Jak zabezpieczyć pielęgniarki przed obniżką płac.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Jak zabezpieczyć pielęgniarki przed obniżką płac.


Pensje pielęgniarek nieproporcjonalne do zakresu obowiązków

Jedna z ostatnich interpelacji wystosowanych do Ministra Zdrowia dotyczy niskich wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Sprawa jest poruszana od lat, pensje pielęgniarek są wysoce nieadekwatne do obowiązków z jakimi muszą się mierzyć. W dobie COVID-19 temat jest szczególnie aktualny, zważywszy na wzrastającą odpowiedzialność i dużo wyższe wymagania w stosunku do medyków. Ich codziennością jest teraz ciężka praca, często z pacjentami w stanie krytycznym, spędzanie z chorymi ostatnich chwil życia, narażanie zdrowia i życia, zarówno swojego jak i bliskich. To wszystko powoduje zwiększony niepokój wywołany informacją o planowanej zmianie zasad wypłacania wynagrodzeń.

Zagrożone „zembalowe”

Kilka lat temu, w wyniku strajków osiągnięto kompromis, którego skutkiem było tzw. „zembalowe” wypłacane przez NFZ, wyłącznie z przeznaczeniem na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Pozostałe koszty ponoszone przez szpital mają być pokrywane z innych przekazanych funduszy. Jak się okazuje, niedługo wszystkie źródła dofinansowań z NFZ mają zostać połączone, co spowoduje, że dotychczasowy stan rzeczy zostanie zagrożony. Jeszcze przed tymi zapowiadanymi zmianami, pieniądze nie zawsze były prawidłowo rozdysponowane przez pracodawców, co prowadziło do licznych interwencji związków zawodowych na poziomie ministerstwa zdrowia.

Zbyt małe pieniądze dla młodych pielęgniarek

Obecnie pensje pracowników często są traktowane jako zło konieczne, mimo że to właśnie one powinny być celem nadrzędnym. Wiele pielęgniarek jest w wieku emerytalnym, średnia wieku wynosi w tym momencie 52 lata, natomiast brak w szpitalach młodych, co jest wynikiem zbyt niskich wynagrodzeń za pracę na pierwszej linii frontu w pandemii.

Jak sprawę widzi ministerstwo?

Zatem, z powodu powyższej sytuacji zostało wystosowane pismo do Ministra Zdrowia z prośbą o odpowiedź na następujące pytania. Wśród nich znajdziemy m.in. następujące zagadnienia:

• Czy ministerstwo planuje zmianę sposobu wypłacania środków dedykowanych wyłącznie na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych, włączając je do ogólnej puli środków wypłacanych podmiotom leczniczym za świadczenia medyczne, co znacznie pogorszy sytuację finansową personelu pielęgniarskiego?

• Jak ministerstwo zabezpieczy pielęgniarki i położne przed zagrożeniami takimi jak: obniżenie wynagrodzeń, nierówne podziały środków między pracownikami, brak gwarancji wypłaty środków dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych?

Nadal pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na jasną deklarację ministerstwa w zakresie poruszanych powyżej kwestii, która mogłaby rozwiać wszelkie wątpliwości w temacie, który jest obecnie bardzo istotny, zważywszy na rolę, jaką w tym trudnym czasie odgrywają pielęgniarki i położne.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7694 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

3 min czytania
Związek pielęgniarek organizatorem konferencji prasowej W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu regionów, w trybie nadzwyczajnym. Na posiedzeniu gościliśmy zaprzyjaźnione reprezentacje związkowe…
Aktualności

Wszywka alkoholowa Warszawa - leczenie choroby alkoholowej, czy to możliwe

4 min czytania
Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, w którym jednostka ma coraz mniejszą kontrolę nad własnym życiem. To proces, który stopniowo odbiera…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek: różnice w grupach zbliżą się do 600 PLN.

3 min czytania
Związek pielęgniarek zbiera podpisy pod ustawą dyskryminującą pielęgniarki Radio.lublin.pl w dniu 21 marca 2023 roku informowało: Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem…
Komentarze