Jaki procent pielęgniarek otrzyma dodatek za miesiąc listopad.

2 min czytania
AktualnościDodatki
Jaki procent pielęgniarek otrzyma dodatek za miesiąc listopad.


Dodatki dla 3,5% pielęgniarek i położnych

Sejm najpierw przyznał dodatki dla pielęgniarek i położnych. W tym samym dniu je odebrał. Jarosław Kaczyński z sejmowej trybuny ogłasza, że dodatki były niesprawiedliwe a koszty ich wypłacania to ponad 40 miliardów PLN rocznie. 

Wtedy wkracza do akcji minister zdrowia. Ogłasza na twitterze, że podjął decyzję o wypłacie dla medyków 100% dodatków do wynagrodzenia. Społeczeństwo dostało sygnał, że sejm zabrał a mimo wszystko minister doceniając rolę medyków, przyznał im specjalne dodatki. 

Oczywiście to wszystko jest manipulacją! 

Minister nie pisze w tweecie o dodatkach z ustawy tylko o… rekompensatach wypłacanych na podstawie polecenia ministra dla prezesa NFZ. Te rekompensaty są wypłacane od maja 2020 roku. Natomiast jest prawdą, że minister zdrowia w przedmiotowym poleceniu podwyższył kwotę dodatku z 50% wynagrodzenia zasadniczego na 100% dodatku wynagrodzenia zasadniczego. Oczywiście brutto. 

Niestety osoby mało zorientowane w powyższej materii pomyślały: ok w ustawie dodatki odebrali ale minister zdrowia je da z poziomu polecenia dla prezesa NFZ. I będą dotyczyły wszystkich medyków jak to zapisano w ustawie!

Nic bardziej mylnego.

Teraz sprawdzamy jak te dodatki wyglądają w praktyce. 

Sprawdźmy to na przykładzie grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. 

Ministerstwo zdrowia podaje, że dodatki za miesiąc listopad zostaną wypłacone 7 tysiącom pielęgniarek i położnych. 

Jaki to jest procent zatrudnionych pielęgniarek i położnych? 

Przedmiotowe dodatki są wypłacane w podmiotach leczniczych. Poziom zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych to 200 tys. osób. 

Wniosek: z 200 tysięcy pielęgniarek i położnych dodatek COVID do wynagrodzenia zostanie wypłacony 7 tysiącom pielęgniarek i położnych. Co stanowi 3,5%. 

Zobacz także: Aktualności według działów – dodatki dla pielęgniarek.

Mariusz Mielcarek

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8992 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

MZ - pielęgniarka zoperuje pacjenta.

2 min czytania
Pielęgniarka – chirurgiczna asysta lekarza Ministerstwo zdrowia w dniu 16 lipca 2021 roku, na stronie legislacja.gov.pl ogłosiło projekt rozporządzenia. Dotyczy on “specjalizacji…
AktualnościOferty pracy

9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na…
Komentarze