Jakie są przyczyny zapalenia ucha?

2 min czytania
Aktualności
Jakie są przyczyny zapalenia ucha?

Zapalenie ucha to dość ogólne określenie, które może oznaczać w rzeczywistości 3 zupełnie różne choroby. Czasami bywają one między sobą mylone, dlatego w naszym artykule opisujemy wszelkie różnice oraz charakterystyczne cechy dla wszystkich infekcji. Sprawdź, czego warto się dowiedzieć na ten temat!

Przyczyny pojawienia się zapalenia ucha zewnętrznego

To najczęściej spotykany typ infekcji związany z uszami. Obejmuje on przewód słuchowy i charakteryzuje się bólem oraz obrzękiem, wydzieliną o przykrym zapachu, świądem, a czasami także ogólnym osłabieniem i gorączką. Najczęstszą przyczyną tego typu infekcji jest uszkodzenie gruczołów łojowych, które przestają produkować dostateczną ilość wydzieliny chroniącej wrażliwe części ucha. Wystąpieniu infekcji sprzyjają przede wszystkim częsty kontakt z wodą i nieodpowiednia higiena. Brak regularnego usuwania wydzieliny oraz pozostawianie w nich wody może skończyć się chorobą.

Jakie czynniki wywołują zapalenie ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego może rozwinąć się z nieleczonego zapalenia ucha zewnętrznego. Częściej jednak dotyka dzieci i niemowlęta. Przyczyną tego, że choroba dotyka właśnie tę grupę społeczną jest fakt, iż najmłodsi posiadają krótką i szeroką trąbkę słuchową, co ułatwia dostęp wszelkim drobnoustrojom. Choroba może być wywołana przez wirusy bądź bakterie, choć czasami ma również podłoże grzybicze. Przyczyna jest związana z przebiegiem choroby. W formie ostrej charakteryzuje się bólem uszu, a bardzo często również objawami typowymi dla grypy bądź przeziębienia. W stanie wysiękowym może powodować pogorszenie się słuchu, a w przewlekłym dochodzi do ubytku błony bębenkowej.

Czym charakteryzuje się zapalenie ucha wewnętrznego?

Zapalenie ucha wewnętrznego to inaczej zapalenie błędnika. Może się ono rozwinąć z niewyleczonej infekcji ucha środkowego, choć czasami ma podłoże autoimmunologiczne. Może być też wywołane przez uraz głowy. Objawy są tutaj najbardziej oddalone od typowych dla zapalenia ucha, ponieważ często koncentrują się wokół zmysłu równowagi. Może on być bowiem zaburzony i potęgowany zawrotami głowy. Uporczywym objawom towarzyszą nudności oraz wymioty, a czasem również oczopląs i szum w uszach. Bardzo często chorzy czują się przemęczeni i ogólnie rozbici, a w skrajnych przypadkach może u nich wystąpić głuchota.

Jak można leczyć zapalenie ucha?

Leczenie zapalenia ucha powinno być poprzedzone wizytą u lekarza. Nieleczone zapalenia ewoluują bowiem w bardziej zaawansowane stadia, a czasami mogą prowadzić do tak poważnych skutków jak utrata słuchu lub zapalenie opon mózgowych. Leczenie zależy przede wszystkim od typu infekcji oraz jej podłoża. W chorobach wirusowych leczy się głównie objawy, czyli niweluje się ból lekami przeciwbólowymi i zwalcza gorączkę. Na infekcje bakteryjne powinien być zaś przepisany antybiotyk koniecznie z probiotykiem.

Zapalenie ucha to uciążliwa choroba, która może okazać się groźna. Nie należy lekceważyć symptomów i udać się do lekarza tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Na tej stronie https://gemini.pl/poradnik/dziecko/zapalenie-ucha-u-dziecka-jakie-sa-jego-objawy/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.

Tworząc ten artykuł inspirowaliśmy się m.in. materiałami dostępny na stronie Apteki Internetowej Gemini

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

560 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki: pobieranie krwi, wlewy witaminowe, kroplówki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarek – obsługa pacjentów niemieckojęzycznych. Miejsce pracy: Częstochowa – nowopowstająca klinika medyczna…
AktualnościNowa siatka płacPraktyka zawodowa

Senat: Starsze pielęgniarki nie chcą wprowadzać nowych pielęgniarek. Powód – różnica w zarobkach.

2 min czytania
Dyskusja w senacie o realiach wykonywania zawodu pielęgniarki… Na stronie internetowej senatu poinformowano, że dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu…
Aktualności

Pielęgniarka: teorie pielęgniarstwa pomagają mi, aby pracę wykonywać rzetelnie.

1 min czytania
Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku, który został…
Komentarze
×
Aktualności

MZ - pielęgniarki to obsługa.