Jak przebiegają negocjacje płacowe w poszczególnych zakładach pracy w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia?

3 min czytania
Aktualności

Z kwestią podwyżek najszybciej uporał się szpital na Parkitce. Kwota, jaką ma otrzymać od NFZ, została już rozdzielona i każdy pracownik wie, o ile wzrośnie jego pensja. – Fundusz przyznał nam miesięcznie 728 tys. zł brutto – mówi Henryk Kromołowski, naczelny dyrektor placówki. – Przekazałem tę informację działającym u nas związkom, a one między sobą uzgodniły, ile dostanie każda z grup zawodowych. Swoje propozycje związki przedstawiły mi do akceptacji. 4 października podpisałem z nimi porozumienie i lada dzień zaczniemy sporządzać aneksy do umów o pracę.

Na Parkitce lekarze z drugim stopniem specjalizacji dostaną po 640 zł, lekarze z 'jedynkami’ – 609 zł, ci bez specjalizacji – 577 zł, wyższy personel medyczny (fizycy medyczni, fizykoterapeuci, diagności) – 472 zł, pielęgniarki, położne i technicy medyczni – 312 zł, niższy personel medyczny (salowe i sprzątaczki) – 112 zł, administracja i obsługa techniczna – 184 zł.

– Wyższe pensje za październik trafią na konta pracowników do 10 listopada. Porozumienie ze związkami obowiązuje na rok bieżący i do końca przyszłego. Na 2008 rok Ministerstwo Zdrowia ma przedstawić nowe propozycje – dodaje Kromołowski. – Jestem bardzo zadowolony, że tym razem obyło się u nas bez protestów.

Nie wszędzie praca nad wprowadzeniem podwyżek jest tak zaawansowana. W Miejskim Szpitalu Zespolonym rozmowy ze związkami dopiero się rozpoczną. – W najbliższych dniach – zapowiada Grzegorz Sztolcman, dyrektor MSzZ. – Fundusz naliczył nam i przyznał na podwyżki 530 tys. zł brutto miesięcznie dla wszystkich pracowników. Już wiem, że to za mało, by dać każdemu 30-proc. podwyżkę. Zwłaszcza że zatrudnienie nam wzrosło: przyjęliśmy z powrotem na etaty 120 salowych, które przez ponad dwa lata pracowały dla prywatnej spółki sprzątającej szpital.

Związkowcy z miejskich szpitali zastanawiają się, co począć. – Na pewno będziemy pertraktować: chcemy, żeby podwyżkę wliczono nam do podstawy płacy, nie zaś jako dodatek do niej, co proponuje dyrekcja – mówi Piotr Kurpios, przewodniczący Związku Lekarzy w MSzZ. – Mamy czas, do wypłaty pensji za październik został jeszcze miesiąc.

Szpital Powiatowy w Myszkowie wypłacał pracownikom we wrześniu i październiku podwyżki pomostowe. Pieniądze dało starostwo. – Na 30-proc. podwyżkę obiecaną przez rząd mamy niecałe 700 tys. zł. To o 100 tys. zł za mało, więc pensje wzrosną o 25-26 proc. – mówi Ryszard Burski, dyrektor myszkowskiego ZOZ-u. – Mamy jednak nadzieję, że od stycznia NFZ naliczy nam te brakujące kilka procent. Zaproponowałem, by obecnymi pieniędzmi obdzielić tylko pielęgniarki, położne i lekarzy, pomijając na razie administrację i pracowników technicznych. Czekam, jak ustosunkują się do tego związki zawodowe. Nie jestem pewien, czy się zgodzą.

Najbardziej narzeka Marian Nowak, szef ZOZ-u z Kłobucka: – Fundusz zaproponował nam 150 tys. miesięcznie, a to wystarczy ledwie na 15-proc. podwyżkę. By wypełnić deklaracje rządu i dać ludziom 30 proc., muszę dołożyć ze środków własnych szpitala drugie 150 tys. Na szczęście radni powiatu kłobuckiego zgodzili się, bym zaciągnął w banku pożyczkę z przeznaczeniem na wynagrodzenia, więc może jakoś sobie poradzimy. Najważniejsze, by panował spokój i ludzie nie strajkowali.

Wszystkie szpitale zaczną wypłacać podniesione pensje od 10 listopada.

Monika Jaremko-Siarska www.gazeta.pl

Zobacz także:

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Podwyżki 2006 – Przewodnik po ustawie o podwyżkach w ochronie zdrowia.

Z prasy i informacji z negocjacji płacowych z poszczegółnych zakładów pracy, docierajacych do redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych wynika, że dyrektorzy szpitali manipulują zapisami ustawy o podwyżkach w ochronie zdrowia.

Minister zdrowia zapowiada naprawianie błędów w ustawie o podwyżkach w ochronie zdrowia.

Przedstawiciele naszej grupy zawodowej powinni forsować wariant, polegajacy na włączeniu 30% podwyżki do uposażenia zasadniczego.

W jaki sposób wpłyną na podniesienie standardu życiowego pielęgniarek i położnych zapowiadane 30% podwyżki w ochronie zdrowia?

Pytania do ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń.

Każdy pracownik ochrony zdrowia może sprawdzić ile jego zakład pracy otrzyma środków finansowych na podwyżki wynagrodzeń.


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8303 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze