Ile zarobi pielęgniarka z tytułem magistra, licencjata i specjalisty oraz z samą specjalizacją.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Ile zarobi pielęgniarka z tytułem magistra, licencjata i specjalisty oraz z samą specjalizacją.

Grupa środkowa w siatce płac pielęgniarek i położnych

Grupa środkowa w obowiązującej siatce płac (do dnia 30 czerwca 2022 roku) została przez ministerstwo zdrowia zdefiniowana w poniższy sposób:

Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa

Znikający magister pielęgniarstwa i położnictwa

W tej grupie warto zwrócić uwagę, na magistra. Bowiem od pierwszego roku obowiązywania ustawy o najniższych wynagrodzeniach pracowników podmiotów leczniczych (2017 rok), osoby takiej jak pielęgniarka lub położna z tytułem magistra, nie zostały wymienione w tabeli zaszeregowania.

Taki podział forsował związek pielęgniarek (OZZPiP), który wystąpił z projektem ustawy, zawierający poniższy podział pielęgniarek i położnych na grupy:

pielęgniarka i położna,
pielęgniarka i położna ze specjalizacją,
pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją

Analizując taki podział na grupy, należało zadać sobie pytanie: gdzie są zaszeregowane osoby z tytułem magistra. Odpowiedź była dość szokująca, w kontekście sposobu zaszeregowania innych grup zawodowych: osoby posiadające powyższe wykształcenie były zaszeregowane w najniższej grupie pielęgniarek i położnych, czyli z absolwentkami LM oraz SM.

Powyższy podział w kontekście osób posiadających tytuł magistra spotkał się z ostrą krytyką środowiska pielęgniarskiego. W kolejnych nowelizacjach przedmiotowej ustawy, osoby z tytułem magistra, zostały zaszeregowane do grupy środkowej.

Licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa awansuje do grupy środkowej, następnie spada do grupy najniższej

Poruszając wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych w grupie środkowej tabeli zaszeregowania kadry pielęgniarskiej należy się kilka słów komentarza osobom z tytułem licencjata.

Tutaj też według projektu ustawy – prezentowanego powyżej – autorstwa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych nie widnieje – „licencjat pielęgniarstwa lub położnictwa”. Te osoby, tak jak magister, były zaszeregowane w najniższej grupie czyli z absolwentkami LM oraz SM. W roku 2021 minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił swój wielki sukces. Za jego namową rząd RP, pielęgniarki i położne z tytułem licencjata awansował do grupy wyższej – z najniższej do grupy środkowej. Natomiast w roku 2022 minister Adam Niedzielski ponownie osoby z licencjatem przenosi do innej grupy. W tym przypadku mamy nie awans lecz degradację – z grupy środkowej do najniższej.

Szczegółowe informacje w tej sprawie oraz konsekwencje finansowe dla osób z tytułem licencjata, redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszyła w artykule pt. Podwyżki dla pielęgniarek – ile zyskają i stracą pielęgniarki z licencjatem.

Grupa środkowa w podziale pielęgniarek i położnych – stan od 1 lipca 2022 roku

Wobec powyżej opisanych uwarunkowań, grupa środkowa, ustawą z dnia 26 maja 2022 roku została ukształtowana w poniższy sposób.

Pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją.

Grupa 5 w siatce płac to najbardziej egzotyczna kompilacja. Mogą być w niej zaszeregowane, na przykład:

  • 1. pielęgniarka z tytułem magistra – która na oczy nie widziała jeszcze pacjenta
  • 2. pielęgniarka z 10-letnim stażem pracy, z tytułem specjalisty
  • 3. natomiast pielęgniarka z 30-letnim stażem pracy zostaje zaszeregowana w grupie niższej, szóstej
  • Skutki: pielęgniarka w poz. 1 będzie wprowadzana w zawód przez pielęgniarki w poz. 2 i 3.

W tej grupie pielęgniarek i położnych została zaszeregowana osoba z tytułem specjalisty. W artykule redakcyjnym pt. Patologia – pielęgniarka specjalistka, specjalistce nierówna. Finansowo. opisaliśmy na przykładzie osób ze specjalizacją, irracjonalny sposób wynagradzania pielęgniarek i położnych specjalistek.

Wysokość podwyżki od 1 lipca 2022 roku dla pielęgniarki z tytułem magistra oraz dla pielęgniarki z tytułem specjalisty

Obecnie wyżej wymienione pielęgniarki i położne są zaszeregowane w grupie środkowej siatki płac kadry pielęgniarskiej. Przypisany im współczynnik pracy wynosi – 0,81. Wobec powyższego najniższe wynagrodzenie zasadnicze tej grupy, nie może do 30 czerwca 2022 roku, wynosić mniej niż – 4 185,65 PLN.

Natomiast od 1 lipca 2022 roku przypisany tym pielęgniarkom i położnym współczynnik pracy wyniesie – 1,02. Wobec powyższego najniższe wynagrodzenie zasadnicze tej grupy, nie może od 1 lipca 2022 roku, wynieść mniej niż – 5 775,78 PLN.

Podsumowanie: Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarek i położnych (środkowa grupa) z tytułem magistra, z jednoczesnym posiadaniem tytułu licencjata i specjalisty oraz samego tytułu specjalisty wyniesie od dnia 1 lipca 2022 roku – 1 590,13 PLN.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 161

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Nowe kolory sukienek medycznych dla pielęgniarek i położnych.