Jak związek pielęgniarek ceni doświadczenie zawodowe pielęgniarki oraz ratownika.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Jak związek pielęgniarek ceni doświadczenie zawodowe pielęgniarki oraz ratownika.

Związek zawodowy pielęgniarek a kwestia doświadczenia w siatce płac

Pani Krystyna Ptok przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych krzyczała na kilku manifestacjach zorganizowanych w 2023 roku przez OZZPiP: „doświadczenie ma znaczenie”.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawimy w jaki sposób kwestię doświadczenia zawodowego pojmuje związek pip w kontekście wynagradzania personelu pielęgniarskiego. Wychodzi na to, że w dosć oryginalny sposób.

Zacznijmy od historii. Jest rok 2016. Tzw. porozumienie zawodów medycznych przygotowało i przesłało do sejmu ustawę koszmarek. Dotyczyła ona wynagradzania w podmiotach leczniczych. Członkiem tego „porozumienia” na nieszczęście pielęgniarek i położnych był OZZPiP.

W powyższym projekcie podzielono pielęgniarki i położne na 3 grupy. Wszyscy pamiętają jakie. Warto dodać, że rząd wpisał do ustawy o wynagradzaniu w podmiotach leczniczych podział personelu pielęgniarskiego jaki zaakceptował OZZPiP w projekcie „porozumienia”.

Natomiast ważnym elementem tego podziału na grupy (ze względu na wykształcenie) jest brak gratyfikacji płacowej dla pielęgniarek i położnych związanej z posiadanym stażem zawodowym. Oczywiście można dyskutować czy doświadczenie zawodowe powinno mieć odzwierciedlenie w siatce płac. Skoro powinna byś jedna grupa obejmująca wszystkie pielęgniarki i położne, gdyż wykonują tę samą pracę, to dodatkowe wynagrodzenie z racji stażu jest dość dyskusyjne.

Ale wróćmy do roku 2016. Związek OZZPiP przyjął opcję, że doświadczenie w przypadku pielęgniarek nie ma znaczenia… tylko wykształcenie. Natomiast dość ciekawie robi się kiedy spojrzymy w jaki sposób porozumienie zawodów medycznych skonstruowało siatkę płac ratowników medycznych.

Jaki podział ratowników medycznych przyjęło porozumienie zawodów?

  • Ratownik medycznych
  • Starszy ratownik medyczny ze średnim wykształceniem (po 5 latach pracy)
  • Ratownik medyczny z wykształceniem wyższym po 5 latach pracy (asystent ratownictwa medycznego).

Widać wyraźnie, że w przypadku ratownika medycznego staż pracy ma znaczenie dla porozumienia zawodów medycznych. Podkreślamy związek pielęgniarek zaakceptował taki stan rzeczy i podpisał siatkę płac autorstwa porozumienia. Co ogłoszono jako wielki sukces środowiska medycznego.

Mało tego OZZPiP wśród pielęgniarek prowadził akcję zbierania podpisów pod siatką płac wymyśloną przez porozumienie a redakcji pielegniarki.info.pl zarzucał chęć skłócenia środowiska medycznego, które stało się „jednym głosem w walce o wyższe płace”.

Czy związek OZZPiP zmienił zdanie w 2023 roku? Nie. Przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego, w którym doświadczenie zawodowe nie ma znaczenia.

Wobec powyższego po co pani Krystyna Ptok krzyczy przez megafon: doświadczenie ma znaczenie?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 60

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki i położne to szkolenie specjalistyczne mogą realizować wspólnie.