyli przed upływem trzydziestu dni.

Ważność recepty przez 365 dni – kiedy jest możliwa?

Stałe przyjmowanie leków w przypadku chorób przewlekłych wymaga nieszablonowych rozwiązań. Najlepiej sprawdza się recepta ważna przez cały rok. Żeby termin realizacji recepty był wydłużony do 365 dni, lekarz musi zamieścić taką informację na samej recepcie.

E recepta ważna 365 dni ma określone zasady. Co prawda można ją zrealizować przez rok, ale pierwsze opakowanie leków na choroby przewlekłe należy wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. Jeśli pacjenci chorzy przewlekle nie dopilnują tej sprawy, wówczas farmaceuta wyda im znacznie mniejszą ilość leku.

Recepta ważna 365 dni nie może być realizowana podczas jednej wizyty w aptece. Jeśli pacjenci stale przyjmują określone leki, to i tak realizację recepty obejmować będzie zapas leków na 180 dni. Kolejne opakowania z recepty ważnej 365 dni trzeba kupić w tej samej aptece.

Termin ważności recepty minął – co zrobić?

Jeśli minął z góry określony termin ważności recepty, to zarówno pacjent, jak i farmaceuta, nie są mogą tego zmienić. Przekształcenie konkretnej daty dokonywane jest wyłącznie przez lekarza. Niektóre leki można uzyskać poprzez wykupienie nowej recepty. Takie działanie cieszy się obecnie ogromną popularnością i stanowi duże udogodnienie dla każdego pacjenta – zwłaszcza tych osób, dla których zapas leku jest kwestią bezpieczeństwa. Korzystanie z recepty online to również możliwość wzięcia koniecznego zwolnienia lekarskiego. Nawet z pozoru niewielkie dolegliwości warto skonsultować z lekarzem, który zleci ewentualne dalsze badania. Odpoczynek w przypadku choroby jest równie ważny, co leki – warto o siebie jak najlepiej zadbać!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
Aktualności

Zmniejszenie długu zdrowotnego wyzwaniem dla medyków.