Informacja z obrad senackiej komisji zdrowia – początek obrad 12.00 – dnia 20 czerwca 2017. Informacja uaktualniana na bieżąco.

2 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.Informacja z obrad senackiej komisji zdrowia:

12.00 – Obrady otworzyło wystąpienie pani wiceminister zdrowia (pielęgniarki).

Jeden z senatorów: wpłynęły pisma z izby pielęgniarkiej w sprawie zmiany grup pielęgniarek i położnych.

12.10 – Przewodniczący komisji: na chłopski rozum podział pielęgniarek i położnych jest niesprawiedliwy!

12.15 – Pytanie przewodniczacego: Ile by kosztowałoby przeniesienie magistrów pielęgniarstwa (bez specjalizacji) do gr 8?

Pani wiceminister (pielęgniarka): kosztowałoby to więcej ponad 10 miliardów złotych w perspektywie 10 letniej. Takie symulacje przeprowadziliśmy w ministerstwie.

12.20 – Wiceminster zdrowia (pielęgniarka): jesteśmy przeciwni zmianom w podziel pielęgniarek na grupy. Taki jaki jest podział w ustawie przyjętej przez sejm, został także przyjety w obywatelskim projekcie przedmiotowej ustawy, któy także poparły pielęgniarki.

Bingo…

12.50 – Wiceminster zdrowia (pielęgniarka): od 2014 roku wydano ponad 20 tysięcy zaświadczeń dla pielęgniarek, które są niezbędne do wyjazdu do pracy za granicę w charakterze pielęgniarki. Ile ostatecznie wyjechało nie wiadomo!

12.50 – dyskusja zeszła na temat liczby absolwentów szkół pielęgniarskich oraz ilu absolwentów podejmuje pracę w Polsce oraz struktury wiekowej pielęgniarek. Podano, że jest to średnio około 50 lat. 

12.55 – w Polsce obecnie jest około 3 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych pielęgniarek – podaje przedstawiciel ministerstwa zdrowia. 

13.00 – Wiceminster zdrowia (pielęgniarka): podwyżka brutto dla pielęgniarek w poszczególnych przypadkach, ze wszystkimi pochodnymi, może wynieść nawet około 3 tysięcy złotych.

13.05 – głos zabiera strona społeczna. Jako pierwsza mówi wiceprezes naczelnej izby pip. 

13.08 – wiceprezes naczelnej izby pip nie odnosi się konkretnie do poprawek zgłoszonych przez izbę pielęgniarek w kontekście podziału pielęgniarek na grupy. Mówi, że nie izba brała udział w "eliminowaniu magistra pielęgniarstwa…".

13.10 – przewodniczący komisji prosi wiceprezes naczelnej izby pip o przeczytanie poprawki zgłoszonej przez izby…

13.10 – co na to wiceminster zdrowia (pielęgniarka) pyta przewodniczacy obrad.

13.11 – jesteśmy przeciw. To jest nie tylko przeniesienie magistra do grupy 8, ale także podniesienie wskaźników, co niesie za sobą koszty. To rodziło by także protesty innych grup zawodowych…

13.13 – głos zabiera przedstawiciel związku pip. Trudno powiedzieć o czym mówi przedstawiciel związków… Redakcja portalu – należy pamietać, że to związek agitował za podziałem pielęgniarek na grupy, jaki jest obecnie w ustawie uchwalonej w dniu 8 czerwca 2017 roku.  Magister pielęgniarstwa był także tylko w grupie 7 w projekcie obywatelski (nie)porozumienia związków zawodowych.  

13.25 – przewodniczący obrad ogłasza przerwę do godz. 16.00 

Cdn…

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8014 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze