Każda pielęgniarka na wagę złota!

1 min czytania
Aktualności


Niedobór pielęgniarek i położnych

Informacje na temat sytuacji kadrowej w szpitalach podał ostatnio jeden z portali. Tematem artykułu stał się niedobór pielęgniarek i położnych w Polsce. Przykładem tej trudnej sytuacji staje się głogowski szpital powiatowy, który mimo zatrudnienia w tym roku 20 absolwentów pielęgniarstwa, nadal cierpi z powodu dużych braków pielęgniarek.

Pielęgniarstwo nie cieszy się dużym zainteresowaniem

Pielęgniarstwo staje się w Polsce kierunkiem deficytowym, mimo prób zachęcenia młodych do studiowania. Pielęgniarek i położnych odchodzących na emeryturę jest nawet 4 razy więcej niż tych zaczynających pracę. Średnia wieku w tych zawodach wynosi 52 lata. Szpitale są w stanie przyjąć każdą liczbę chętnych do pracy pielęgniarek, liczy się każda osoba. Mimo pozytywnych sygnałów, jakimi są powroty do zawodu przez pielęgniarki, nadal potrzeba kolejnych rąk do pracy, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii.

Jak zachęcić młodych do pielęgniarstwa?

Kierunek pielęgniarski jest mocno promowany, młodych mają zachęcić informacje o rosnących pensjach. Kolejnym atutem wyboru tej ścieżki kształcenia jest duża liczba potrzebnych osób w szpitalach, a więc mnóstwo wolnych miejsc pracy. W takiej sytuacji, absolwent uczelni nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Dodatkowo, zachętą dla młodych mają być programy stypendialne, otrzymywane poprzez deklaracje podjęcia pracy po studiach. 

Dla studentów pielęgniarstwa praktyka jest najważniejsza

Głogowska uczelnia próbuje przyciągnąć młodych również poprzez stworzenie Centrum Symulacji Medycznej, oferującego ogromne możliwości nauki, rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Ćwiczenie w warunkach zbliżonych do realnych warunków jest niesamowicie ważne dla studentów uczelni medycznych, to tam zdobędą oni swoje pierwsze doświadczenia w pracy z chorymi.

źródło: glogow.naszemiasto.pl

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7694 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

3 min czytania
Związek pielęgniarek organizatorem konferencji prasowej W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu regionów, w trybie nadzwyczajnym. Na posiedzeniu gościliśmy zaprzyjaźnione reprezentacje związkowe…
Aktualności

Wszywka alkoholowa Warszawa - leczenie choroby alkoholowej, czy to możliwe

4 min czytania
Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, w którym jednostka ma coraz mniejszą kontrolę nad własnym życiem. To proces, który stopniowo odbiera…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek: różnice w grupach zbliżą się do 600 PLN.

3 min czytania
Związek pielęgniarek zbiera podpisy pod ustawą dyskryminującą pielęgniarki Radio.lublin.pl w dniu 21 marca 2023 roku informowało: Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem…
Komentarze