Izba pielęgniarek o realnych efektach. Naprawdę?

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Izba pielęgniarek o realnych efektach. Naprawdę?

Izba pielęgniarek o swoim sukcesie

W dniu 1 lutego 2022 roku opublikowaliśmy treść interpelacji poselskiej w sprawie w sprawie skutków Polskiego Ładu dla pielęgniarek i położnych. Jest to jedna z tysięcy interpelacji poselskich składanych w trakcie kadencji sejmu. Treść interpelacji można przeczytać w linku poniżej.

Natomiast w kolejnym dniu zamieściliśmy komentarze pielęgniarek i położnych, które dotyczą kwestii finansowych, w kontekście wprowadzenia rozwiązań podatkowych, w ramach Nowego Ładu. Treść wypowiedzi w przedmiotowej sprawie dostępna pod linkiem poniżej.

Teraz izba pielęgniarek odtrąbiła sukces. Bowiem napisała pismo do wicemarszałka sejmu, która w przedmiotowej sprawie złożyła interpelację poselską. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych informuje na swojej stronie:

„INTERWENCJA NIPiP PRZYNOSI REALNE EFEKTY – MARSZAŁEK SEJMU SKŁADA INTERPELACJE DO MINISTRA ZDROWIA”

Naprawdę? Realny efekt? Widać, że izba pielęgniarek jest głodna jakiegokolwiek sukcesu na rzecz środowiska pielęgniarskiego.

Poniżej publikujemy pismo izby pielęgniarek do wicemarszałka sejmu.

Izba pielęgniarek pisze pismo do wicemarszałka sejmu

Warszawa, dnia 21 stycznia 2022 r.

Pani
Małgorzata Kidawa-Błońska

Wicemarszałek Sejmu

Szanowna Pani Wicemarszałek

Przedstawiciele samorządu pielęgniarek i położnych dostrzegają problemy wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu. Wiele pielęgniarek i położnych pracuje bowiem w więcej niż jednym miejscu pracy. Należy wskazać, że jest wśród nich duża grupa rodziców samotnie wychowujących dzieci. W obecnym stanie prawnym niestety stracą zamiast zyskać, a co za tym idzie – pogorszy się ich kondycja finansowa.

Nowy Ład a sytuacja kadrowa pielęgniarstwa

Takie sytuacje będą pogłębiać już istniejące ogromne braki kadrowe ochrony zdrowia, ponieważ zniechęcą do podejmowania dodatkowego zatrudnienia. Jeżeli pielęgniarki i położne zdecydują się na pracę w jednym miejscu, to znacznie wzrośnie ryzyko całkowitego załamania się już i tak niewydolnego systemu ochrony zdrowia. To bardzo realny scenariusz przy założeniach, że pracownicy stanowiący jego filar (pielęgniarki i położne to najliczniejsza grupa wśród zawodów medycznych) może stracić na wynagrodzeniu.

Na wyraźne podkreślenie zasługuje fakt, że podczas ogłoszenia stanu epidemii medyk może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii. Choć ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprost wskazuje, kto nie podlega takiemu skierowaniu (m.in. osoby samotnie wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego), pielęgniarki i położne we wskazanych wyżej sytuacjach życiowych mimo wszystko otrzymały takie skierowania. Zabrakło bowiem weryfikacji danych. Znajdowały się wówczas w bardzo trudnej sytuacji, gdyż odwołanie się do decyzji wojewody nie wstrzymuje wykonywania decyzji.

Ogromna liczba pielęgniarek odejdzie z zawodu”

Wizja utraty części wynagrodzenia, skrajne przeciążenie systemu ochrony zdrowia, a także ryzyko skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii mimo trudnej sytuacji życiowej może mieć tragiczne konsekwencje – doprowadzi do odejścia ogromnej liczby członków samorządu pielęgniarek i położnych od wykonywanego zawodu.

Bacznie obserwujemy, jaki wpływ na poziom wynagrodzeń członków naszego samorządu ma Polski Ład. Przygotujemy ankietę, która wskaże konsekwencje wprowadzenia nowych przepisów podatkowych w wypadku naszej grupy zawodowej. Po przeanalizowaniu wyników zostaną podjęte decyzje dotyczące dalszych działań samorządu pielęgniarek i położnych.

Z wyrazami szacunku,
Prezes NRPiP
Zofia Małas

Linki i sródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.9 / 5. Ilość głosów: 40

Bądź pierwszym, który oceni wpis

386 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek. Setki milionów PLN w tle.