Kwota oszczędności szpitala na wynagrodzeniach pielęgniarek z grupy 2. Miliony.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Kwota oszczędności szpitala na wynagrodzeniach pielęgniarek z grupy 2. Miliony.

Działacze związku pielęgniarek o sytuacji płacowej w podmiotach leczniczych

Przedstawiamy kolejny fragment zapisu materiału wideo zamieszczonego w dniu 6 stycznia 2023 roku na Facebooku Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – OZZPiP.

Rozmowę prowadzą: Dorota Romek, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego oraz Renata Krentusz, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Jaki procent personelu pielęgniarskiego stanowią pielęgniarki z kwalifikacjami grupy 2

Dorota Romek:

A ja Ci paradoksalnie odpowiem, dlaczego grupa 6 jest najsłabiej wynagradzana, dlatego że tych osób jest najwięcej, my ponosimy cenę, że w tej grupie jest najwięcej osób, natomiast w grupie 2 jest tylko 10% pielęgniarek i położnych, pracujących w Polsce, czyli jest to bardzo mała grupa i chyba według tych przesłanek ministerstwo wskazywało te współczynniki, zamiast się kierować faktyczną wartością pracy osób w poszczególnych grupach.

Jak myślisz, skąd się wzięła ta sytuacja, że po kilku latach właściwej realizacji ustawy, wiemy, że ta ustawa ma wiele zapisów, które negował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, ale jednak dyrekcja realizowała tę ustawę, a w tej chwili jest zapowiedź, że ustawa nie będzie realizowana.


Wiele praktycznych informacji w zakresie degradacji pielęgniarek z grupy 2 przez podmioty lecznicze zamieszczono w wydaniu nr 2 Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Opublikowaliśmy w tym numerze miesięcznika branżowego wyrok sądu w sprawie pielęgniarki, która zaskarżyła szpital o brak zaszeregowania do grupy najwyższej mimo posiadania tytułu magistra i specjalisty.


Pracodawca chce zminimalizować koszty odszkodowań uzyskanych przez pielęgniarki w sądach za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Renata Krentusz:

Wynika to z różnych czynników, które się nałożyły. Raz, że nasza placówka jest w trudnej sytuacji finansowej. Mamy jak gdyby trudności z bieżącymi płatnościami, trudności z zapłatą ZUS-u dla pracowników, ponadto też niezadowolenie społeczne wśród pracowników medycznych, w tym także w grupie pielęgniarek i położnych, zbyt dużych dysproporcji wynikających w stawkach zasadniczych, powoduje, że zaczynają składać zawezwania przedsądowe.


Pierwsze wydanie miesięcznika branżowego z 2023 roku w całości dotyczy sytuacji pielęgniarek, które na skutek przepisów płacowych są nierówno traktowane w zatrudnieniu, zachęcamy do lektury.


Dyrektor jak gdyby szukając oszczędności i jak twierdzi, wybiegając w przyszłość, zabezpiecza zakład pracy przed konsekwencjami, jakie mogą z tego wyniknąć w przyszłości i szukając oszczędności w tej sposób zamierza obniżyć wynagrodzenie w grupie pielęgniarek i położnych z wykształceniem magister ze specjalizacją.

Szpital środki uzyskane z NFZ na płace pielęgniarek teraz przeznacza na inne cele…

Dorota Romek:

Czyli, jak dobrze rozumiem, środki, które były do tej pory na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych między innymi, teraz będą to środki na zobowiązania typu energia dla szpitala, leki i inne tego typu wydatki, czyli pracownicy będą poniekąd fundować część działalności szpitala.

Oszczędności na wynagrodzeniach pielęgniarek mają konkretny wymiar. Miliony PLN

Renata Krentusz:

Tak. Tutaj muszę powiedzieć, że nie powinno się to odbywać kosztem pracowników, z tego względu, że oszczędności nie są aż takie duże, bo obniżenie wynagrodzenia pielęgniarkom i położnym to jest około 3 milionów rocznie, a wymagalnych mamy 45 milionów, więc jest to jakaś kropla w morzu potrzeb, która spowoduje jakieś tam oszczędności, których dyrektor szuka.

Koszty oszczędności są pozorne, bo jeżeli stracimy wykwalifikowanych pracowników, którzy nam odejdą – pomysłem pracodawców na to jest ewentualnie redukcja łóżek, no to mam wrażenie, że zamiast się rozwijać, szczególnie oddziały, które są dochodowe, przynoszą zyski, będą musiały redukować łóżka, no to jak gdyby w mojej ocenie, zamiast się rozwijać, to będzie się zwijać.

Kolejna część rozmowy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek: oszczędza się na pielęgniarkach etatowych a kontraktowym nie hamuje wzrostu wynagrodzeń.