Izba: pielęgniarki są świetnie przygotowane. Lekarze przeciw.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Izba: pielęgniarki są świetnie przygotowane. Lekarze przeciw.

Pielęgniarki – kwalifikowanie do szczepień

W dniu wczorajszym opublikowaliśmy stanowisko Prezydium Rady Lekarskiej w sprawie kwalifikacji do szczepień. 

W powyższym stanowisku czytamy, między innymi:

“W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, proponowana zmiana ustawy, rozszerzająca krąg podmiotów uprawnionych do przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego do szczepienia w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19 o osoby wykonujące niektóre inne zawody medyczne, których kwalifikacje mają zostać wskazane w akcie wykonawczym do ustawy, jest zbyt daleko idąca. Projekt ustawy tworzy kolejny wyłom w zakresie uprawnień przypisanych dotychczas wyłącznie do zawodu lekarza, co zagraża bezpieczeństwu pacjentów i obniża standard udzielanych świadczeń zdrowotnych”.

Czytaj więcej w artykule pt: Lekarze: pielęgniarki nie powinny tego robić.

Jakie jest stanowisko izby pielęgniarek w przedmitowej sprawie?

Pielęgniarki chcą szczegółów

Również środowisko pielęgniarek czeka na projekt i jego szczegóły. Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska również przypomniała, że Rada zabiegała o poszerzenie możliwości pielęgniarek i włączenie tej grupy do kwalifikowania do szczepień p/grypie. – Do tej pory nie zostało to usankcjonowane – stwierdziła.

Jak wskazuje, jeśli chodzi o możliwość kwalifikacji do szczepienia p/COVID, to niezbędne byłyby przejrzyste kryteria, aby pielęgniarka miała wytyczne w jakich sytuacjach i na co należałoby zwrócić szczególną uwagę, aby zachować bezpieczeństwo.

M. Łodzińska zwraca też uwagę, że dodatkowe zadania powinny wiązać się z dodatkowym wynagrodzeniem. 

źródło: politykazdrowotna.pl 

Pielęgniarki: Chcemy kwalifikować do szczepień

– Już od dawna apelujemy o to, by pielęgniarki mogły kwalifikować do szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Są do tego świetnie przygotowane – mówi Faktowi Zofia Małas z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Jak podkreśla, jeśli pielęgniarka po zebraniu wywiadu od pacjenta uzna, że szczepienie może być dla niego ryzykowne, skieruje go do lekarza. – Pacjenci nie muszą się tutaj niczego obawiać – dodaje.

Szefowa NIPiP mówi jednak, że wykonywanie takich kwalifikacji to wielka odpowiedzialność. – Liczę, że pielęgniarki otrzymają za to odpowiednią gratyfikację – dodaje Zofia Małas.

źródło: fakt.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8988 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka – nazywają nas: stare, grube, wredne pielęgniary.

2 min czytania
Pielęgniarka – zmieniłam się nie do poznania Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki milczały. Tego doświadczyłam.

6 min czytania
Internety o pielęgniarkach Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 21 lipca 2021 roku, opublikowaliśmy tweeta, który dotyczył kwestii zakresu informacji…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka – MZ o zembalowym, w tym na kontraktach.

3 min czytania
Dodatek zembali dla pielęgniarek – spotkanie z dyrektorem departamentu ministerstwa zdrowia W dniu 15 lipca 2021 roku odbyło się spotkanie. Przedstawiciele władz…
Komentarze