Każda pielęgniarka na wagę złota!

1 min czytania
Aktualności


Niedobór pielęgniarek i położnych

Informacje na temat sytuacji kadrowej w szpitalach podał ostatnio jeden z portali. Tematem artykułu stał się niedobór pielęgniarek i położnych w Polsce. Przykładem tej trudnej sytuacji staje się głogowski szpital powiatowy, który mimo zatrudnienia w tym roku 20 absolwentów pielęgniarstwa, nadal cierpi z powodu dużych braków pielęgniarek.

Pielęgniarstwo nie cieszy się dużym zainteresowaniem

Pielęgniarstwo staje się w Polsce kierunkiem deficytowym, mimo prób zachęcenia młodych do studiowania. Pielęgniarek i położnych odchodzących na emeryturę jest nawet 4 razy więcej niż tych zaczynających pracę. Średnia wieku w tych zawodach wynosi 52 lata. Szpitale są w stanie przyjąć każdą liczbę chętnych do pracy pielęgniarek, liczy się każda osoba. Mimo pozytywnych sygnałów, jakimi są powroty do zawodu przez pielęgniarki, nadal potrzeba kolejnych rąk do pracy, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii.

Jak zachęcić młodych do pielęgniarstwa?

Kierunek pielęgniarski jest mocno promowany, młodych mają zachęcić informacje o rosnących pensjach. Kolejnym atutem wyboru tej ścieżki kształcenia jest duża liczba potrzebnych osób w szpitalach, a więc mnóstwo wolnych miejsc pracy. W takiej sytuacji, absolwent uczelni nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Dodatkowo, zachętą dla młodych mają być programy stypendialne, otrzymywane poprzez deklaracje podjęcia pracy po studiach. 

Dla studentów pielęgniarstwa praktyka jest najważniejsza

Głogowska uczelnia próbuje przyciągnąć młodych również poprzez stworzenie Centrum Symulacji Medycznej, oferującego ogromne możliwości nauki, rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Ćwiczenie w warunkach zbliżonych do realnych warunków jest niesamowicie ważne dla studentów uczelni medycznych, to tam zdobędą oni swoje pierwsze doświadczenia w pracy z chorymi.

źródło: glogow.naszemiasto.pl

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek – wykaz potrzebnych pielęgniarek.

3 min czytania
Siatka płac pielęgniarek według wykształcenia Obecnie obowiązująca siatka płac, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, ma co raz…
Komentarze