Konferencja związku pielęgniarek – co dalej?

5 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Konferencja związku pielęgniarek – co dalej?

Związek pielęgniarek o aktualnej sytuacji w zakresie nowej siatki płac

Wypowiedź na Facebooku pani przewodniczacej Krystyny Ptok z dnia 16 czerwca 2021 roku

Witam koleżanki i kolegów, członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, witam jego sympatyków.

Dziękuję wam za obecność wczoraj przed Sejmem. Przyjeżdżałyśmy pod Sejm z nadzieją, po tym jak senat przegłosował korzystne dla nas poprawki i zmiany w ustawie o najniższych wynagrodzeniach. Jednak okazało się, że poprawki senatu zostały odrzucone w całości przez 229 posłów PiS wspartych niestety przez trzech posłów innych ugrupowań, których głosy w tym głosowaniu były przeważające i decydujące w tej sprawie. Tym samym właśnie tych 232 posłów nie przeszło testów wiarygodności polityka. Szczególnie bulwersujące jest wspomnienie ubiegłorocznych oklasków zestawione z wczorajszym głosowaniem posłów w Sejmie RP.

Koleżanki i koledzy, musimy być silne jako środowisko jednością. Powiem, że przegrana bitwa, to nie przegrana wojna, nawet zacytuję: „Bądź gotów przegrać bitwę, aby wygrać wojnę”.

Informuję, że w piątek 18 czerwca zbiera się na nadzwyczajnym posiedzeniu, zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który zatwierdzi dalsze działania naszej organizacji. Zwracam się tu szczególnie do tych z Państwa, do tych członków i przewodniczących organizacji zakładowych, które prowadzą spory zbiorowe i jeszcze nie są na etapie mediacji. Bądźcie w kontakcie ze swoimi przewodniczącymi regionów, po spotkaniu piątkowym szczególnie zachęcam do zwierania szyków i bliskich kontaktów ze swoimi regionami.

Jeszcze raz Wam bardzo serdecznie dziękuję, we wczorajszym zgromadzeniu widać było siłę i tę siłę wykorzystamy. Dziękuję Wam bardzo, pozdrawiam. Bądźmy jednością!

źródło: Facebook


Konferencja związku pielęgniarek w dniu 18 czerwca 2021

Witamy Państwa. Dzisiaj odbył się zarząd krajowy, zwołaliśmy nadzwyczajne posiedzenie zarządu krajowego, celem przeanalizowania sytuacji z dnia 15 czerwca, gdzie niestety przegraliśmy z posłami RP (w większości) bitwę. Jak zapowiadała przewodnicząca – przegrana bitwa, to nie znaczy przegrana wojna. Walka trwa i postanowiliśmy w trzech punktach w tej chwili prowadzić dalej akcje, które mają spowodować przede wszystkim poprawę sytuacji naszych pacjentów, bo uważamy, że w tej chwili sytuacji zlekceważenia bardzo dużej grupy pielęgniarek, które na dzień dzisiejszy są trzonem służby zdrowia, postanowiliśmy zareagować. Te trzy punkty przedstawi przewodnicząca zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, bardzo proszę.

Witam Państwa. Decyzje dotyczą kontynuacji sporów zbiorowych i oczywiście tym samym następnych strajków w zakładach opieki zdrowotnej. Kluczowe jest zobowiązanie mnie przez zarząd krajowy do złożenia zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli o zagrożeniu bezpieczeństwa państwa, zdrowotnego bezpieczeństwa państwa i zdrowia polek i polaków przez rząd RP. Kolejną sprawą jest nasza troska o nasze koleżanki pielęgniarki i kolegów pielęgniarzy i położnych, i idziemy pod hasłem „Nie dla szkoleń wakacyjnych ministra zdrowia. Rząd nie zadbał o Was, zadbajcie o siebie”. Resztę informacji nasze koleżanki pielęgniarki, pielęgniarze i położni otrzymają kanałami związkowymi, bo to są informacje, których nie powinniśmy przekazywać opinii publicznej szerzej. Dziękuję bardzo, jeśli są pytania, odpowiadamy.

Czy to w perspektywie oznacza jakąś akcję protestacyjną, ogólnokrajową, bo wiadomo były te akcje mniejsze, które najwyraźniej nie zrobiły dużego wrażenia na stronie rządowej, która zresztą cały czas mówi, że jest otwarta na dialog?

– No właśnie dzisiaj był złożony wniosek w Radzie Dialogu Społecznego, żebyśmy przenieśli dyskusję z poziomu ministerstwa zdrowia, bo one w naszej ocenie nie są demokratyczne, do Rady Dialogu Społecznego. No niestety, strona rządowa nie poparła tego wniosku i wniosek upadł. Dodatkowo, przy wsparciu dwóch organizacji OPZZ i Solidarność, więc my nie możemy zaprzestawać swoich działań. Wiem, że przygotowywana jest w tej chwili akcja przez ratowników. Robią sondaż na swoich stronach internetowych i nie wykluczone, że będziemy ich wspierać w działaniach również.

Jeszcze tutaj nie powiedzieliśmy, że będziemy robić i wystawiać we wszystkich okręgach wyborczych tak zwane „czarne listy polityków”, którzy zagłosowali przeciw pielęgniarkom i myślę, że to zaboli. Będzie to akcja cykliczna, my zdajemy sobie sprawę, że akurat do wyborów poselskich jest jeszcze czas, ale my będziemy konsekwentnie, aż do wyborów przypominać, którzy posłowie głosowali przeciw pielęgniarkom, które przecież nazywali bohaterkami.

Czy macie państwo jeszcze jakieś pytania? No i to też jeszcze chyba należy podkreślić, że zachęcamy nasze koleżanki do zadbania o siebie również pod hasłem „Masz jedno życie, miej jeden etat”.

Czyli to tak, jak swego czasu akcja młodych lekarzy, tak? To może sparaliżować de facto dostęp do opieki zdrowotnej.

– To prawda, jesteśmy tego świadomi. Stąd zresztą na naszych forach internetowych przewija się, ze strony członków z grupy zawodowej, że może pora pokazać, że ten system działa wyłącznie dzięki nam, dlatego że w tak heroiczny sposób pracujemy, co odbija się naprawdę na naszym zdrowiu i te informacje dostaną członkowie od swoich przewodniczących regionu. No nie dba o nas rząd, zadbamy o siebie same.

Ale taka akcja odbije się z kolei na pensjach pielęgniarek, na kieszeni pielęgniarek. Czy ona może zyskać jakieś takie szersze poparcie?

– Ja myślę, że czas wyciągnąć wnioski z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, który pokazał, że pielęgniarka przeciętnie żyje 61 lat. W relacji do średniej wieku umieralności kobiet w Polsce 81 lat, więc może czas, żeby zadbać jednak o zdrowie i ja myślę, że koleżanki bardziej w poczuciu odpowiedzialności podejmują ten drugi etat, a pieniądze są dodatkowymi dochodami, które oczywiście nie są bez znaczenia, ale może czas skończyć z tym heroizmem i zacząć też dbać o siebie i podnieść troszkę statystyki umieralności pielęgniarek i położnych w naszym kraju.

Jest jakikolwiek cień szansy na jakieś spotkanie z ministrem zdrowia?

– Minister zdrowia dzisiaj zaprosił panią Dorotę Gardias, przewodniczącą Forum Związków Zawodowych na spotkanie do siebie, ale tak jak powiedziałam, środowisko medyczne zastanawia się nad pewnym rozwiązaniem, o którym na pewno Państwo zostaniecie poinformowani. Dziękujemy bardzo.

źródło: Facebook

Opracowała: Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

13 artykułów

O autorze

Redaktor, publikuje treści związane z sytuacją społeczną oraz warunkami wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze