Ile kosztuje specjalizacja? Koszt specjalizacji wynosi np. 6000zł, a dofinansowanie z budżetu państwa 4120 zł. Kto ponosi koszty róznicy w/w wartości? Uczestnik specjalizacji. Czy ten system jest sprawiedliwy?

1 min czytania
Aktualności

Ministerstwo przeprowadza postepowanie przetargowe na wyłonienie organizatora specjalizacji według zasady:


KRYTERIA OCENY OFERT I ICH ZNACZENIE:

1. Cena – 100 %  (najniższa cena ). 


Należy wnioskować, że róznicę pomiędzy kosztem specjalizacji prowadzonej przez organizatora, który został wyłoniony w przetargu na prowadzenie specjalizacji, a kwotą dofinansowania ponosi uczestnik specjalizacji.

Ale… Ale….Ale…

Analizując koszty specjalizacji prowadzonych przez organizatorów, którzy zostali wyłonieni w przetargu i ich uczestnicy otrzymają dofinansowanie nasuwa sie pytania.

Np. koszt specjalizacji rozpoczynającej się w 2006 roku w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego wynosi u jednego organizatora 5100zł,  drugiego 5800zł, trzeciego 6500zł, czwartego…4118, piątego. Nie zajmujemy sie teraz sprawą różnic w cenie za specjalizacje, ale kwestią dofinansowania. Choć różnice są znaczące!!! Siegają ponad 30%!!! Kiedy specjalizacja kosztuje 6500zł to dofinansowanie wyniesie (4120zł) tylko 64% kosztów specjalizacji, a w przypadku ceny 4118….100%. Czy ten system jest sprawiedliwy. Czy  zabezpiecza interesy uczestników specjalizacji, którzy są zainteresowani najniższym kosztem szkolenia specjalizacyjnego. Czy wysokość kwoty dofinansowania nie jest określona na zbyt niskim poziomie? Co będzie, gdy wszyscy organizatorzy określą koszty specjalizacji na np. ponad 10 tys. zł?

Ministerstwo zdrowia zamierza w przetargu na organizację specjalizacji w 2007 roku wskazać górna granicę kosztu specjalizacji. Kwota ta ma zostać określona na poziomie 5 500 zł za jedno miejsce szkoleniowe.

Mariusz Mielcarek 

Zobacz też:

Specjalizacja

Ogólnopolska baza podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7905 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki - wybory 2023

Premier zastał pielęgniarki w czepkach.

1 min czytania
Premier odwiedził szpital w Pionkach. Zastał tam pielęgniarki… w czepkach Jeden z użytkowników Twittera napisał: Ale ustawka, prawdziwy PRL. Pielęgniarki nie noszą…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – wiekopomna propozycja nowej specjalizacji.

2 min czytania
Minister zdrowia powołuje zespół, który ma opracować zmiany w szkoleniach pielęgniarek i położnych Minister zdrowia powołał zespół, który ma „opracować zmiany w…
Aktualności

Opalanie a ryzyko nowotworu skóry: jak uniknąć nadmiernego narażenia na promieniowanie UV?

3 min czytania
Ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma niezaprzeczalnie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko znacząco pogarsza stan skóry, przyspieszając procesy odpowiedzialne za jej…
Komentarze