Leki na zgagę – czy są bezpieczne u kobiet w ciąży?

2 min czytania
Aktualności
Leki na zgagę – czy są bezpieczne u kobiet w ciąży?

Zgaga, pojawiająca się u niemal wszystkich kobiet w okresie ciąży, jest problemem, który może odebrać radość z życia. Jednak ciąża to również okres, w którym nie wszystkie procedury medyczne są bezpieczne dla zdrowia. Zastanawiasz się, jakich leków na zgagę w okresie ciąży możesz użyć? Podpowiadamy!

Skąd się bierze zgaga w okresie ciąży?

Głównym winowajcą jest progesteron, który wyściela śluzówkę macicy. Choć to hormon niezwykle ważny w okresie ciąży, ma również skutki uboczne. Jednym z nich jest rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Słabiej działa również zwieracz przełyku. Wskutek tego treści pokarmowej łatwiej się cofać do przełyku, a zawarty w niej kwas działa drażniąco na śluzówkę.

Drugim winowajcą jest zmiana położenia żołądka. Działa na niego powiększająca się macica. Uciska go. Na dodatek spowolnieniu ulega perystaltyka przewodu pokarmowego. Rośnie ciśnienie podbrzuszne. Te wszystkie czynniki również wpływają na pojawienie się zgagi.

Leczenie zgagi w okresie ciąży

Do leczenia zgagi, jak do sporej części różnych zaburzeń, można podejść wieloetapowo. Ważna będzie profilaktyka. Dużą popularnością cieszą się domowe sposoby. Także farmakoterapia ma sporo do powiedzenia w tej sprawie.

1. Profilaktyka – jak zapobiegać zgadze?

Ważna jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta. Przyszła mama powinna unikać tłustych, smażonych i pikantnych dań. Posiłki powinny być mniejsze, ale częstsze. Powinno unikać się również obfitych kolacji. Kobiety ciężarne powinny unikać kawy, papierosów i alkoholu.

Zwracamy uwagę na papierosy i alkohol, choć zgaga jest najmniejszym z problemów z nich wynikających. Nawet najmniejsza dawka alkoholu może prowadzić do zespołu FAS, którego nie da się leczyć i wpływa destrukcyjnie na całe życie dziecka. Dobrym pomysłem jest również spanie w pozycji półsiedzącej. Warto unikać obcisłych ubrań.

2. Domowe sposoby na zgagę w okresie ciąży

Internet jest pełen różnorodnych sposobów. Pomysłem wartym uwagi jest leżenie na lewym boku, co zmniejsza nacisk macicy na żołądek. Poleca się również napary z ziół oraz spożywanie imbiru. Zobojętniająco na kwas solny mają działać soda oczyszczona, ocet jabłkowy z miodem, a nawet migdały. Jednak zwraca się uwagę na to, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta.

3. Farmakoterapia – jakie leki są bezpieczne w ciąży?

W okresie ciąży żadnych leków, w tym tych na zgagę, nie można przyjmować bez rozmowy z lekarzem lub farmaceutą. Specjaliści pomagają dobierać odpowiednie, bezpieczne specyfiki. Najczęściej wybiera się te na bazie węglanu wapnia lub magnezu. Działają one przede wszystkim poprzez neutralizowanie kwaśnej treści żołądkowej. Dobrze sprawdza się także alginian, który osłania śluzówkę żołądka.

Jeśli jednak zgaga jest uporczywa i nie słabnie, pamiętaj, by koniecznie skonsultować się z lekarzem. Nieleczona w sposób odpowiedni może doprowadzić do nadżerek w przewodzie pokarmowym lub zapalenia przełyku. Znając twój przypadek, lekarz dobierze odpowiednie leczenie.

Szukając więcej informacji na temat zgagi a ciąży koniecznie musisz odwiedzić to miejsce https://www.aptekagemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/jak-sobie-radzic-ze-zgaga-ciazy/

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

50 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Produkty dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych dostępne są przede wszystkim produkty dedykowane pielęgniarkom i położnym. Początkowo w asortymencie…
Aktualności

Od kiedy urlop dla poratowania zdrowia pielęgniarki?

3 min czytania
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pielęgniarek i położnych Sprawa urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych to kwestia, która jest często poruszana przez użytkowników…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

3,5 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty.

2 min czytania
Pielęgniarki – państwowy egzamin specjalizacyjny Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje na temat wyników egzaminów specjalizacyjnych z różnych dziedzin pielęgniarstwa….
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Zniżki w hotelach, sklepach...