Kto oceni zasadność skargi pacjenta i jego rodziny na pielęgniarkę.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychGazeta Pielęgniarki i Położnej on-linePraktyka zawodowa
Kto oceni zasadność skargi pacjenta i jego rodziny na pielęgniarkę.

Kary umowne dla pielęgniarek na umowach cywilnoprawnych

Jeden z podmiotów leczniczych opublikował na stronie internetowej treść postępowania konkursowego na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez personel medyczny – pielęgniarki/pielęgniarzy. W materiałach konkursowych opublikowanych w dniu 18 października 2022 roku zawarto projekt umowy kontraktowej na wykonywanie świadczeń pielęgniarskich.

Przedmiotowa umowa zawiera dział dotyczący tzw. kar umownych. W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment projektu umowy, dotyczący poruszonego zagadnienia. Całość artykułu dostępna w listopadowym numerze Gazety.

1) Strony umowy zgodnie ustalają, że Udzielający zamówienia ma prawo, tytułem kary umownej, do:

a) za każde niezapewnienie ciągłości udzielania świadczeń z winy Przyjmującego zamówienie – obniżenia wysokości wynagrodzenia o 10% wynagrodzenia miesięcznego należnego za miesiąc, w którym nastąpiło zdarzenie,
b) za każde opóźnienie w wykonaniu obowiązków wynikających z niniejszej umowy lub nieprawidłowym zabezpieczeniu wykonania usługi z winy Przyjmującego zamówienie – obniżenia wysokości wynagrodzenia o 5% wynagrodzenia miesięcznego należnego za miesiąc, w którym nastąpiło zdarzenie,
c) za każdą uzasadnioną skargę pacjenta, członka rodziny lub opiekuna, której podstawę stanowi rażąco zawinione działanie lub zaniechanie Przyjmującego zamówienie – obniżenia wysokości wynagrodzenia o 5% wynagrodzenia miesięcznego należnego za miesiąc, w którym wpłynęła skarga (…)

Więcej o karach umownych dla pielęgniarek przeczytasz w listopadowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Tematy listopadowego wydania Gazety Pielęgniarek

Poniżej sygnalizujemy tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarka kosztem, lekarz wartością

To ON – dyrektor – ustala warunki gry w podmiotach leczniczych. To ON ukazuje pielęgniarkom i położnym miejsce w szeregu. Liczy się tylko z lekarzami. Lekarz zatrudniony przez podmiot leczniczy jest wartością dodaną, pielęgniarka i położna – kosztem.

Pielęgniarki z grupy 2 pozbawione dodatków

Dodatki za pracę w soboty, niedziele i w inne dni świąteczne są dla szpitala mniej kosztowne przy mniej zarabiających pracownikach – potwierdza dyrektor szpitala. – To jest zmiana organizacyjna, ale również optymalizacja kosztów. Oczywiście wolałbym zwiększać przychody, ale nie zawsze jest to możliwe w tak dużym stopniu.

Nowe wzory odzieży medycznej

Asortyment Sklepu Pielęgniarek i Położnych powiększył się o nowe modele bluz oraz sukienek medycznych. Sprawdzą się one idealnie w pracy pielęgniarek i położnych, ponieważ zostały uszyte z wyjątkowo przyjemnych i elastycznych tkanin, aby nie ograniczały ruchów w pracy z pacjentami.

Pielęgniarka oddziałowa solidarna z pielęgniarkami

„Tym, co spowodowało decyzję o naszym odejściu, była informacja, że dyrekcja szpitala zmniejsza liczbę pielęgniarek na dyżurze z 3 na 2. Zaczęłyśmy od rozmowy z naszą oddziałową, która bardzo nas wspierała. Ostatecznie odeszła z nami”. Dyrekcja zaproponowała dyżury w 3 osoby w dzień i 2 w nocy. Nie zgodziły się.

Z pielęgniarki zrobiono kozła ofiarnego

Z uzasadnienia sądu: uznać należy, że decyzja pozwanego pracodawcy o rozwiązaniu stosunków pracy w trybie najbardziej dotkliwym dla pracownika – z pielęgniarkami, które przecież były długoletnimi pracownicami tej placówki medycznej i wykonywały swoją pracę bez zastrzeżeń – była absolutnie nieuzasadniona.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1103 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze
×
AktualnościBrak pielęgniarekNowe normy zatrudnienia pielęgniarek.

Ministerstwo - w szpitalach jest wystarczająca liczba pielęgniarek.