Komentarz na pielegniarki.info.pl: "A co do magistra – w Szwajcarii żadna pielęgniarka z tytułem magistra nie pracuje na oddziale przy łóżku pacjenta"!

1 min czytania
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych
Komentarz na pielegniarki.info.pl: "A co do magistra – w Szwajcarii żadna pielęgniarka z tytułem magistra nie pracuje na oddziale przy łóżku pacjenta"!

Komentarz na pielegniarki.info.pl

Jestem w trakcie specjalizacji z intensywnej terapii w Szwajcarii:

Tutaj na intensywnej terapii pracują TYLKO specjalistki (mają też wysokie kompetencje, prowadzą same farmakoterapie, dawkowanie leków, obsługują respirator, dializy, są bardzo samodzielne), otrzymując równocześnie odpowiednio wyższe wynagrodzenie niż pielęgniarka po licencjacie pracująca na oddziale. Jest zachowana hierarchia, najpierw praca na oddziale, zdobycie doświadczenia, dopiero potem można dostać miejsce specjalizacyjne- czyli jest się studentem pracującym równocześnie na OIT. Praktyka przeplata się z zajęciami teoretycznymi w szkole – i to ma sens! Nikt ode mnie nie wymaga znajomości respiratora czy leków i innych nowości związanych z intensywną terapią, bo się dopiero tego stopniowo uczę. 

A co do magistra – w Szwajcarii żadna osoba z mgr nie pracuje na oddziale przy łóżku pacjenta! Ten tytuł mają naprawdę nieliczni, a przede wszystkim pielęgniarki z dużym doświadczeniem zawodowym i jako mgr mają głownie pracę biurową w szpitalu – kontrolują, piszą procedury, albo zajmują stanowiska kierownicze – za co oczywiście tez mają odpowiednie wynagrodzenie, nie tylko za staż pracy, ale wykonywane funkcje i tytuł.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7612 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze