Kiedy pielęgniarka jest kosztem, a lekarz wartością dodaną.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek
Kiedy pielęgniarka jest kosztem, a lekarz wartością dodaną.

Związek pielęgniarek wspólnie z lekarzami…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wielokrotnie podkreślała kontrowersje w zakresie wspólnych działań związku pielęgniarek i położnych wraz z grupą zawodową lekarzy, mających na celu poprawę warunków pracy.

Naprawdę trudno się doszukać pozytywów kiedy pani przewodniczącą Krystyna Ptok w imieniu pielęgniarek wraz przedstawicielami lekarzy walczyła w białym miasteczku o korzystne zapisy w siatce płac.

Czy Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nie potrafi samodzielnie walczyć o warunki pracy pielęgniarek i położnych? Czy związek ten nie potrafi być samodzielnym bytem tylko stanowić część centrali związkowej FZZ, która skupia także inne zawody medyczne?

Dzisiaj redakcja portalu pokazuje jak w realu wygląda solidarność pracownicza pomiędzy zawodami lekarza i pielęgniarki.

Lekarze wchodzą do dyrektora. Pielęgniarki dostępują audiencji

Jesteśmy jako grupa zawodowa pielęgniarek i położnych totalnie niezorganizowani w walce o warunki płacy i pracy. 70% lekarzy ma w nosie zapisy ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. Dlaczego? Bo są pracownikami kontraktowymi.

Kiedy chcą to wchodzą do gabinetu dyrektora i składają propozycję nie do odrzucenia. Pada kwota i albo dyrektor ją akceptuje albo zostaje bez lekarzy.

Natomiast pielęgniarki i położne dostępują audiencji u pana dyrektora albo dyrektor wyznacza termin „negocjacji”. Są zakładowe organizacje OZZPiP, które przez miesiące nie mogą się doprosić o spotkanie z zarządzającym podmiotem leczniczym. Trwają jakieś spory zbiorowe od lat, które i tak nie mają żadnej mocy sprawczej. To pan dyrektor jest wykładnią w wszelakich aspektach. On jest bogiem…

Pielęgniarka jest kosztem a lekarz wartością dodaną

To ON – dyrektor, ustala warunki gry w podmiotach leczniczych. To ON ukazuje pielęgniarkom i położnym miejsce w szeregu. Liczy się tylko z lekarzami. Lekarz zatrudniony przez podmiot leczniczy jest wartością dodaną, pielęgniarka i położna kosztem.

Jest niewiarygodne, że pielęgniarki i położne tak tańczą jak im zagra On – dyrektor – Władca. Położna będzie pracować jako jedyna na trzech odcinkach: sala porodowa, oddział ginekologiczno-położniczy oraz oddział noworodkowy. OGARNIE! Bo tak ustalił Władca.

Na dwóch oddziałach funkcjonujących na różnych piętrach szpitala jest po jednej pielęgniarce na dyżurach nocnych. Tylko jedna? Nie! Przecież jak będzie „coś się działo” to przyjdzie do pomocy pielęgniarka z innego piętra. OGARNIĄ! Bo tak ustalił Władca.

I o dziwo to funkcjonuje za aprobatą kierowniczej kadry pielęgniarskiej oraz lekarskiej. Jak można zgnoić pracownika, że jest zmuszony wykonywać swój zawód w takich warunkach. Czyżby bogowie, zapisy w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, dotyczące samodzielności zawodowej, interpretowali w ten sposób, że pielęgniarka sama musi podołać wyzwaniom zawodowym?

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zachęca pielęgniarki i położne do przekazywania informacji o warunkach pracy na swoich stanowiskach pracy. Na adres: [email protected]. Zapewniamy całkowitą anonimowość. Najciekawsze informacje opublikujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Ponad 300 nowych specjalistek w tej dziedzinie pielęgniarstwa.