Ile pielęgniarek jest zainteresowanych specjalizacją internistyczną?

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Ile pielęgniarek jest zainteresowanych specjalizacją internistyczną?

Specjalizacja dla pielęgniarek

Kształcenie w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego ma na celu aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Uzyskanie tytułu specjalisty popartego uzyskaniem przez pielęgniarkę specjalistycznych kwalifikacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabyciem umiejętności uprawniających do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z pielęgniarstwa internistycznego.

W latach 2018-2024 (sesja wiosenna) ponad 11,4 tys. pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Analizując poszczególne dziedziny kształcenia, w 2023 roku najwięcej pielęgniarek ukończyło szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, następnie pielęgniarstwa internistycznego oraz pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Egzamin w dziedzinie, która jest przedmiotem dzisiejszego artykułu, w jesiennej sesji egzaminów państwowych odbędzie się 10 września 2024 r.

W artykule pt. Pielęgniarki – wzrasta czy spada zainteresowanie specjalizacjami? informowaliśmy naszych czytelników o liczbie wniosków złożonych przez pielęgniarki i położne, chcących przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego w różnych dziedzinach pielęgniarstwa w jesiennej sesji egzaminacyjnej.

Liczba pielęgniarek, które chcą odbyć szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego

Z danych zamieszczonych w SMK wynika, że liczba zainteresowanych pielęgniarek odbyciem specjalizacji w zakresie pielęgniarstwa internistycznego to ponad 6,5 tys. osób.

Poniżej publikujemy szczegółowe dane z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie560
kujawsko-pomorskie285
lubelskie479
lubuskie220
łódzkie360
małopolskie315
mazowieckie1061
opolskie200
podkarpackie480
podlaskie205
pomorskie155
śląskie595
świętokrzyskie575
warmińsko-mazurskie170
wielkopolskie625
zachodniopomorskie245
Razem:6 530
(dane na dzień na dzień 19 sierpnia 2024 roku)

źródło danych: smk2.ezdrowie.gov, ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1248 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze