Ile pielęgniarki zarabiają netto? Dane dyrekcji szpitala.

2 min czytania
Aktualności
Ile pielęgniarki zarabiają netto? Dane dyrekcji szpitala.

Obecne wynagrodzenia pielęgniarek zatrudnionych w podmiotach leczniczych

W dzisiejszym artykule publikujemy informacje zamieszczone w najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, przekazywane przez pielęgniarki, dotyczące wysokości wynagrodzeń „na rękę”. Informacje przedstawione poniżej stanowią fragment protokołu nad zwyczajnej sesji Rady Powiatu zwołanej, „aby pielęgniarki miały możliwość przedstawiania swoich racji na posiedzeniu Rady, do zwołania której skłoniła niektórych radnych postawa starosty, który jest bierny wobec haniebnych działań w stosunku do pielęgniarek”.

Wiceprzewodnicząca Rady Maria Żukowska-Jacykowska podziękowała na wstępie pielęgniarkom za obecność na sesji. Zaznaczyła, że ich obecność była potrzebna, aby można było ich wysłuchać. Zgodziła się, że praca pielęgniarek jest bardzo ciężka oraz że poświęciły one swój czas i pieniądze, aby się kształcić i zdobyć tytuł magistra.

W następnej kolejności oznajmiła, że z informacji, jaką uzyskała od dyrekcji Szpitala, wynika, że średnie wynagrodzenie pielęgniarek netto wynosi 6400 zł wraz z dodatkami. Natomiast pielęgniarki z wykształceniem magisterskim mają ok. 8000 zł na rękę wraz z dodatkami.

Przedstawicielka pielęgniarek odparła, że w ubiegłym roku dyrekcja uznała wykształcenie magisterskie 57 pielęgniarek. Wiązało się to z poszerzeniem zakresu obowiązków.

Pensja w drugiej grupie, czyli w grupie pielęgniarek specjalistek z tytułem magistra, w której jest 57 osób, według współczynników wynosi 8120 zł pensji zasadniczej. Dyrekcja cały czas dąży do nieuznania tytułu magistra i zdegradowania tych osób do grupy pierwszej, gdzie pensja zasadnicza wynosi 6400 zł.

Pani M. Żukowska-Jacykowska spytała, czy to jest pensja wraz z dodatkami. Przedstawicielka grupy pielęgniarek odparła, że, patrząc na to, jakie są dodatki za dyżury nocne i świąteczne plus wysługa lat, potrącając wszystkie możliwe podatki, składki i inne rzeczy, pensja netto generalnie

Ostatnio zostały zabrane dodatki za dyżury świąteczne w sobotę, więc tych godzin świątecznych, pomimo tego, że pracujemy w weekendy, jest mniej.

Dzisiaj była wypłata, koleżanka dostała 7850 złotych za przepracowanie 14 dyżurów w miesiącu, z tymi wszystkimi dodatkami.

Pani Maria Żukowska–Jacykowska stwierdziła, że z wypowiedzi pani pielęgniarki rozumie, że obecnie wynagrodzenie wynosi około 8 tys. zł na rękę miesięcznie z dodatkami, a dyrekcja proponuje ze względu na trudną sytuację ponad 6400 zł.

Przedstawicielka pielęgniarek odparła, że stanowisko dyrekcji, niezależnie od liczby zebrań czy zebrania, o którym wspominał pan Cz. Biłobran, z panem starostą A. Kruczkiewiczem, cały czas jest niezmienne, to znaczy degradacja do grupy specjalistek, czyli nieuznanie tytułu magistra, co się równa zmniejszeniu uposażenia do grupy specjalistek, z 8120 zł do 6400 zł.

Na to pielęgniarki nie wyrażają zgody. Mają tytuł magistra, podniesione kwalifikacje i chcą zarabiać zgodnie z obowiązującą ustawą.

źródło: powiat.nysa.pl

Cały artykuł jest dostępny w styczniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.6 / 5. Ilość głosów: 66

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1036 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z tytułem magistra lub...