Komunikat NFZ w zakresie zarządzenia w sprawie opieki długoterminowej 2014.

1 min czytania
Aktualności

……………………….

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz podpisała 18 grudnia 2013 r. zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej na rok 2014 i lata następne.

Zarządzenie wynika przede wszystkim z treści opublikowanego 9 grudnia br. rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz konieczności skutecznego przedłużenia obowiązywania umów ze świadczeniodawcami przed końcem roku.

Zmiany w stosunku do obecnych regulacji dotyczą głównie implementacji przepisów rozporządzenia, m.in. określenia warunków udzielania świadczeń pacjentom wentylowanym mechanicznie w warunkach domowych oddzielnie dla wentylacji inwazyjnej i nieinwazyjnej. Pozwoliło to na odpowiednie dostosowanie sposobu i poziomu finansowania odrębnie do obu tych metod.

Ponadto w pielęgniarskiej opiece domowej, w celu lepszego powiązania poziomu finansowania opłatności za świadczenia z kosztami ich udzielania, zaproponowano wydzielenie pielęgniarskich świadczeń specjalistycznych oraz opieki nad pacjentami w szczególnie ciężkim stanie, jako kwalifikujących do rozliczenia wyższą stawką, poprzez zastosowanie odpowiednich współczynników korygujących.

Po przeanalizowaniu uwag zgłoszonych do projektu zarządzenia uznano, że wprowadzenie nowych rozwiązań powinno zostać poprzedzone modyfikacją sprawozdawczości w okresie przejściowym oraz ich ewentualnej weryfikacji w trakcie roku. Ta przesłanka spowodowała, że – przychylając się do wniosku Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Prezes Funduszu określiła wejście w życie nowych zasad rozliczania świadczeń z zakresu pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, z uwzględnieniem współczynników korygujących, na dzień 1 stycznia 2015 r.

Do końca 2014 roku będą obowiązywały dotychczasowe zasady rozliczeń, to jest podział na dwa produkty rozliczeniowe: osobodzień w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów pod różnymi adresami zamieszkania oraz osobodzień w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej dla pacjentów pod tym samym adresem zamieszkania. Zmodyfikowany został jedynie zakres sprawozdawanych informacji w szczególności w zakresie czynności związanych z opieką nad pacjentami w szczególnie ciężkim stanie.

.
Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński

.

Zobacz treść przedmiotowego zarządzenia

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze