Kiedy dyżuruje pielęgniarka z grup 2, to lekarz może być pod telefonem.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Kiedy dyżuruje pielęgniarka z grup 2, to lekarz może być pod telefonem.

Praktyka zawodowa pielęgniarek psychiatrycznych

Z dużym zaskoczeniem redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przyjęła informacje, które przekazała mediom, pani Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Przewodnicząca wypowiedziała się w sprawie uprawnień pielęgniarek posiadających tytuł magistra oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa a pracujących w oddziale psychiatrycznym.

Poniżej cytujemy wypowiedz pani Katarzyny Florek, która został opublikowana w dniu 12 września 2022 roku, przez portal pomorska.pl.

Są szpitale nieuwzględniające kwalifikacji pielęgniarek, czyli tytułu magistra – informuje Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. – Te placówki posługują się wyłącznie tytułem: pielęgniarki – specjalistki. Niestety, z bólem muszę wskazać Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Czterdziestu pielęgniarkom nie uwzględniono tam wyższego wykształcenia, czyli magistra pielęgniarstwa, sugerując się, że wystarcza tytuł specjalistki pielęgniarstwa psychiatrycznego. A przecież kontraktując z NFZ dyrektor wykazuje, ile ma pielęgniarek z wyższym wykształceniem kierunkowym i specjalizacją, gdyż przez to może zarządzać dyżurami lekarskimi.

Jeśli na dyżurze zostają tylko dwie lub trzy pielęgniarki, a lekarz może być pod telefonem, to głównie z tego powodu, że pielęgniarki posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Katarzyna Florek, przewodnicząca ORPiP w Bydgoszczy

Tam 40 pielęgniarek został zdegradowanych wyłącznie do roli specjalistek. Wiem, że podobne problemy występują w szpitalu w Tucholi, tam chodzi o 15 pielęgniarek.

Pani przewodnicząca dodaje:

Najpierw zachęcano do podnoszenia kwalifikacji, a teraz nie bierze się tego pod uwagę. Dyrektorzy sięgają po argumenty: trzeba zapłacić za prąd, pomyśleć o innych pracownikach. Rozumiemy, ale to, co należy się zgodnie z ustawą, pielęgniarki powinny mieć wypłacone.

źródło: pomorska.pl redaktor Roman Laudański, artykuł pt. Podwyżki dla pielęgniarek należą się zgodnie z ustawą. Ale są kłopoty z ich wypłatą.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki głowy do góry – niedługo znów podwyżki.