Jak skrócić czas trwania kataru?

2 min czytania
Aktualności
Jak skrócić czas trwania kataru?

Czasami mówi się, że nieleczony katar trwa 7 dni, a leczony tydzień. Ta popularna dolegliwość rzeczywiście może ciągnąć się przez kilka dni, lecz mitem jest to, że trzeba po prostu swoje „przechorować”, aby wrócić do zdrowia. Istnieją bowiem sposoby, które wspomagają organizm w walce z infekcją i warto je stosować. W naszym artykule opisujemy, ile trwa katar i przedstawiamy najlepsze metody na skrócenie czasu jego trwania.

Ile najczęściej może trwać katar?

Katary mogą być spowodowane podłożem alergicznym, bakteryjnym i wirusowym. Dwa pierwsze wymagają wizyty u lekarza, który przepisze odpowiednie leki przeciwalergiczne lub antybiotyk. Nieleczone infekcje tego typu mogą bowiem stać się przewlekłym stanem zapalnym, a w przypadku bakterii przejść na ucho, krtań lub zatoki. Katar wirusowy ma zazwyczaj dwie fazy trwające po 3 do 5 dni. W pierwszej wydzielina jest płynna i sama spływa z nosa, w drugiej staje się ona gęstsza i utrudnia oddychanie. Cała choroba trwa więc 6-10 dni, przy czym nieleczona może doprowadzić do innej infekcji. Nie należy zatem lekceważyć swojego stanu zdrowia i jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Inhalacje sprawdzoną metodą leczenia kataru

Inhalacje można przeprowadzić przy pomocy specjalnego inhalatora. Używa się wtedy zazwyczaj specjalnych kropel do tego celu lub zwykłej soli fizjologicznej. Sprzęt pozwala na wydajną i profesjonalną inhalację, jednak nawet jeśli go nie masz, możesz zrobić sobie domową wersję wdychania naparu. Wystarczy wówczas wlać do miski ciepłą wodę z dodatkiem rumianku, szałwii bądź anyżu. Pamiętaj tylko o tym, że woda nie może być wrzątkiem, ponieważ będzie mieć negatywny wpływ na skórę i może ją nawet poparzyć. Dobrze sprawdzają się też różnego rodzaju olejki eteryczne, zwłaszcza ten eukaliptusowy, sosnowy i tymiankowy. Należy wówczas wlać kilka kropel płynu do wody. Nad tak przygotowanym roztworem nachyl głowę, nakryj się ręcznikiem i wdychaj parę.

Odpowiednia higiena nosa i stosowanie roztworów

Regularne pozbywanie się wydzieliny to coś, co robimy odruchowo, zwłaszcza w pierwszej fazie kataru. Nie należy jednak rezygnować z czynności także w drugiej części, kiedy przeziębienie zatyka nos. Usuwanie zalegającego śluzu ułatwia bowiem regenerację i przyspiesza czas zdrowienia. Jeśli trudno jest Ci wydmuchiwać nos, możesz sięgnąć po krople rozszerzające lub aerozol z solą morską. Preparaty tego typu zazwyczaj są także nawilżające, więc dbają o odpowiedni stan układu oddechowego.

Odpowiednia dieta i dbanie o temperaturę

W walce z przeziębieniem niezwykle ważne jest to, by nie wyziębiać organizmu. Jeśli jednak nie masz gorączki, możesz śmiało wyjść na spacer w okolicę, gdzie nie chodzi zbyt dużo ludzi. Świeże powietrze może bowiem pomóc w obkurczaniu śluzówki. Pamiętaj też o dostarczaniu organizmowi wszystkich składników odżywczych przez pożywne posiłki i uzupełnianie płynów, zwłaszcza tych ciepłych.

Katar to uporczywa dolegliwość, ale właściwie leczona może szybko się skończyć. Warto zatem wdrożyć odpowiednie leczenie i szybciej cieszyć się odzyskaniem zdrowia.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-dlugo-trwa-katar-i-co-robic-aby-go-skrocic/

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki dla pielęgniarek – jak w Neo-Nówce – najwyżka podwyżka obniżki.

1 min czytania
Pielęgniarki o podwyżkach Dzień dobry, Nie mogę wyjść z szoku… Podwyżki okazały się obniżką. Po zabraniu jednego dodatku w POZ. Zamiast podwyżki,…
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek – najbardziej niezadowolone są pielęgniarki z tej grupy.

2 min czytania
Kwalifikacje pielęgniarek a interpretacja siatki płac Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi wiceprezesa naczelnej izby pip dla portalu prawo.pl, z dnia 11 sierpnia 2022…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z kursem kwalifikacyjnym niczym nie ustępuje pielęgniarce z tytułami.

3 min czytania
Kwalifikacje zawodowe pielęgniarki z kursem kwalifikacyjnym Teraz w całej okazałości pielęgniarki i położne ponoszą konsekwencje absurdalnej siatki płac obowiązującej w podmiotach leczniczych….
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki – asysta pielęgniarska w osobie sprzątającej.