Izba pielęgniarek – nowe poliwęglanowe karty prawa wykonywania zawodu.

2 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek – nowe poliwęglanowe karty prawa wykonywania zawodu.

Dlaczego zmieniono wzór PWZ? Dla kogo są nowe wzory PWZ? Czy będą obowiązywały dotychczasowe, papierowe dokumenty?

W przedmiotowej sprawie wypowiadała się pani prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w dniu 7 lipca 2022 roku. Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje wypowiedź szefowej samorządu zawodowego pip.

Chcę jasno powiedzieć, że dotychczas wydane prawa wykonywania zawodu w postaci tzw. papierowej, czyli te książeczki obowiązują i będą obowiązywać cały czas.

Natomiast nowe druki prawa wykonywania zawodu w postaci karty poliwęglanowej będą dotyczyły absolwentów, którzy w tym roku po 11 lipca będą mieli wydane dyplomy ukończenia kierunku pielęgniarstwa i położnictwa i to ich będzie dotyczyło nowe prawo wykonywania zawodu w postaci karty poliwęglanowej.

Ta karta poliwęglanowa będzie wyglądała tak jak dowód osobisty, będzie zawierała podstawowe dane, które są w dotychczasowych książeczkowych wzorach oczywiście, będzie to ze zdjęciem i ją system dopuści do tego, żeby mieć w swoich dokumentach elektronicznych, w mObywatel.

PWZ pielęgniarki – ministerstwo nie zdążyło na czas

To jest wymóg czasów, natomiast nie będzie wymiany starych praw wykonywania zawodu, one nadal obowiązują. Tu chciałam jeszcze powiedzieć jeżeli chodzi o prawo wykonywania zawodu – to nowe, że niestety Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło na czas ze względu na pandemię, gdzie jest problem właśnie z nośnikiem poliwęglanu, z kartami i stąd będzie opóźnienie.

Na tę chwilę dla absolwentów będzie wydawana uchwała w sprawie stwierdzenia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki bądź położnej i tą uchwałę będą respektowali pracodawcy przy przyjęciu do pracy takiego absolwenta. Wyszedł komunikat Ministerstwa Zdrowia i tutaj myślę że nie powinno być większych problemów, ma ten komunikat dotrze do wszystkich pracodawców.

Ale tak fizycznie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Zdrowia obiecało, że w tym roku powinny się pojawić te karty poliwęglanowe i wtedy osoby, które podjęły w okręgowych izbach uchwałę o stwierdzeniu prawa wykonywania zawodu będą telefonicznie wzywane, że mogą zgłosić się po nowe prawo w postaci karty poliwęglanowej.

źródło: nipip.pl

Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki – komunikat ministra zdrowia

Warszawa, 07 lipca 2022 r.

Komunikat Ministra Zdrowia

Informuję, iż dokumenty prawa wykonywania zawodu – pielęgniarki, położnej i diagnosty laboratoryjnego mogą być wydawane wg dotychczasowych wzorów wyłącznie do dnia 12 lipca br. Natomiast po tym terminie, prawo wykonywania zawodu musi spełniać wymagania określone w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych.

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia finalizowane są prace, mające na celu przygotowanie nowych wzorów praw wykonywania zawodu – pielęgniarki, położnej oraz diagnosty laboratoryjnego w formie spersonalizowanej dwustronnej karty identyfikacyjnej, wykonanej z poliwęglanu, posiadającej zabezpieczenia zgodne z wymogami określonymi w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych.

W związku z powyższym, do czasu wydania pielęgniarce, położnej lub diagnoście laboratoryjnemu dokumentu prawa wykonywania zawodu według nowego wzoru dokumentem potwierdzającym posiadanie prawa do wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej oraz diagnosty laboratoryjnego będzie stosowna uchwała właściwej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium ORPiP – w przypadku pielęgniarek i położnych lub uchwała Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych – w przypadku diagnostów laboratoryjnych, stwierdzająca prawo wykonywania zawodu.

Piotr Bromber
Podsekretarz Stanu

źródło: mz.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.1 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
Aktualności

Władze pielęgniarek o uprawnieniach ratownika medycznego.