IZBA PIELĘGNIAREK
W SPRAWIE ATAKU NOŻEM NA PIELĘGNIARKĘ
Kolejny atak na pielęgniarkę – samorząd reaguje
Późnym wieczorem w środę 22 maja na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu napastnik trzykrotnie ugodził pielęgniarkę nożem w klatkę piersiową. Każda z ran była głęboka. Wykonano drenaż jamy opłucnej. Lekarze informują, że życiu rannej nic już na szczęście nie zagraża. Atak ma zostać zakwalifikowany jako próba zabójstwa. Agresorem okazał się 17-letni pacjent!
Czytaj poniżej…
Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych jest w stałym kontakcie z dyrekcją szpitala. Uzyskała zapewnienie, że nie tylko ofiara, ale i pielęgniarki będące świadkami ataku są pod opieka psychologa. Dolnośląska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w razie potrzeby zapewni poszkodowanej wsparcie prawne oraz pomoc finansową.
To już kolejny brutalny atak na pielęgniarkę. W 2014 roku w legnickim szpitalu szaleniec zaatakował nożem pielęgniarkę, bo „Bóg mu tak kazał”. Bardzo poważnym problemem staje się zatem kwestia zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu. W opinii Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych bezwzględnie potrzebna jest szeroka debata i konkretne działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa pracy pielęgniarek i położnych.
Pielęgniarki, położne coraz częściej spotykają się z nadmiernymi żądaniami, i agresją zarówno ze strony pacjentów, jak i ich najbliższych. Mając na względzie wyjątkową specyfikę wykonywanego przez nie zawodu, ustawodawca przewidział dla nich szczególny rodzaj ochrony. Pielęgniarki i położne podczas i w związku z wykonywaniem czynności polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonej w Ustawie z 6 czerwca 1997 roku – Kodeks Karny.
Przepisy kodeksu karnego odnoszące się do ochrony nietykalności fizycznej funkcjonariusza publicznego przewidują wyższe – ostrzejsze sankcje karne niż w przypadku naruszenia nietykalności pozostałych osób.
23 maja 2019 roku
źródło: NIPiP