Interpelacja poselska w sprawie kontraktów zawieranych z pielęgniarkami i położnymi. "Dlaczego, z jakich konkretnie powodów umowy o pracę z pielęgniarkami i położnymi zawierane są poprzez „pośredników”, jakimi nzoz"?

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

INTERPELACJA

w sprawie kontraktów zawieranych z pielęgniarkami i położnymi.

Szanowna Pani Minister,

 W ostatnim czasie wzrasta – zarówno wśród pracowników służby zdrowia, a zwłaszcza wśród pielęgniarek i położnych, jak i pacjentów – powszechne zaniepokojenie o bezpieczeństwo pacjentów, w sytuacji zbyt małej liczby osób zatrudnionych w celu wykonania kontraktu. Trudno też pogodzić się z nieustannie narastającymi oszczędnościami w służbie zdrowia, odbywającymi się kosztem pacjentów i pracowników.

 Pacjenci maja prawo do leczenia i opieki na właściwym poziomie, a pracownicy do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz godziwej płacy. Powszechnie znana praktyka poszukiwania oszczędności poprzez ograniczenie liczby zatrudnionych pielęgniarek i położnych do jednej osoby na dyżurach nocnych jest niezwykle ryzykownym przedsięwzięciem, którego skutki mogą być dramatyczne.

 Wieloletnia praktyka niedowartościowywania przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia  świadczeń zdrowotnych nie powinna dłużej mieć miejsca. Wyjściem z tej trudnej dla obydwu stron sytuacji mogłoby być wyodrębnienie ze środków przekazywanych przez resort zdrowia na służbę zdrowia, kosztów pracy. Pozwoliłoby to jasno i precyzyjnie określić, jakie koszty pracy związane są z danym świadczeniem oraz pozwoli kontrolować wydatkowanie tych środków. Wydzielenie kosztów pracy pozwoliłoby, w przejrzysty sposób, na porównanie kosztów pracy uwzględnianych w świadczeniach, z kosztami pracy obowiązującymi na rynku pracy. Wskazałoby także na ewentualne niedoszacowanie pracy pracowników lub nieprawidłowe wydatkowanie środków przez pracodawców.

 Zatrudnianie pielęgniarek i położnych na podstawie stosunku pracy oraz określenie minimalnych norm zatrudnienia winno stanowić podstawową gwarancję prawidłowego udzielania świadczeń zdrowotnych. Dlatego wprowadzenie, niedopuszczalnych z punktu widzenia prawa rozwiązań, polegających na zatrudnianiu i nakłanianiu pielęgniarek i położnych  do podpisywania umów cywilnoprawnych za pośrednictwem innych podmiotów, tj,. niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej jest – po pierwsze – nie do pogodzenia z istota wykonywanych przez nie czynności, a po wtóre – jest niezgodne z wydatkowaniem publicznych środków finansowych. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników za pośrednictwem innych podmiotów, tworząc np. niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej w tym m.in. celu, aby uniknąć bezpośredniego ich zatrudnienia. Sytuacja ta wprowadza pewną stała fikcję polegającą na tym, że inna osoba jest pracodawcą na podstawie zawartej umowy, a inna osoba jest rzeczywistym pracodawcą. Taka praktyka nie znajduje żadnego uzasadnienia.

 Ponieważ sytuacja, w jakiej obecnie znajduje się polska służba zdrowia, w coraz szerszych kręgach wzbudza coraz więcej kontrowersji, kieruję do Pani Minister następujące pytania:

1.W jaki sposób resort zamierza zapobiec powszechnej praktyce pojedynczej obsady na dyżurach pielęgniarek i położnych?

2.Czy i kiedy  możliwe będzie  wyodrębnienie kosztów pracy ze środków przeznaczonych na służbę zdrowia?

3.Dlaczego, z jakich konkretnie powodów umowy o pracę z pielęgniarkami i położnymi zawierane są poprzez „pośredników”, jakimi są niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej?

 

       Z poważaniem

    Henryk Siedlaczek

       13.03.2009 r.

Odpowiedź na interpelację opublikujemy po jej ogłoszeniu.


 

 

Zobacz także:

Interpelacje poselskie według działów:

 • Warunki pracy i płacy
 • Studia pomostowe
 • Zapowiedź zmian w kształceniu?
 • Pielęgniarka, położna poz
 • Położna pielęgniarką?
 • Pielęgniarka systemu / ratunkowa
 • Pielęgniarka DPS
 • Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych
 • Pielęgniarka szkolna
 • Brak pielęgniarek
 • Dofinansowane studia pomostowe
 • Tłumaczenie na język obcy stopni naukowych na dyplomach.
 • Limity przyjęć na studia pielęgniarskie.
 • Sprawa kadencyjności w organach samorządu zawodowego.


 • Komentarze

  Oceń artykuł

  Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

  Bądź pierwszym, który oceni wpis

  7698 artykułów

  O autorze

  Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
  Artykuły
  Zobacz także
  AktualnościOferty pracy

  Praca dla pielęgniarki. Od 5 623 do 7 305 PLN. Minimum średnie wykształcenie zawodowe.

  2 min czytania
  Praca dla pielęgniarek Miejsce pracy: Warszawa Zakres obowiązków: – przygotowywanie gabinetów zabiegowych, lekarskich i diagnostycznych poprzez sprawdzanie ich stanu gotowości do świadczenia…
  AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

  Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

  1 min czytania
  Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
  Aktualności

  Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

  1 min czytania
  Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
  Komentarze