jgar napisał dziś na forum: Dyżur dzienny, rzecz się dzieje w szpitalu powiatowym, sprawdzam stan konta są pieniadze z podwyżki 520 zł brutto (jako dodatek) na koncie 337 zł.

1 min czytania
Aktualności

W tych dniach dowiadujemy sie tak naprawdę ile dostaliśmy podwyżki. Była mowa cały czas o wzroście procentowym czy kwotach brutto. Dzis przy okienku kasowym lub bankomacie widzimy, ile to jest netto czyli na rękę.

Na przykład: pielęgniarka zarabiająca dotychczas pensji zasadniczej 1349 zł., po obecnych regulacjach płacowych ma 1710 zł. wynagrodzenia zasadniczego. Otrzymuje 20% wysługi lat. Przedtem było to brutto 1618 zł, teraz 2052 zł. Czyli dana osoba zyskała 434 zł. brutto. To procentowo 27%. Na rękę jej podwyżka wyniesie 284 zł.

Czy to jest dużo? Nasz przykład to pielęgniarka z ponad 20 letnim stażem pracy. Jaka będzie podwyżka w przypadku, kiedy pielęgniarka miała dotychczas około 1000zł. podstawy. Nie ma wysługi lat! A takich osób jest wiele. To te osoby, które niedawno rozpoczęły pracę. Czy te podwyżki spowodują zwiększone zainteresowanie zawodem pielęgniarki i położnej wśród młodych ludzi? Czy te podwyżki powstrzymają przed wyjazdami za granicę. Wydaje sie, że NIE!

Ponad to należy pamiętać o całej rzeszy naszych koleżanek i kolegów, którzy nie dostali podwyżki. Jedyna ich wina to to, że wykonyją zawód w:

  • jednostkach budżetowych, które nie mają podpisanych umów z NFZ, ai ch właścicielem jest np. ministerstwo lub miasto,
  • jednostkach medycyny pracy,
  • stacjach sanitarno – epidemiologicznych,
  • stacjach krwiodawstwa,
  •  domach pomocy społecznej,
  • niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, które wykonują świadczenia na rzecz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Np. grupa pielęgniarek i położnych założyła nzoz i wykonuje świadczenia na rzecz spzoz. Gdyby prowadziły swoją działalność w ramach indywidualnej praktyki i każda miała umowę z danym spzoz to podwyżki by je objęły,
  • podmiotach realizujących świadczenia z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne,
  • ponad to niejasna jest sytuacja  właścicieli nzoz –  pielęgniarek i położnych wykonujących świadczenia w zakresie pielęgniarki i położnej środowiskowej – rodzinnej oraz pielęgniarki szkolnej. Inne zdanie w tej sprawie ma NFZ, inne ministerstwo zdrowia.

Ta niesprawiedliwość winna być naprawiona!!!

Zapraszam do dyskusji.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7700 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na obozie harcerskim. Zobacz terminy i zakres obowiązków.

1 min czytania
Dodatkowa praca dla pielęgniarki Wkrótce wkroczymy w okres wakacyjny, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy coraz częściej możemy zauważyć…
Komentarze