Informacja w sprawie obniżki wynagrodzeń pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Informacja w sprawie obniżki wynagrodzeń pielęgniarek.

Poseł w interpelacji poselskiej do ministra zdrowia porusza problem pojawiających się informacji o obniżce wynagrodzeń pielęgniarek. Podkreśla, że pracodawcy nie podnoszą wynagrodzeń tej grupy zawodowej. Natomiast w mediach pojawiają się informacje o 20 a nawet 50% obniżkach wynagrodzeń. Powyższe doniesienia są szczególnie zadziwiające w kontekście dodatkowych środków finansowych, które szpitale otrzymały na walkę z pandemią.

Pielęgniarka/Pielęgniarz – wynagrodzenie w czasie pandemii

  • Poseł w interpelacji informuje, że sprzęt ochronny pielęgniarki i pielęgniarze zmuszeni są zakupić samodzielnie, za własne środki.
  • Obniżki płac pielęgniarek w czasie pandemii to sytuacja niespotykana na skalę światową.
  • Poseł porusza również zagadnienie dotyczące kierowania pielęgniarek na tzw. postojowe. 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie informacji o obniżkach wynagrodzeń pielęgniarek w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2

Szanowny Panie Ministrze!

Pielęgniarki i pielęgniarze swoją pracą na co dzień gwarantują poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich pacjentów i pacjentek. W okresie panującej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 ich ofiarna praca, w bardzo ciężkich warunkach, zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy szacunku, także w postaci stosownego wynagrodzenia. Niestety, pojawiają się kolejne informacje oraz sygnały, iż pracodawcy zamiast podwyższać, obniżają wynagrodzenie pielęgniarek i pielęgniarzy o 20 lub nawet 50 i więcej procent, na dodatek nie gwarantując żadnych środków ochrony osobistej, w postaci maseczek, rękawiczek czy gogli lub przyłbic. Sprzęt ochronny pielęgniarki i pielęgniarze zmuszeni są zakupić samodzielnie, za własne środki. W powyższej sprawie apel do prezesa Rady Ministrów wystosował już Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Obniżki wynagrodzeń niestety wprowadzane są również w placówkach medycznych, które nie są szpitalami jednoimiennymi, na podstawie art. 81 Kodeksu pracy. Należy zwrócić uwagę, że od wielu lat trwa dyskusja nad koniecznością podwyższania wynagrodzenia dla specjalistów i całego personelu medycznego, a mimo to, jesteśmy świadkami ich obniżania i to na dodatek w okresie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Przychylam się do opinii Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, iż mająca miejsce w Polsce sytuacja, związana z obniżkami wynagrodzeń dla personelu medycznego w czasie trwającej epidemii, jest niespotykana na skalę światową, w sytuacji gdy codziennie potwierdzane są nowe przypadki zachorowań oraz zgonów i nie jest znany jeszcze dokładny czas, w którym nastąpi szczyt epidemii.

W ogólnodostępnych informacjach można również dowiedzieć się o przypadkach, w których dyrekcje szpitali otrzymały dodatkowe środki finansowe na walkę z koronawirusem, w tym na wynagrodzenie dla personelu i sprzęt ochronny, a mimo to personel został skierowany na postojowe. Pojawiają się poważne sugestie, że środki te mogą być przeznaczane na spłatę zadłużenia szpitali, których sytuacja finansowa jest dramatyczna, w szczególności szpitali powiatowych, których utrzymanie spadło całkowicie na barki jednostek samorządów terytorialnych, o czym świadczy również wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 listopada 2019 r. (sygn. akt K 4/17).

W świetle przedstawionych informacji, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 1799), uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie działania podjęło lub planuje podjąć Ministerstwo Zdrowia w związku z pojawiającymi się informacjami i sygnałami o obniżce wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych przez pracodawców?

2. Czy i kiedy zostaną podjęte pilne decyzje dotyczące ustalenia zasad wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych świadczących pracę przy zwalczaniu zagrożenia epidemicznego spowodowanego działaniem koronawirusa SARS-CoV-2?

3. W jaki sposób dokonywana jest kontrola przeznaczanych środków finansowych, stanowiących wsparcie z budżetu centralnego dla placówek medycznych pod względem właściwości wydawanych środków przez placówki medyczne? Ile kontroli zostało już przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia?

4. Czy doszło do nieprawidłowości w zakresie wydawanych środków (pochodzących z budżetu centralnego na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2) przez placówki medyczne? Jeśli tak, to w ilu placówkach i jakie działania zostały podjęte przez Ministerstwo Zdrowia?

Z wyrazami szacunku

Michał Jaros
Poseł na Sejm RP

12 maja 2020 rokuZobacz także:

Pielęgniarki – lipcowa regulacja płac – przykład grupa 9.

Senator o pielęgniarkach: przez 3 dni suchy chleb i chińskie zupki.

Pielęgniarki – nowelizacja rozporządzenia praca w jednym miejscu.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8224 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – okazuje się, że płace mają charakter solidarnościowy.

3 min czytania
Rola związku Solidarność w obecnym chaosie płacowym w ochronie zdrowia… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. W pielęgniarki rzuciła…
Aktualności

V Konferencja Naukowa WUMED już 25 maja!

2 min czytania
V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Warszawskiej Uczelni Medycznej już 25 maja 2024 r. Tematem wydarzenia – „Wyzwania w nauce i praktyce z perspektywy…
Aktualności

Pielęgniarki - będzie urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Obiecanki cacanki w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych mają miejsce od wielu lat… Serial dotycząca urlopów zdrowotnych – dla poratowania…
Komentarze