Koszt pielęgniarki z NFZ to 26 zł/h, a komercyjnie 26 do 60.

2 min czytania
Aktualności


KOSZT PIELĘGNIARKI Z NFZ TO 26 ZŁ/H,

A KOMERCYJNIE 26 DO 60. 

Z uzasadnienia (fragment) do wyroku Sądu Apelacyjnego

Pacjent był hospitalizowany, potem był pielęgnowany i rehabilitowany w warunkach domowych. Członkowie rodziny uczyli się opieki nad osobą znajdującą się w stanie wegetatywnym, tj. wykonywania toalety, przebierania pacjenta, zmieniania jego pozycji, karmienia przez sondę, postępowania z założonym cewnikiem, dopajania, oklepywania i nacierania by przeciwdziałać pojawieniu się odleżyn, ćwiczeń i masaży, przygotowywania posiłków itp. 

Opiekę nad nim w warunkach domowych sprawowała żona z synem, przy pomocy córki i zięcia. Korzystano z profesjonalnej pomocy rehabilitantów dwa razy dziennie po 1,5 godziny, a w nagłych wypadkach gdy nikt z rodziny nie mógł opiekować się pacjentem zatrudniano opiekunkę. Przy opiece nad stosowano najnowsze środki pielęgnacyjne i korzystano ze specjalistycznego sprzętu (podnośnik, wózek). Opieka nad pacjentem znajdującym się w stanie apalitycznym obejmuje: codzienne wykonywanie toalety całego ciała w łóżku chorego i raz w tygodniu kąpiel w wannie, codzienną zmianę bielizny osobistej i raz w tygodniu zmianę pościeli, dokładne osuszanie skóry, nawilżanie jej i zabezpieczanie środkami ochronnymi, toaletę miejsc intymnych po każdym oddaniu moczu lub stolca, zmianę pieluchomajtek, wykonywanie toalety jamy ustnej dwa razy dziennie, obserwację i oczyszczanie przewodów nosowych, pielęgnację oczu, pielęgnację paznokci, stałą obserwację w kierunku powikłań (odleżyn, odparzeń, stanów zapalnych skóry i błon śluzowych), zakupy specjalistycznych produktów żywnościowych i przygotowywanie posiłków miksowanych, przechowywanie zmiksowanych posiłków w odpowiednich warunkach, przygotowywanie napojów, karmienie chorego przez sondę żołądkową małymi porcjami, utrzymywanie drożności i czystości sondy. Ponadto członkowie rodziny mówili do niego, włączali mu muzykę, porządkowali pokój w którym przebywał, prali jego bieliznę, odzież i pościel, dokonywali zakupów, organizowali konieczne recepty, kupowali sprzęt do ćwiczeń itp. Opieka nad chorym musiała być sprawowana także w nocy.

(…)

Wymiar czasowy koniecznej opieki i uśredniony jej koszt Sąd ustalił w oparciu o opinię biegłej z zakresu pielęgniarstwa, przyjmując, iż od opuszczenia szpitala poszkodowany wymagał opieki 16 godzin na dobę, a potem – 12 godzin na dobę oraz że adekwatną stawką za czynności opiekuńcze jest stawka 13 zł za godzinę. 

(…)

Z treści opinii biegłej wynika, że biegła szacowała koszty opieki w przybliżeniu, odnosząc się do stawek za usługi opiekuńcze z pomocy społecznej, zdecydowanie niższych niż stawki za usługi opiekuńcze świadczone przez pielęgniarkę opieki długoterminowej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (26zł/h) czy świadczone komercyjnie przez pielęgniarkę (30-60zł/h). 

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Praca pielęgniarka – prywatna klinika – pensja 10 tysięcy. 


Zobacz także:


Warto przeczytać!!!


Zobacz także:


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8756 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek przypomina, że pracodawca zobowiązany jest... do eliminowania ręcznych prac transportowych.

1 min czytania
OZZPiP – pracodawca musi zapewnić pielęgniarkom przy ręcznym przemieszczaniu przedmiotów tam gdzie to możliwe sprzęt pomocniczy! W dniu 13 kwietnia 2025 r….
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
Komentarze