Pielęgniarki i położne mają obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności. Mają także prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego. Kształcenie powinno zawierać treści programowe zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej.

Kurs kwalifikacyjny ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę, położną specjalistycznych kwalifikacji do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Do kształcenia w ramach kursu kwalifikacyjnego może przystąpić pielęgniarka, położna, która:

1) posiada prawo wykonywania zawodu;

2) posiada co najmniej roczny staż pracy w zawodzie;

3) została dopuszczona do odbycia kursu kwalifikacyjnego przez komisję kwalifikacyjną

Pielęgniarka, położna ubiegająca się o rozpoczęcie kursu kwalifikacyjnego składa wniosek o dopuszczenie do kursu kwalifikacyjnego do organizatora kształcenia w terminie przez niego wyznaczonym.

2. Do wniosku dołącza się:

1) dokument potwierdzający posiadanie co najmniej rocznego stażu pracy w zawodzie;

2) w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 1 – także skierowanie wydane przez pracodawcę.

W celu dopuszczenia pielęgniarki, położnej do kursu kwalifikacyjnego organizator kształcenia powołuje komisję kwalifikacyjną, która przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne.

W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą:

1) dwaj przedstawiciele organizatora kształcenia, w tym kierownik kursu jako przewodniczący;

2) przedstawiciel okręgowej rady pielęgniarek i położnych, właściwej ze względu na miejsce prowadzenia kształcenia podyplomowego, a w przypadku gdy organizatorem kształcenia jest okręgowa izba pielęgniarek i położnych, utworzona przez nią spółka handlowa, w której posiada ona udziały lub akcje lub inny utworzony przez nią podmiot – przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:

1) ocenę, na podstawie przedstawionej dokumentacji, czy pielęgniarka, położna ubiegająca się o dopuszczenie do kursu kwalifikacyjnego spełnia wymogi, o których mowa w § 22 pkt 1 i 2;

2) przeprowadzenie egzaminu wstępnego w formie pisemnej w przypadku gdy liczba pielęgniarek, położnych ubiegających się o dopuszczenie do kursu kwalifikacyjnego jest większa niż liczba miejsc określona przez organizatora kształcenia;

3) sporządzenie protokołu z postępowania kwalifikacyjnego.

Czas trwania kursu kwalifikacyjnego obejmuje okres niezbędny do zrealizowania wszystkich modułów kształcenia zawartych w ramowym programie kursu kwalifikacyjnego; nie może być on jednak dłuższy niż 6 miesięcy.

Zobacz w jakich dziedzinach pielęgniarstwa mogą być prowadzone kursy kwalifikacyjne

Zobacz ramowe programy kursów kwalifikacyjnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8900 posts

About author

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Articles
Related posts
Aktualności

Izba o kosztach gali pielęgniarek. Milion złotych?

1 Mins read
Okręgowy Zjazd pielęgniarek zaplanował na rok 2025 kwotę prawie miliona złotych na organizację przedmiotowej gali. 14 maja 2025 r. na Torze Wyścigów…
Aktualności

Każda rana wymaga właściwej opieki – kompleksowe podejście do leczenia ran i profilaktyki zakażeń

6 Mins read
Nieprawidłowe leczenie ran prowadzi do przewlekłego bólu, infekcji i groźnych powikłań, które dla wielu pacjentów kończą się hospitalizacją, a nawet amputacją. W…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki wyjeżdżały autobusami a teraz zarabiają kilkanaście tysięcy złotych.

2 Mins read
W sejmie o pielęgniarkach. Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 24 czerwca 2024 roku w sprawie: pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w…
Komentarze