Jaka pielęgniarka może usunąć cewnik z pęcherza moczowego.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Jaka pielęgniarka może usunąć cewnik z pęcherza moczowego.

Kompetencje zawodowe pielęgniarek po szkoleniach

W obecnym stanie zawirowań wokół regulacji prawnych w zakresie wynagrodzeń wiele dyskusji toczy się w środowisku pielęgniarskim. 

Dyskusje dotyczą nie tylko w kwestii wysokości wynagrodzeń zasadniczych ale także ich zróżnicowania. Wiele pielęgniarek zastanawia się jakie przesłanki kierowały autorów siatki płac dla horrendalnego zróżnicowania wysokości wynagrodzeń w poszczególnych grupach siatki płac. 

Poszukując racjonalnych przesłanek w przedmiotowym zagadnieniu redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczęła analizę regulacji, które w jakiś sposób określają kompetencje pielęgniarek do wykonywania określonych świadczeń czy procedur medycznych. A te procedury lub świadczenia są przypisane pielęgniarkom z konkretnymi kwalifikacjami. Po odbyciu szkoleń. I tylko te pielęgniarki mają uprawnienia do ich wykonywania. Nie każda pielęgniarka.

Jest to logiczne… Wydaje się, że powyższe założenia naszych poszukiwań są jak najbardziej zasadne.

Kompetencje zawodowe pielęgniarek z tytułem specjalisty

Zaglądamy do pierwszego z brzegu programu szkolenia specjalizacyjnego. 

I mamy pierwszą niespodziankę. Każdy program specjalizacji, zatwierdzony przez ministra zdrowia posiada – wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu danej specjalizacji.

Logicznie rozumując, to pielęgniarka bez tytułu specjalisty nie ma uprawnień do wykonywania świadczeń z przedmiotowego wykazu. Nie po to, pan minister upoważnia pielęgniarki do wykonywania konkretnych świadczeń, po zdaniu egzaminu państwowego, żeby każda pielęgniarka mogła prawo wykonywać te świadczenia. 

Pan minister zdecydował, że po szkoleniu specjalizacyjnym pielęgniarka jest uprawniona do „cewnikowanie pęcherza moczowego”. 

Takie regulacje są zawarte w programie specjalizacji dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Ostatnią aktualizację programu tej specjalizacji minister zdrowia zatwierdził w dniu 25 kwietnia 2022 roku.

To szukamy dalej… 

Kompetencje zawodowe pielęgniarek po kursie kwalifikacyjnym 

Intuicyjne zaglądamy do programu kursu kwalifikacyjnego dla pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, który został zaktualizowany w 2017 roku. I tutaj też znajdujemy w programie – wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego.  

Tam z kolei zapisano: „Cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn oraz usunięcie założonego cewnika”. 

Zauważmy. Co ciekawe, że po specjalizacji pielęgniarka może cewnikować ale czy może usunąć cewnik? Z kolei po kursie kwalifikacyjnym nadano uprawnienie do cewnikowania oraz „usunięcia założonego cewnika”. 

Nie chcę się pastwić nad programami powyższych szkoleń ale kurs kwalifikacyjny upoważnia do cewnikowania zarówno kobiety i mężczyzny. Jest to katalog zamknięty. Natomiast w przypadku ukończenia specjalizacji nie mamy katalogu zamkniętego. Możemy więc cewnikować kobietę i mężczyznę – no i jeszcze… 

Nadszedł czas podsumowania: minister zdrowia nadał uprawnienie do cewnikowania pęcherza moczowego pielęgniarce z tytułem specjalisty lub po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. 

Nasuwa się pytania: czy pielęgniarka bez specjalizacji lub kursu kwalifikacyjnego (niekoniecznie w wyżej wymienionej dziedzinie pielęgniarstwa), może cewnikować pęcherz moczowy? Jeśli tak, to po co minister zdrowia nadaje iluzoryczne uprawnienia zawodowe? 

Jeszcze nie czas na wnioski… Będzie jeszcze ciekawiej…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 45

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Gazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.

2 min czytania
„Miło usłyszeć od pacjentów: O, jest nasza kochana siostrzyczka” Co jakiś czas w komentarzach pod artykułami na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek

Posłanka - te pielęgniarki nie zapewnią opieki na najwyższym poziomie.