Kombinezony, maski, gogle w walce z pandemią.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Kombinezony, maski, gogle w walce z pandemią.

Walka z pandemią na fotografiach

We wtorek, 13 kwietnia br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otworzył wystawę pt. „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”, przygotowaną z inicjatywy przewodniczącej Komisji Zdrowia senator Beaty Małeckiej-Libery we współpracy z samorządami zawodów medycznych, zaangażowanych w zmagania z pandemią.

Marszałek Senatu otwierając wystawę podkreślił, że jest to symboliczny i skromny hołd Senatu dla wszystkich, którzy poświęcają swoje zdrowie i życie w walce z pandemią. Przypomniał że Senat ogłosił rok 2021 Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia. „W Senacie życie i zdrowie Polaków jest zawsze priorytetem” – zaznaczył prof. Tomasz Grodzki i zapewnił, że Izba zrobi wszystko, co jest w legislacyjnych prerogatywach Senatu, aby zdrowie Polaków miało się jak najlepiej.

Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Senator Beata Małecka-Libera zwróciła uwagę, że wystawa w Senacie otwierana jest w szczycie trzeciej fali pandemii. „To prawdziwy kryzys i dramat w ochronie zdrowia, wywołany walką z koronawirusem i każdy z pracowników ochrony zdrowia jest jednakowo ważny w tej walce” – podkreśliła senator Małecka-Libera. Przytoczyła dane, z których wynika, że pandemia kosztowała życie ponad 150 pracowników ochrony zdrowia, a COVID-19 był powodem 90 tys. potwierdzonych zakażeń w tej grupie. Senator Beata Małecka-Libera dziękowała także obecnym na otwarciu wystawy przedstawicielom samorządów medycznych za poświęcenie wszystkich medyków w walce z pandemią, a także za wkład w przygotowanie wystawy. Przewodnicząca Komisji Zdrowia poinformowała, że komisja przyjęła projekt inicjatywy ustawodawczej w sprawie chorób zawodowych wywołanych Covid-19 u osób wykonujących zawody medyczne.

Wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Krzysztof Madej porównał walkę z pandemią do wojny. „Oczywiście tę wojnę wygramy i liczymy na to, ze ta wojna spowoduje zmiany w systemie ochrony zdrowia na tyle istotne, że podwójnie zwycięzcy wyjdziemy z tego” – powiedział. Zwrócił jednocześnie uwagę na zmęczenie fizyczne, ale także frustrację środowiska medycznego, które ma duże wątpliwości, czy środki, jakie są stosowane w walce z koronawirusem, są adekwatne.

Wystawa „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa” inauguruje obchody roku 2021 jako Roku Pracowników Ochrony Zdrowia, uchwalonego 2 grudnia 2020 r. Celem wystawy jest nie tylko ukazanie niezwykle trudnej i wyczerpującej pracy medyków, którzy od ponad roku walczą z pandemią, ale także uhonorowanie i docenienie ich wysiłków.

Lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, aptekarze, inspektorzy sanitarni dokumentują na bieżąco swą pracę w dobie pandemii. Codziennie powstają tysiące fotografii, w przejmujący sposób ukazujących ich walkę o zdrowie i życie Polaków. Na wystawie pokazywanych jest kilkanaście z nich. Fotografie te są niezwykle symboliczne: przedstawiają trudną codzienność wszystkich pracowników medycznych, heroiczną walkę z pandemią, zagrożenia na jakie są narażeni, ogromne zmęczenie; jednocześnie zdjęcia te niosą jednak nadzieję i przesłanie, że walka zakończy się wygraną nas wszystkich.

Poza fotografiami na wystawie prezentowane są elementy codziennego wyposażenia medyków: kombinezony, ochraniacze, maski, hełmy, gogle itp. Osobny moduł wystawy poświęcony jest szczepieniom – znajdą się tam strzykawki i fiolki po szczepionkach, przypominany jest także senacki spot, zachęcający do szczepień przeciwko COVID-19.

Wystawa prezentowana jest w holu na I piętrze w gmachu Senatu. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po wystawie.

źródło: senat.gov.pl

Czytaj więcej w dziale: Pielęgniarki w pandemii

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9406 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek

Lepsze pielęgniarki staną się gorszymi.

2 min czytania
Pielęgniarek gorszych będzie znacznie więcej. Ministerstwo zdrowia nie ustaje w wysiłkach w podziałach pielęgniarek na lepsze i gorsze. Sztandarowy projekt legislacyjny w…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zeszła z dyżuru biorąc urlop na żądanie.

2 min czytania
Pielęgniarka motywowała konieczność zejścia z dyżuru silnym wzburzeniem emocjonalnym.  Wyrok Sądu Rejonowego z 2026 roku. Poniżej cytujemy fragment uzasadnienia do wyroku w…
Aktualności

Praca dla pielęgniarki/pielęgniarza. Stawka od 75 do 90 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki/pielęgniarza Przedstawiamy ofertę pracy dla pielęgniarki/pielęgniarza w Otwocku, przy ul. Hożej 2. Czas pracy oraz pozostałe warunki współpracy do indywidualnego…
Komentarze