Liczba pielęgniarek operacyjnych ze specjalizacją.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
Liczba pielęgniarek operacyjnych ze specjalizacją.

Pielęgniarki specjalistki czynne zawodowo

Analizując dane prezentowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, widzimy, że z roku na rok wzrasta liczba pielęgniarek, specjalistek w różnych dziedzinach pielęgniarstwa, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ. W 2018 roku była to liczba 192 tys., w 2021 roku – 193 tys., natomiast w 2022 r. 193,2 tys. pielęgniarek.

W kilku artykułach na Portalu w ostatnim czasie, prezentowaliśmy dane dotyczące pielęgniarek posiadających specjalizację w różnych dziedzinie pielęgniarstwa, a dokładniej liczbę osób czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

Zobacz więcej:

Dzisiaj przybliżymy liczby dotyczące pielęgniarkach posiadających specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego.

Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek

Pielęgniarki chcące zdobyć kwalifikacje w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego muszą odbyć szkolenie, które zakończone jest egzaminem państwowym, przeprowadzanym przez państwową komisję egzaminacyjną powołaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia na wniosek dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Celem szkolenia jest przygotowanie pielęgniarki do uzyskania specjalistycznych kwalifikacji zawodowych w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego, do pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych badaniami naukowymi oraz do uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego.

Od 2004 roku już ponad 7 tys. pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Sprawdźmy zatem, ile osób, posiadających tę specjalizację jest czynnych zawodowo.

Specjalistki pielęgniarstwa operacyjnego czynne zawodowo

Na podstawie informacji przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że ponad 2,9 tys. pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego jest czynna zawodowo. Największą grupę stanowią pielęgniarki w wieku 47-54 lat.

Zobacz także:

Ponad 93% (2,7 tys.) wszystkich pielęgniarek posiadających tę specjalizację, zatrudnionych jest w szpitalach.

Egzamin w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego, w obecnie trwającej sesji jesiennej egzaminów państwowych odbył się 24 września. Z 558 pielęgniarek przystępujących do egzaminu, 554 z nich uzyskało wynik pozytywny.

Więcej w sprawie egzaminów państwowych i szkoleń pielęgniarek i położnych, przeczytasz w dziale pt.: Szkolenia pielęgniarek.

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1101 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki - wybory 2023

Pielęgniarki – z jakich list partyjnych kandydują w wyborach.