Jakie są rodzaje aparatów na zęby?

3 min czytania
Aktualności
Jakie są rodzaje aparatów na zęby?

Chcesz, aby Twoje zęby były idealnie równe i pięknie się prezentowały? W takim razie czeka Cię wizyta u sprawdzonego ortodonty i założenie aparatu na zęby. Jednak jaki aparat wybrać? Jakie są dostępne obecnie na rynku opcje? Przekonasz się, czytając ten artykuł!

Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów ortodontycznych?

Wiele osób, które marzą o zdrowych i prostych zębach, bardzo często musi  liczyć się z koniecznością noszenia przez pewien czas aparatu ortodontycznego. Takie aparaty mogą kojarzyć się zwłaszcza z przyrządami widocznymi od razu po otwarciu ust. Leczenie ortodontyczne jednak wcale nie musi być niewygodne, a przy tym psujące wygląd. Obecnie można wybierać spośród wielu różnych aparatów na zęby – tych niewidocznych, jak i wręcz przeciwnie, stających się elementem image’u. Sprawdź, jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i wybierz odpowiedni dla siebie!

Stały, metalowy aparat na zęby

Najpopularniejszym rodzajem aparatu ortodontycznego już od lat jest stały, metalowy aparat. Składa się z łuku oraz zamków przyklejanych do powierzchni zębów. Choć pozornie nie prezentuje się najlepiej, ortodonta może wykorzystać ligatury (czyli gumki podtrzymujące łuk w zamku) w różnych kolorach. W ten sposób niezbędny sprzęt medyczny może stać się ozdobą dzięki unikatowej kompozycji kolorów ligatur.

Aparat estetyczny

Kosmetyczny aparat ortodontyczny ma podobną budowę do aparatu stałego – również składa się z łuku oraz zamków. W tym przypadku wszystkie te elementy są zdecydowanie mniej zauważalne. Zamki zostały wykonane z ceramiki, przez co na powierzchni zębów są niemal niewidoczne. Wykorzystuje się również znacznie cieńsze i trudne do dostrzeżenia łuki.

Samoligaturujący aparat ortodontyczny

Dotychczasowe rodzaje aparatów na zęby były wyposażone w zamki wspierane przez ligatury. Można jednak wybrać taki rodzaj aparatu ortodontycznego, który nie będzie ich potrzebował. W aparacie samoligaturującym nie ma już zamków, lecz specjalne klapki, w których nie trzeba wymieniać gumek. Dzięki temu pacjent nie musi udawać się do gabinetu ortodontycznego co miesiąc na wymianę ligatur, lecz może umawiać wizyty nawet co 2-3 miesiące.

Ruchomy aparat ortodontyczny

Ten rodzaj aparatu na zęby wygląda już zupełnie inaczej od dotychczas omawianych opcji. Składa się z akrylowej płytki utrzymującej się na podniebieniu oraz śrub i sprężyn dopasowanych do konkretnych zębów pacjenta. Jednak jego największą zaletą jest to, że można go łatwo i samodzielnie założyć oraz zdjąć. Wystarczy umieścić aparat w jamie ustnej i dokręcić śruby za pomocą specjalnego klucza.

Przezroczysty aparat Clear Aligner

Aparat ortodontyczny Clear Aligner to wyjątkowy sposób na poprawę zgryzu – w przeciwieństwie do wszystkich wymienionych wyżej rodzajów aparatów nie składa się z żadnego metalowego elementu, a wyłącznie z przezroczystej nakładki. Również można nałożyć go na zęby w dowolnym momencie, a w każdym przypadku pozostanie zupełnie niewidoczny.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

To, jaki aparat ortodontyczny będzie odpowiedni w konkretnej sytuacji, powinien ocenić ortodonta podczas pierwszej wizyty w gabinecie – nie wszystkie wady zgryzu da się wyleczyć za pomocą każdego rodzaju aparatu. Prawie zawsze jednak istnieje możliwość wyboru spośród kilku dostępnych opcji. Zatem na jaki aparat na zęby się zdecydować?

Rodzaj wady zgryzu

Jeśli wada zgryzu nie jest duża, prawdopodobnie nie będzie potrzeby noszenia stałego aparatu ortodontycznego, a wystarczy aparat ruchomy lub nakładka Clear Aligner. W przypadku większych wad stały aparat może jednak być nieunikniony – można wtedy jednak zdecydować się na standardowy model, kosmetyczny lub samoligaturujący.

Wygląd aparatu

Dla wielu osób nie liczy się wyłącznie efekt końcowy, lecz również to, jak będą prezentowały się ich zęby podczas leczenia. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na estetyczne rodzaje aparatów na zęby takie jak kosmetyczny aparat ortodontyczny lub nakładka Clear Aligner, które są niemal niewidoczne na pierwszy rzut oka. Aparat może z drugiej strony stać się gustowną ozdobą – w modelu stałym można co miesiąc wybierać ligatury w różnych kolorach.

Konieczność wizyt u ortodonty

Trzeba pamiętać, że korzystanie ze stałego aparatu z ligaturami wiąże się z koniecznością odwiedzania gabinetu ortodonty co miesiąc przez nawet kilka lat. Jeśli chcesz ograniczyć czas spędzany na fotelu, możesz wybrać aparat samoligaturujący, który wymaga już znacznie rzadszych wizyt, co około 2-3 miesiące. Taki rodzaj aparatu będzie jednak wiązał się z wyższą ceną niż standardowy model z ligaturami.

Szeroki wybór aparatów i fachowa pomoc

Jeśli interesuje Cię aparat ortodontyczny, Warszawa daje Ci w tej kwestii duże możliwości. Możesz tutaj zaopatrzyć się w każdy z przedstawionych rodzajów aparatów, a w dodatku otrzymać fachową poradę od specjalisty w dziedzinie ortodoncji. Aparat na zęby w Warszawie wcale nie musi być nieprzyjemną koniecznością – może stać się ciekawym elementem wyglądu lub być niemal niewidoczny, przez co nie zauważysz go ani Ty, ani nikt w Twoim otoczeniu!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze