Kilka reflekscji w sprawie dofinansowanych studiów pomostowych.

2 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostowe


Jeżeli nie jesteś zorientowany w zagadnieniu dofinansowanych studiów pomostowych to za nim przeczytasz poniższy tekst zajrzyj tutaj.

Mamy lipiec 2008 roku. Obecnie pielęgniarki i położne zainteresowane dofinanowanymi studiami pomostowymi, które mają rozpocząć się od pierwszego października br. mają niewiele informacji w bardzo je interesującym przedmiocie.

Co jest pewne? Co wiemy? Niewiele!!!

Nadal nie wiemy jakie uczelnie prowadzić będą dofinansowane studia!

Z 50 uczelni, które podpisały umowy ramowe na dofinansowane studia pomostowe tylko niektóre prowadzić będą te studia. Teraz bowiem, uczelnie przesyłać będą do MZ propozycje umów wykonawczych zawierające konkretne propozycje cenowe w zakresie kosztów jednego semestru. Z uczelniami, które przedstawią najkorzystniejsze oferty cenowe zostaną podpisane umowy wykonawcze. Podobno w wyniku negocjacji z konkretnymi uczelniami tylko około 30 z nich będzie prowadzić dofinansowane studia, gdyż wykaz 50 uczelni z którymi podpisano umowy ramowe zawiera limit 8 tys. 448 miejsc.

Należy oddać MZ to, że przetarg jest tak zorganizowany aby koszt studiów oraz dopłata ponoszona przez studenta były jak najniższe, a także aby jak największa liczba studentów mogła skorzystać z dofinansowania studiów w ramach określonych środków finansowych przeznaczonych na przedmiotowy projekt – najmniej 2700 osób.

Nie wiemy w jakiej wysokości ponosić będzie koszty pielęgniarka i położna na dofinansowanych studiach!

Wiemy tylko tyle, że nie więcej niż 400 zł za semestr. W przypadku gdy uczelnia przedstawi propozycję cenową w wysokości do 2171 zł to pielęgniarka nie poniesie żadnych opłat za semestr. Natomiast jeśli uczelnie przedstawi maksymalną dopuszczalną kwotę za jeden semestr tj. 2500 zł to pielęgniarka dopłaci 400 zł za semestr. Najniższa kwota zaproponowane przez uczelnię w umowie ramowej to 1600 zł. Natomiast najwyższa to 2500 zł. Propozycje cenowe w umowach wykonawczych nie mogą być wyższe niż w podpisanych umowach wykonawczych.

Wobec takiego stanu rzeczy nie wiadomo jak ma postępować obecnie pielęgniarka i położna zainteresowana dofinansowanymi studiami. Nabór na przedmiotowe studia ma zostać zakończony do 20 sierpnia. Natomiast wiele uczelni rekrutację planuje zakończyć znacznie wcześniej. Sytuacja zmusza zainteresowane pielęgniarki do składania dokumentów do kilku uczelni. Wiąże się to z kosztami – ponoszeniem opłat rekrutacyjnych.

Paradoksalnie program dofinansowania studiów pomostowych w 2008 roku może skutkować . . . spadkiem liczby osób rozpoczynających w tym roku studia pomostowe. Uczelnie które nie będą prowadzić dofinansowanych studiów w tym roku mogą mieć poważne kłopoty z skompletowaniem studentów, gdyż zainteresowane osoby odłożą decyzję o studiowaniu na następny rok. MZ zresztą podkreśla, że w latach następnych środki finansowe na przedmiotowy program będą znacznie większe. W tym roku to 6 mln zł, do 2013 roku ponad 180 mln zł!

Natomiast umowy wykonawcze z konkretnymi uczelniami mogą zostać podpisane dopiero po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MZ z dnia 1 lipca br. w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne.

 

Zapraszam do dyskusji


3 czerwca 2008 roku – Mariusz Mielcarek

P.S Rozporządzenie w sprawie limitów przyjęć na studia ogłoszono w DZ. U. z dnia 3 czerwca br. Wobec powyższego wejdzie ono w życie w dniu 17 czerwca.

 

 

Zobacz także:

 

Prezentacja akredytowanych uczelni na mapie Polski

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze