Jestem pielęgniarką-dyspozytorem medycznym. Jakie kwalifikacje będą ode mnie wymagane po wejściu w życie ustawy o ratownictwie medycznym?

2 min czytania
Aktualności

Jestem pielęgniarką-dyspozytorem medycznym. Jakie kwalifikacje będą ode mnie wymagane po wejściu w życie ustawy o ratownictwie medycznym? Czy studia pomostowe mają jakieś znaczenie w podniesieniu kwalifikacji? Co z położnymi zatrudnionymi jako dyspozytorki medyczne?

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zajrzyjmy do nowej ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2007 roku:

Art. 26

2. Dyspozytorem medycznym może być osoba, która:
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2) posiada wykształcenie wymagane dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego;
3) przez okres co najmniej 5 lat była zatrudniona przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala.

Teraz należy sprawdzić jakie wymagania stawia ustawa osobie na stanowisku pielęgniarka systemu. Ustawa reguluje tą kwestię w następujący sposób:

 Art. 3.

6) pielęgniarka systemu – pielęgniarkę posiadającą tytuł specjalisty lub specjalizującą się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii, a także pielęgniarkę posiadającą ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii oraz posiadającą co najmniej 3-letni staż pracy w oddziałach tych specjalności, oddziałach pomocy doraźnej, izbach przyjęć lub pogotowiu ratunkowym;

Dyspozytor medyczny powinien spełniać kwalifikacyjne wymogi ustawowe zawarte w art. 26. POWINIEN! Dlaczego tylko powinien? Dlatego, że zgodnie z art. 58 punkt 3: 'Osoba zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycz­ne­go w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, niespełniająca wymagania określonego w art. 26 ust. 2 pkt 2 może pełnić tę funkcję po tym dniu.’

Wniosek:

Dyspozytorem medycznym po 1 stycznia 2007 roku może być pielęgniarka posiadajaca pełną zdolność do czynności prawnych oraz była zatrudniona przez okres co najmniej 5 lat przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w pogotowiu ratunkowym, szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala. Osoba ta nie musi spełniać wymogów kwalifikacyjnych dla pielęgniarki systemu pod warunkiem, że ’była zatrudniona na stanowisku dyspozytora medycz­ne­go w dniu wejścia w życie ustawy’.

Natomiast pielęgniarki zatrudniane na stanowisku dyspozytora medycznego 'po dniu wejścia w życie ustawy’, będą musiały spełniać wymogi kwalifikacyjne zawarte w artykule 26 oraz  art. 3 punkt 6.

Mariusz Mielcarek

P.S. Studia licencjackie nie mają bezpośredniego wpływu na uzyskiwanie kwalifikacji wymaganych do pełnienia funkcji dyspozytora medycznego. Omawiane powyżej regulacje prawne nie przewidują wykonywania czynności dyspozytora medycznego przez położne. 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8115 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenia zasadnicze zgodnie z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę na cały etat na: Wynagrodzenie: 5 966…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Komentarze