Jak pracują i żyją polskie Pielęgniarki w Norwegii?

8 min czytania
Aktualności
Jak pracują i żyją polskie Pielęgniarki w Norwegii?

Norwegia jest krajem o najwyższym współczynniku jakości życia na świecie (wskaźnik HDI), a jednocześnie może poszczycić się najlepszymi zarobkami dla Pielęgniarek oraz najlepszymi warunkami pracy, które biją na głowę takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania czy Szwajcaria.

Głównym wyzwaniem dla polskich Pielęgniarek przed wyjazdem do pracy w Norwegii są koszty, które należy ponieść oraz nauka języka.” mówi Karolina Bartuś z Open Europe “Wyjazd obarczony jest ogromnym kosztem z paru względów. Przede wszystkim jest to koszt wynajęcia lokum, czyli przejście rozmowy z właścicielami, którzy robią swoisty nabór, by wybrać najlepszą osobę do wynajmu. Również należy liczyć się z kaucją, która jest równa wysokości 3-miesięcznego czynszu. Do kosztów wyjazdu należy także doliczyć naukę norweskiego, a to w 90% przypadków bez profesjonalnej pomocy się nie uda. Ponadto należy wziąć pod uwagę ryzyko nieotrzymania pracy lub jej szybką utratę z uwagi na to, że na początku bez doświadczenia pracy w Norwegii jest to bardzo łatwe, chociażby ze względu na brak doświadczenia z dialektami. Dodatkowo utrzymanie się w Norwegii jest dość drogie, a zanim otrzymacie pierwszą pensję minie ponad miesiąc. Do tego należy pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z pobytem, pracą i życiem w nowym kraju. Ze względu na powyższe czynniki nie polecamy wyjazdu samodzielnie (bez profesjonalnej firmy gwarantującej zatrudnienie). Tak samo zdecydowanie polecamy skupienie się na sobie i wyjazd bez osób towarzyszących, a pozostawienie ściągnięcia rodziny na moment po aklimatyzacji. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest podejść do tematu krok po kroku, by eliminować niepotrzebne zagrożenia związane również ze zmianą miejsca zamieszkania.”

Zobacz wywiad z Polską Pielęgniarką w Norwegii!

Na jakie zarobki może liczyć Pielęgniarka rozpoczynająca pracę w Norwegii?

Karolina Bartuś: „Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że każda polska Pielęgniarka, która przygotowuje się z nami i wyjeżdża do pracy w Norwegii, musi zarabiać tyle samo lub nawet więcej niż każda inna norweska Pielęgniarka na analogicznym stanowisku. Może mieć większe zarobki, ponieważ nasi partnerzy oprócz podstawowych stawek, które ma każdy pracownik ochrony zdrowia, oferuje także unikalne bonusy takie jak premie stażowe czy dodatkowe pieniądze za ciągłość pracy, gdy nie korzysta się z dodatkowych bezpłatnych urlopów. Do tego można liczyć na zwrot pieniędzy za dojazdy do pracy, czy zatwierdzone zakupy do mieszkań. Po paru miesiącach można liczyć na opłacanie wynajmu mieszkania przez pracodawcę (z wyłączeniu samego podatku). Aktualne stawki, które zarabiają nasze Pielęgniarki w Pierwszych dniach pracy to:

248,7-310 NOK za 1h pracy

+ 56 NOK za każdą godzinę nocną,

+ 53 NOK za każdą godzinę w weekend,

+ 133% dodatku za prace w święta,

+ 100% stawki podstawowej za każdą nadgodzinę.

(Sprawdź aktualne zarobki na FB OPEN EUROPE)

Jak zmienia się życie Pielęgniarek po wyjeździe do pracy?

To niesamowite móc obserwować te zmiany” – mówi Patryk Jasiński z Open Europe – „Tak naprawdę każda Pielęgniarka to indywidualna historia, o której podzielenie się ze środowiskiem Pielęgniarskim w Polsce prosimy po wyjeździe co odważniejszych.[Zobacz wywiady] Pielęgniarki oraz Położne nie zdają sobie sprawy o tym, jak cudowne życie mogą wieść, jak bardzo może się zmienić ich życie oraz jak mogą odzyskać swoje życie. Często są już przyzwyczajeni tak bardzo do polskich realiów, że nie zauważają możliwości poprawy. My mamy to szczęście, że możemy obserwować jak zmienia się ich życie, jak oni się zmieniają i jak stają się szczęśliwi i wolni. Moim zdaniem, większość osób powinno podjąć takie wyzwanie, ponieważ szkoda życia na zastanawianie się, czy coś jest dla mnie i życie mimo niezadowolenia na zasadzie „jakoś to będzie”…

Po wyjeździe następuje 1 do 3 miesięcy podwyższonego stresu oraz zderzenia się z rzeczywistością. My przez wiele miesięcy przygotowujemy na to ludzi i jesteśmy też „dla nich” w tym wyjątkowym czasie, jednak stresu nie da się ominąć, tak jak różnych problemów, nawet gdy prowadzimy za rękę. Jednak już po około trzech miesiącach podopieczni zaczynają się uspokajać, nawiązywać nowe relacje i przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości. Nagle okazuje się, że stać ich na wiele rzeczy i jeszcze zostają im pieniądze! Mają czas i stać ich na życie, którego pragną. Nie muszą pracować na dwa etaty, mogą zacząć realizować swoje hobby – zaczynają podróżować, spłacać kredyty zaciągnięte w Polsce. Brzmi to dla mnie jak bajka, jednak pamiętajmy, że jest to poprzedzone ciężką pracą – nauką języka i przygotowaniem się na to ogromne wyzwanie.”

Fot: Sylwia T. – Polska Pielęgniarka pracująca w Norwegii z Open Europe

Kliknij i zobacz najlepszą ofertę pracy dla Pielęgniarek w Norwegii

Dlaczego akurat warto wyjechać do Norwegii i dlaczego z Wami?

Oprócz Open Europe nie ma takiej firmy, która kompleksowo przygotowywałaby polskie Pielęgniarki do wyjazdu do pracy w Norwegii. Zawsze powtarzamy, że walczymy o każdego podopiecznego. Czujemy ogromną odpowiedzialność za każdą osobę, która nam zaufa.”odpowiada Karolina Bartuś z Open EuropeDodam od siebie rzecz, którą zawsze podkreślam: jako osoba wyjeżdżająca do pracy w Norwegii w zawodzie Pielęgniarki należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort. Właśnie dlatego należy wyjechać do pracy z odpowiednim partnerem, takim jak my. Mamy wieloletnie doświadczenie, wyjechało z nami już kilkaset osób, więc przerobiliśmy już wiele przypadków czy problemów, które pojawiły się w związku z wyjazdem czy życiem w nowym kraju. Podopieczni zawsze otrzymują pomoc i wsparcie zarówno przed jak i w trakcie wyjazdu. Zajmujemy się zarówno przygotowaniem do wyjazdu jak i edukujemy, wysyłamy materiały, gwarantujemy naukę języka norweskiego medycznego.” – kontynuuje Patryk Jasiński z Open Europe – „Proces wyjazdu jest wyzwaniem, nawet z naszą pomocą, jednak nagroda jest tak duża, że każda Pielęgniarka powinna spróbować.”

Skontaktuj się i sprawdź, jakie masz możliwości w swojej sytuacji!

Fot: Nicole N. – Polska Pielęgniarka pracująca w Norwegii z Open Europe

Ile można zaoszczędzić na kontrakcie?

To kwestia bardzo indywidualna.” – odpowiada Patryk Jasiński w Open Europe “Bazując na relacjach Pielęgniarek, które nie zmieniały specjalnie życia to kwota między 300.000 PLN a 350.000 PLN podczas jednego kontraktu. Porównując z relacjami osób, które od razu zaczęły korzystać z podróży, restauracji itd. To kwota około 250.000 PLN do 300.000 PLN. W 2022 roku przy obecnym wzroście inflacji w Polsce, różnice cen w Polsce i Norwegii nie są już tak wysokie w przypadku wielu produktów. Zwłaszcza gdy już pracuje się od kilku miesięcy i nie płacicie samodzielnie za mieszkanie (jest opłacane przez pracodawcę). Podobno najlepszą atrakcją w Norwegii i najbardziej dostępną jest natura. Warto pamiętać, że zarówno Norwegowie, jak i polskie Pielęgniarki, które wyjechały do Norwegii, prowadzą bardziej aktywny tryb życia niż w Polsce – normalnością jest spędzanie wolnego czasu na spacerach czy na nartach biegowych.”

Fot: Agnieszki Z. – Polska Pielęgniarka pracująca w Norwegii z Open Europe

Co po zakończeniu kontraktu?

Odpowiada Karolina Bartuś z Open Europe – “Gdy Pielęgniarka przepracowuje 27 miesięcy ma już sporo doświadczenia, opinii z różnych miejsc pracy i można śmiało powiedzieć, że jest sprawdzonym pracownikiem na rynku norweskim. Dzięki temu ma więcej możliwości, a także widzi, w którym rodzaju placówki czuje się najlepiej. Gdy Pielęgniarka po kontrakcie przychodzi do Open Europe na podsumowanie współpracy, wspólnie rozmawiamy, co dalej, a opcji jest sporo: można przedłużyć kontrakt, iść do innej wskazanej firmy lub wybrać jeszcze inną drogę dopasowaną pod jej potrzeby – możemy zaproponować wyjazd tylko na okres wakacji, rok czy inny spersonalizowany okres czasu. Ważne jest to, że Pielęgniarka otrzymuje od nas konkretną informację, co może wynegocjować i u jakiego pracodawcy. To duża zmiana tylko po nieco ponad dwóch latach pracy, jednak dzięki znajomości rynku spokojnie kierujemy Pielęgniarkę w najlepszym możliwym dla Niej kierunku. Jednak nie jest to obowiązek, po takim kontrakcie można też odpuścić lub po prostu zakończyć współpracę, to też jest ok! Jednak mało osób to robi ze względu na utratę korzyści.”

Zobacz, jak wygląda oferta pracy dla Pielęgniarek w Norwegii!

Fot: Magdy K. – Polska Pielęgniarka pracująca w Norwegii z Open Europe

“Zmiana życia u każdej z Pielęgniarek wyjeżdżających z nami do pracy jest ogromna.” – dodaje Patryk Jasiński – “Są osoby, i to chyba najczęstszy przypadek wśród ludzi, którzy wyjechali od razu po studiach i którzy po powrocie kupują lub budują dom. Niektórzy zbierają na spłatę kredytów, inni odkładają na emeryturę, jeszcze inni jadą, by podróżować i mieć łatwiejsze życie. Jednak nie da się ukryć, że największą wspólną motywacją są pieniądze, praca w dobrej atmosferze oraz w spokoju na jednym etacie.”

W takim razie, jakie są problemy? Dlaczego nie wszyscy wyjadą?

Karolina Bartuś: “Problemów może być bardzo dużo, skupmy się na tych, które mogę spotkać podopiecznych w naszym procesie przygotowawczym. Mamy 3 najważniejsze zasady, które należy przestrzegać!

  1. Jesteś obecny i aktywny na zajęciach,
  2. Odrabiasz prace domowe,
  3. Bierzesz udział w testach i sprawdzeniach językowych,

Zawsze przed dopuszczeniem kogoś do procesu pytamy, czy na pewno jest w stanie potraktować przygotowanie jako priorytet, gdyż jedną z przyczyn porażek jest właśnie ta kwestia. Czasami słyszę tłumaczenia na zasadzie “miałam gości”, “a przez remont nie byłam na zajęciach”, “mam 3 etaty i nie wyrabiam się”. Wszystko będzie przeszkadzać, a motywacja, zwłaszcza pod koniec, będzie najmniejsza. Wtedy trzeba pamiętać, o co się walczy! Jednak, gdy przestrzega się tych 3 zasad, system jest tak ułożony, że Pielęgniarki po prostu dają radę.”

Fot: Sylwia T. – Polska Pielęgniarka pracująca w Norwegii z Open Europe

Jakie koszty ponosi Pielęgniarka, przygotowując się do wyjazdu?

Karolina Bartuś: “U praktycznie wszystkich pracodawców płaci się koszt wyrobienia autoryzacji w izbach norweskich, do tego, jeśli ktoś nie ma opisu dyplomu i suplementu w j. angielskim, będzie należało je przetłumaczyć. Należy wziąć pod uwagę, że wymagania co do formalności się zmieniają i możliwe, że niedługo będzie wymagane tłumaczenie jedynie doświadczenia zawodowego i prawa wykonywania zawodu. Cała reszta jest po stronie inwestora, potem pracodawcy – mówimy tu o lotach, mieszkaniach, brakującym sprzęcie do domu, biletach komunikacyjnych lub paliwie, jeśli otrzymacie samochód służbowy. Przed wyjazdem dostajecie też materiały do nauki od szkoły oraz dużo pomocniczych elementów od Open Europe, zarówno ze szkolenia dodatkowego, jak i ze szkolenia językowego. Warto jednak przygotować sobie poduszkę finansową, bo o ile wszystko się da załatwić, człowiek bezpieczniej się czuje mając parę tysięcy w kieszeni jak wyjeżdża.”

Kliknij i zobacz najlepszą ofertę pracy dla Pielęgniarek w Norwegii

Podsumowując:

Zdaniem Open Europe każda Pielęgniarka w Polsce, która ma taką możliwość, powinna złapać to „złote jajo” i doświadczyć zmiany życia, zobaczyć, jak powinna wyglądać praca Pielęgniarki oraz zacząć godnie zarabiać. Takie międzynarodowe doświadczenie otwiera dużo drzwi, a znajomość języka razem z doświadczeniem, pozwala Wam podwyższyć Wasze osobiste stawki! Nie marnujcie czasu i życia! Dzięki wolnemu rynkowi macie możliwości na łatwiejsze życie, a nie ciągłą walkę o nie!

Posłuchaj wielu wywiadów z Pielęgniarkami dotyczącymi ich doświadczeń z pracy w Norwegii i ich historii wyjazdu: www.youtube.com/c/OpenEuropePracadlaPielęgniarek

Na końcu zostawiamy kontakt do firmy Open Europe, która jako jedyna w Polsce skupia się tylko na Pielęgniarkach i Położnych, w pełni szkoli Was językowo i poza językowo dając wsparcie na każdym etapie przygotowania.

Zadzwoń do nas, sprawdź, jakie masz możliwości w swojej sytuacji! +48669111406

www.openeu.pl – dowiedz się więcej i otrzymaj 100 pytań i odpowiedzi.

FB: www.facebook.com/OpenEuropePL

Instagram: https://www.instagram.com/open.europe/

Polecamy wywiady z Pielęgniarkami i specjalistami? www.youtube.com/c/OpenEuropePracadlaPielęgniarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wzrost podstawy w 2023 roku.