Jak prezydent Warszawy Lech Kaczyński przyczynił sie do zwolnienia pielęgniarki z pracy.

2 min czytania
Aktualności

Dobiega końca proces, jaki wytoczyła Szpitalowi Bielańskiemu pielęgniarka za utratę pracy. Kobieta uważa, że do jej zwolnienia przyczynił się Lech Kaczyński, który zrobił w szpitalu awanturę. W środę dyrektorka placówki przyznała, że Kaczyński domagał się zwolnień. Czy sąd przesłucha prezydenta?
To historia z lipca 2003 r, gdy Lech Kaczyński był prezydentem stolicy. Do szpitala trafiła Ewa Junczyk-Ziomecka (obecnie podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta). Miała krwawiącą ranę. Przyjmujący ją lekarz zdecydował, że musi mieć zabieg.

Wtedy pojawił się Lech Kaczyński. Z relacji dyrektorki szpitala Ewy Żydowicz-Muchy wynika, że gdy dowiedział się o zabiegu, pojechał po rzeczy dla znajomej. Wrócił po półgodzinie. Zobaczył, że Ziomecka nadal czeka na zabieg. Zdenerwował się, zaczął szukać lekarzy.

– Miałam nocny dyżur na odcinku męskim. Ok. godz. 21 usłyszałam jakieś hałasy i krzyki po stronie kobiecej – wspominała wczoraj w sądzie zwolniona pielęgniarka Maria Machera.

Poszła zobaczyć, co się dzieje. Zobaczyła pacjentów, wśród nich prezydenta.

– Był zdenerwowany, krzyczał. Biegał po korytarzu. Chciał się spotkać z lekarzem. Do pacjentek odzywał się niegrzecznie, zwracał się na 'ty’, mówił 'ja do ciebie nie mówię’ – twierdzi Maria Machera. – Jedna z pielęgniarek poinformowała, że lekarz będzie za siedem minut. Ale to nie wystarczyło. Mówił 'wy tu nic nie robicie, wy tu nie pracujecie’.

Gdy powiedziała prezydentowi, że mają dużo pracy, i głośno wyraziła swoje zdziwienie zachowaniem prezydenta, Kaczyński miał wskazać na nią palcem.

– Powiedział: 'Praca się pani znudziła. Do końca życia pani ten dzień zapamięta’ – zeznała Machera. – To był prezydent Warszawy? Jak pani go rozpoznała? – zapytała prawnik szpitala. – Ma charakterystyczny pieprzyk, jego brat Jarosław nie był wtedy taki znany – odpowiedziała pielęgniarka.

Po awanturze Ewą Junczyk-Ziomecką zajął się lekarz. Potem pacjentka złożyła skargę, a dyrektorka szpitala została wezwana do ratusza. – Prezydent był oburzony. Pytał, jak traktuje się zwykłych pacjentów, jeśli tak obchodzi się z osobami rozpoznawalnymi – zeznała pani dyrektor.

Przyznała, że Kaczyński domagał się zwolnienia winnych i wspominał o 'niegrzecznej pielęgniarce’. Pod koniec spotkania prosił o wyciągnięcie konsekwencji, bez podawania nazwisk. Za złą organizację pracy jedna osoba dostała upomnienie, druga ostrzeżenie. Choć dyrektorka nie uznała, by Machera była winna incydentu, wręczyła jej zwolnienie za porozumieniem stron. – Straciłam do niej zaufanie, bo nadal uważała, że 'nic się nie stało’ – tłumaczyła Żydowicz-Mucha.

Kolejna – i niewykluczone że ostatnia – rozprawa w styczniu. Na razie sąd nie przesłuchał Lecha Kaczyńskiego. Nie udało się doręczyć mu wezwania.

Czy teraz sąd ponowi próbę? W rozmowie z 'Gazetą’ rok temu Kaczyński zapewniał, że chętnie złoży zeznania i opowie o 'okropnym’ zachowaniu pielęgniarki. Machera domaga się w sądzie ok. 3 tys. zł odszkodowania. Pracuje w innym szpitalu.

Mariusz Jałoszewski www.gazeta.pl

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze