Kwestia obowiązkowych testów dla pielęgniarek.

2 min czytania
Aktualności


Pielęgniarka/Pielęgniarz – testy na koronawirusa

5 sierpnia 2020 roku Posłanka na Sejm RP, Aleksandra Gajewska zwróciła się do Ministra Zdrowia z prośbą o wypowiedź na temat testów na koronawirusa dla pracowników ochrony zdrowia. Autorka interpelacji zwraca uwagę na brak obligatoryjności wykonywania takich testów wśród osób pracujących w domach pomocy społecznej i innych placówkach opieki stałej oraz placówkach medycznych.

Jak zauważa Posłanka wirus nadal stanowi realne zagrożenie dla społeczeństwa, mimo zapewnień Premiera Mateusza Morawieckiego o „odwrocie” pandemii. Autorka podkreśla niepokojącą sytuację panującą w DPS-ach i placówkach medycznych. Codziennie odnotowywane rekordowe ilości zakażeń nie pozwalają na wyzbycie się obaw, a jedynie potęgują strach przed drugą falą pandemii. Spodziewając się takiej sytuacji, Polska powinna być dobrze przygotowana na nadchodzący czas, w którym priorytetem będzie bezpieczeństwo osób dbających o zdrowie społeczeństwa, w tym m.in. pielęgniarek. Aleksandra Gajewska uważa, że umożliwienie pracownikom ochrony zdrowia spokojnej i bezpiecznej pracy, poprzez bezpłatny i cykliczny dostęp do testów na koronawirusa powinno mieścić się w obowiązku władzy. Pielęgniarki świadome swojego stanu zdrowia nie musiałyby martwić się o nieświadome zarażenie pacjentów czy członków rodziny, co pomogłoby wyeliminować wiele przypadkowych zachorowań.

Co podkreśla kobieta, projekt ustawy, gwarantujący obowiązkowe testy na koronawirusa, złożony przez Koalicję Obywatelską, został już w tym roku odrzucony przez większość w Sejmie, tak jak liczne poprawki Senatu RP do różnych ustaw.

W imieniu pracowników ochrony zdrowia, którzy zwracają się do biura poselskiego, nie rozumiejąc decyzji większości sejmowej o braku zgody na obligatoryjne testy na koronawirusa, Aleksandra Gajewska zadaje Ministrowi Zdrowia siedem kluczowych pytań. Podstawową kwestią pozostaje wprowadzenie przez Ministerstwo obowiązkowych testów dla osób pracujących w DPS-ach i innych placówkach opieki stałej oraz we wszystkich rodzajach placówek medycznych. Autorka próbuje poznać przyczynę odrzucenia przez MZ propozycji Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie. Dbając o bezpieczeństwo pielęgniarek i pozostałych pracowników ochrony zdrowia, Posłanka zadaje pytanie odnośnie ich dodatkowych zabezpieczeń przed drugą falą pandemii oraz jej kumulacji z wirusem grypy jesienią 2020 roku. W interpelacji poruszony zostaje również problem zakupu specjalistycznego sprzętu w celu odpowiedniego wyposażenia polskich szpitali w tym czasie (jak również źródeł finansowania tego przedsięwzięcia). Zwieńczeniem pisma staje się zapytanie o środki jakie Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na walkę z koronawirusem oraz ile planuje na ten cel przeznaczyć w przyszłości.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl.

Zobacz oryginalny tekst interpelacji…


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze